Zastanawiasz się jak założyć placówkę oświatową? W dzisiejszym artykule napiszemy kilka słów na temat takich placówek i ich rozliczaniu z ZUS i urzędem skarbowym.
Mamy dostęp do szkół publicznych, ale nic nie stoi na przeszkodzie zakładania szkół i placówek niepublicznych, co w ostatnich latach jest dość powszechną praktyką. W dzisiejszej publikacji rozwiniemy temat placówek oświatowych. Odpowiemy na pytanie kto może założyć taką działalność i jak wygląda rozliczenie względem ZUS i urzędu skarbowego.
Zaczniemy najpierw od przybliżenia pojęcia placówki oświatowej. Najlepiej w takim przypadku odwołać się do obowiązujących przepisów podatkowych. W tym przypadku jest to ustawa Prawo oświatowe. Mowa jest w niej m.in., że prawo oświatowe zapewnia w szczególności możliwość zakładania i prowadzenia szkół i placówek przez różne podmioty.
Pod pojęciem placówki oświatowej kryją się następujące jednostki organizacyjne:
Placówka może być publiczna i niepubliczna, w zależności od tego będą zakładane albo przez jednostki samorządu terytorialnego lub osobę prawną lub osobę fizyczną. Nas będzie interesowało zakładanie i prowadzenie placówek oświatowych przez osoby prawne i osoby fizyczne.
Osoby prawne i osoby fizyczne mogą zakładać placówki niepubliczne po uzyskaniu wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego. We wniosku powinno się znaleźć szereg informacji na temat placówki, która ma być zarejestrowana, w szczególności należy podać:
Po dopełnieniu formalności wpis znajdzie się w Rejestrze Szkół i Placówek Oświatowych (RSPO). Przekazanie danych do RSPO przez podmiot zobowiązany jest równoznaczne ze złożeniem wniosku o wpis szkoły lub placówki oświatowej do rejestru REGON.
Rejestracja placówki oświatowej odbywa się na odmiennych zasadach niż typowej działalności gospodarczej, która jest zgłaszana przez osobę fizyczną w CEIDG. Dlatego może powstać wątpliwość co do obowiązku posiadania numeru NIP. Z ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników wynika, że osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami i płatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu. W przypadku placówki oświatowej podmiot prowadzący będzie występował zarówno w roli podatnika i płatnika.
Działalność prowadzenia placówki oświatowej wypełnia znamiona prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej |
Jeśli działalność prowadzi osoba fizyczna, to jest ona podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu osiąganych dochodów |
W każdej placówce oświatowej będą zatrudnieni pracownicy a to oznacza, że jest ona płatnikiem zaliczek od wypłacanych wynagrodzeń |
W przypadku prowadzenia placówki oświatowej należy złożyć zgłoszenie identyfikacyjne NIP-2 do naczelnika urzędu skarbowego zgodnie z właściwością miejscową |
Obowiązek posiadania numeru NIP potwierdzają również organy podatkowe w wydawanych indywidualnych interpretacjach podatkowych. Przykładowo w interpretacji z dnia 08.09.2023 r. nr 0111-KDIB3-2.4018.2.MGO Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że jako osoba fizyczna prowadząca niepubliczne szkoły będzie miała obowiązek wystąpić o nadanie NIP dla szkół w związku z zatrudnianiem pracowników, odprowadzaniem zaliczek od ich wynagrodzeń, opłacania składek ZUS i składania za pracowników informacji.
Skoro już ustaliliśmy, że podmiot który zarejestruje placówkę oświatową wykonuje typowe czynności noszące znamiona prowadzącej działalności gospodarczej oznacza to, że będzie rozliczała podatek dochodowy na takich samych zasadach, jak każda inna osoba prowadząca firmę. W takim układzie może więc wybrać opodatkowanie według skali podatkowej, podatkiem liniowym czy ryczałtem. W zależności od wybranej formy opodatkowania będzie odpowiednio wykazywała osiągane przychody i ponoszone koszty uzyskania przychodów. Jednak w przypadku ryczałtu podatek będzie płacony od kwoty przychodu, bez odliczenia kosztów podatkowych. W trakcie roku podatkowego powstaną zobowiązania do regulowania zaliczek w PIT zarówno z działalności, jak i od wynagrodzeń pracowniczych. Po zakończonym roku trzeba będzie złożyć stosowne zeznania roczne i informacje PIT-11 za pracowników.
Uwaga!
Placówka oświatowa nie jest zarejestrowana w CEIDG, ale będzie ją można odszukać w bazie internetowej po numerze REGON
Co do zasady zgodnie z ustawą o podatku VAT usługi świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów ustawy Prawo oświatowe korzystają ze zwolnienia przedmiotowego w podatku VAT. Takie stanowisko jest potwierdzane w wydawanych interpretacjach podatkowych. Przykładowa interpretacja z dnia 28.01.2022 r. nr 0113-KDIPT1-1.4012.818.2021.2.AK. W tej interpretacji podkreślono, że zwolnienie od podatku od towarów i usług obejmuje usługi w zakresie kształcenia i wychowania świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów Prawo oświatowe oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane. Warunkiem zastosowania zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy VAT jest spełnienie łącznie dwóch przesłanek:
Niespełnienie chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, że zwolnienie nie ma zastosowania.
Zgodnie z ustawą Kodeks pracy pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników. Z ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych wynika wprost, że za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą jest uważany podmiot prowadzący placówkę oświatową (art. 8 ust. 6 pkt 5 ustawy SUS). To oznacza, że podmiot prowadzący placówkę oświatową jest pracodawcą i płatnikiem zarówno w rozumieniu ustawy Kodeks pracy, jak i SUS. Obowiązkiem każdego płatnika wobec ZUS jest zarejestrowanie i wyrejestrowanie pracowników, naliczanie i odprowadzanie należnych składek do ZUS za każdy miesiąc kalendarzowy.
Jeśli ktoś podejmie decyzję o założeniu placówki oświatowej, to musi się liczyć z nieco odmiennymi zasadami jej rejestracji. W takim przypadku na podstawie ustawy Prawo oświatowe placówka znajdzie się w Rejestrze Szkół i Placówek Oświatowych po dopełnieniu formalności rejestracyjnych. Wszystkich formalności związanych z zarejestrowaniem dopełnia się w odpowiedniej jednostce samorządu terytorialnego. Placówka oświatowa posiada swój REGON i NIP. Charakter wykonywanych czynności kwalifikuje placówkę oświatową jako podmiot prowadzący działalność gospodarczą ze wszystkimi konsekwencjami zarówno na gruncie podatku dochodowego, jak i podatku VAT. Tak samo placówka oświatowa jest traktowana na gruncie przepisów ZUS. Jako osoba prowadząca działalność gospodarczą wchodzi w rolę płatnika składek za zatrudnionych pracowników ze wszystkimi tego konsekwencjami.
Stan prawny na dzień: 06.05.2024 r.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!