Proces mechanizacji i robotyzacji różnego rodzaju procesów zachodzących w przedsiębiorstwach jest nieunikniony i coraz bardziej widoczny. Tego typu automatyzacja ma usprawniać szczególnie procesy produkcyjne, ale również pozwala na wykorzystanie robotów do wykonywania zadań w trudnych warunkach, gdzie życie człowieka może być narażone na niebezpieczeństwo. Już w tej chwili wielu przedsiębiorców wykorzystuje różnego rodzaju oprogramowania w swojej pracy co pozwala poczynić oszczędności na kosztach pracowniczych i skraca czas trwania niektórych procesów w firmie.
- 1. Ulga na działalność badawczo-rozwojową
- 2. Założenia do nowej ulgi na roboty
Ulga robotyzacyjna – omówione zagadnienia:
Ulga na działalność badawczo-rozwojową
Obecnie można skorzystać z ulgi badawczo-rozwojowej (B+R), która została wprowadzona od 2018 roku i Innovation BOX (IP BOX) obowiązującej od 2019 roku. W przypadku tych ulg można skorzystać z preferencyjnego opodatkowania (IP BOX) w podatku dochodowym lub ująć w kosztach uzyskania przychodów wiele wydatków (B+R), do których zalicza się m.in.:
- koszty osobowe, w tym wynagrodzenia wraz ze składkami ZUS, zarówno z tytułu umów o pracę, jak i umów zlecenie czy umów o dzieło,
- materiały i surowce,
- sprzęt specjalistyczny,
- usługi zewnętrzne od jednostek naukowych,
- odpisy amortyzacyjne,
- koszty uzyskania i utrzymania patentów.
Rozliczanie ulg na działalność badawczo-rozwojową jest nieco kłopotliwe, ale poczynione oszczędności powinni zrekompensować włożony wysiłek.
Założenia do nowej ulgi na roboty
Pojawiły się ostatnio informacje, że trwają prace rządu nad wprowadzeniem nowej ulgi na roboty i urządzenia służące do automatyzacji procesów produkcyjnych czy stanowisk pracy.
Możliwość skorzystania z ulgi robotyzacyjnej będzie działała na podobnych zasadach jak obecnie przy uldze na działalność badawczo-rozwojową.
Obecnie wydatki można odliczyć dwukrotnie, najpierw jako koszt działalności (100%), a następnie od obliczonej już podstawy opodatkowania (dochodu) również w 100% lub 150% (jeśli jest to CBR – centrum badawczo-rozwojowe). Jak będzie w rzeczywistości należy poczekać do pojawienia się projektu ustawy.
Z uwagi na brak projektu ustawy można bazować jedynie na informacjach krążących w sieci, gdzie można dowiedzieć się co będzie można odliczyć w ramach nowej ulgi, będą to m.in. wydatki na zakup:
- robotów,
- drukarki 3D,
- oprogramowania,
- maszyny sterowane cyfrowo,
- usługi szkoleniowej pracowników w zakresie obsługi nowych urządzeń.
Z ulgi będą mogły skorzystać wszystkie przedsiębiorstwa, bez ograniczeń z tytułu formy organizacyjnej czy też wielkości.
Biorąc jednak pod uwagę wysokość nakładów jakie są potrzebne na zakup takich urządzeń mogą wystąpić ograniczenia finansowe w wielu mikro i małych firmach.
Projekt ma się ukazać w III kwartale 2020 r. z mocą obowiązującą od 2021 roku. Wówczas na pewno wrócimy ponownie do tego tematu.