Ustawa z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym reguluje kwestie związane z opodatkowaniem podatkiem tonażowym niektórych dochodów (przychodów) osiąganych przez przedsiębiorców żeglugowych eksploatujących morskie statki handlowe w żegludze międzynarodowej.
W przepisie art. 3, w szczególności ust. 1 i 2 ustawy o podatku tonażowym ustawodawca wymienił podmioty i zakres działalności podlegające opodatkowaniu.
Opodatkowaniu podatkiem tonażowym podlegają przedsiębiorcy żeglugowi prowadzący działalność polegającą na świadczeniu usług w żegludze międzynarodowej, z wykorzystaniem statków o pojemności brutto (GT) powyżej 100 jednostek każdy, w zakresie:
– którzy dokonali wyboru tej formy opodatkowania.
Opodatkowaniu podatkiem tonażowym podlega również działalność przedsiębiorcy żeglugowego w zakresie:
– pod warunkiem że działalność ta jest związana ze świadczeniem usług, o których mowa w ust. 1.
Z kolei w przepisie art. 3 ust. 3 ustawy o podatku tonażowym znajduje się szeroki katalog wyłączeń z opodatkowania. Tym samym, zgodnie z tą regulacją, opodatkowaniu podatkiem tonażowym nie podlega działalność w zakresie:
Jeżeli w okresie opodatkowania zmarł przedsiębiorca żeglugowy, podatnikiem podatku tonażowego w okresie od otwarcia spadku do dnia wygaśnięcia:
– nie dłużej jednak niż do końca okresu opodatkowania, jest przedsiębiorstwo w spadku [por. art. 3 ust. 4].
Przedsiębiorstwo w spadku kontynuuje opodatkowanie podatkiem tonażowym na zasadach, jakie obowiązywały zmarłego przedsiębiorcę [por. art. 3 ust. 5].
Chcesz wiedzieć jaki podatek należy zapłacić z tytułu otrzymania waluty wirtualnej i kto będzie z niego zwolniony? Przejdź do tego artykułu.
Zgodnie z ustawą poprzez przedsiębiorcę żeglugowego rozumie się:
Podstawę opodatkowania podatkiem tonażowym stanowi dochód przedsiębiorcy żeglugowego z działalności podlegającej opodatkowaniu, odpowiadający iloczynowi dobowej stawki oraz okresu eksploatacji w danym miesiącu wszystkich statków przedsiębiorcy żeglugowego, z których dochód opodatkowany jest podatkiem tonażowym. Dobową stawkę ustala się zaś w zależności od pojemności netto statku od każdych 100 jednostek, według stawek wyrażonych w euro, określonych w tabeli wynikającej z przepisu art. 5 ust. 1 ustawy o podatku tonażowym.
Jeśli chodzi o stawki podatku, w większości sytuacji stosowana jest:
Przedsiębiorca żeglugowy, żeby skorzystać z opodatkowania podatkiem tonażowym, musi złożyć oświadczenie o wyborze opodatkowania podatkiem tonażowym, tj. PT-1. Oświadczenie o wyborze opodatkowania podatkiem tonażowym trzeba złożyć do dnia 20 stycznia pierwszego roku podatkowego.
Natomiast organem podatkowym właściwym w sprawach zryczałtowanego podatku jest właściwy naczelnik urzędu skarbowego w sprawach podatku dochodowego.
A jeśli chcesz wiedzieć czym jest podatek od sprzedaży detalicznej i kiedy należy go uiścić, to przejdź do tego artykułu.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.