Zgodnie z ogólną zasadą sprzedaż na rzecz osób prywatnych zobowiązuje do posiadania kasy fiskalnej. Możemy jednak korzystać ze zwolnienia z kasy, dopóki obroty na rzecz osób prywatnych (konsumentów) nie przekroczą 20 tys. zł. Po przekroczeniu tego limitu, aby utrzymać zwolnienie z kasy fiskalnej, należy m.in. przyjmować płatność w formie bezgotówkowej. A czy zapłatę kartą płatniczą można uznać za płatność bezgotówką?
Krótko mówiąc: tak, ale jeśli spełnione są pewne warunki.
Są one wymienione w załączniku do Rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących w pozycji 36 i 37. Zgodnie z nimi ze zwolnienia z kasy fiskalnej może korzystać:
Dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), jeżeli dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres) | |
Świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła |
Z powyższego wynika, że aby korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej:
Spełnienie powyższych warunków daje jednoznaczną informację o wykonywanej sprzedaży (za ile, dla kogo i co sprzedaliśmy) i dzięki temu nie jest konieczne nabijanie tej sprzedaży na kasę fiskalną.
Można powiedzieć, że sprzedaż bezgotówkowa jest „nabijana na rachunku bankowym” zamiast na kasę.
Do pewnego czasu skarbówka toczyła spór z podatnikami w zakresie uznania zapłaty terminalem za płatność bezgotówkową. A co za tym idzie odmawiała prawa do zwolnienia z kasy fiskalnej, jeśli płatność była dokonywana w ten sposób.
Na szczęście WSA w Krakowie (wyrok z 28 listopada 2018, sygn. I SA/Kr 1005/18) wskazał, że płatność przy użyciu terminala należy uznać na równi z bezpośrednim przelewem na rachunek bankowy czy też płatnością za pośrednictwem operatora (płatności kartą przez internet). Zdaniem WSA każdy z tych rodzajów płatności skutkuje wpływem środków na rachunek bankowy sprzedawcy, każda z nich jest możliwa do identyfikacji w zakresie przedmiotu oraz danych nabywcy.
Organ skarbowy zaskarżył powyższy wyrok, ale mimo to 23 lipca 2023 WSA ponownie podtrzymał poprzednie, korzystne dla podatników stanowisko (sygn. I SA/Kr 530/23).
Obecnie utrwalona praktyka interpretacyjna (czyli wydawane w ostatnim czasie interpretacje indywidualne) potwierdza, że płatność kartą za pośrednictwem terminali pozwala na skorzystanie ze zwolnienia z kasy fiskalnej, jeśli spełnione są warunki opisane w pierwszej części artykułu.
Mówi nam o tym, chociażby interpretacja z dnia 19 czerwca 2024, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.259.2024.2.ALN, w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazuje:
Pod bezwzględny obowiązek kasy fiskalnej podlegają czynności wymienione w § 4 Rozporządzenia w sprawie zwolnień z kas — wówczas nawet w przypadku otrzymywania płatności bezgotówkowej, sprzedaż tę należy nabijać na kasę fiskalną. Jakie to czynności, znajdziesz w pliku do pobrania.
Obecne Rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych obowiązuje do końca 2024 roku. Czy to oznacza, że od 2025 płatność bezgotówkowa nie zwolni nas z obowiązku posiadania kasy?
W dniu 16 sierpnia 2024 Ministerstwo Finansów udostępniło projekt kolejnego zwolnienia (druk nr 875 z wykazu RCL), które obowiązywać ma na lata 2025 -2026, z którego treści dowiadujemy się, że zwolnienie dla płatności bezgotówkowych będzie nadal aktualne.
Co ważne: w projekcie tym wymieniono dodatkowe rodzaje sprzedaży obowiązkowej do wykazania na kasie już od pierwszej sprzedaży (rozszerzenie § 4) o sprzedaż:
Podsumowując, aktualnie płatność kartą płatniczą uznawana jest za płatność bezgotówkową na równi z przelewami wykonanymi bezpośrednio na rachunek bankowy, co pozwala korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej — jeśli spełnione są warunki, o których mowa w niniejszym artykule oraz nie dotyczą czynności, które obligatoryjnie należy rejestrować na kasie fiskalnej, czyli wymienionych w § 4 Rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Redakcja artykułu: Dorota Łesak
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!
A jak wygląda sytuacja w przypadku zwolnienia podmiotowego (limit 20 tys zł rocznie) z kasy i terminala płatniczego? Jeśli jest on traktowany jako gotówka, to nie powinno być przeszkód aby go posiadać nie mając kasy fiskalnej o ile roczny obrót nie przekroczy progu uprawniającego do zwolnienia z rejestracji na kasie.
Nigdzie nie znalazłem informacji aby ktoś pochylił się nad tym tematem…