Zapłaciłeś z własnej kieszeni podatek u źródła w imieniu Twojego kontrahenta? Sprawdź, czy zaliczysz go w koszty podatkowe. Podatek u źródła (czyli zryczałtowany podatek dochodowy) charakteryzuje się szczególnym sposobem poboru – odprowadza go bowiem nabywca w imieniu sprzedawcy. Zgodnie z głównym założeniem, powinien on zostać potrącony z należności wynikającej np. z faktury. Jednak w praktyce polscy podatnicy płacą go z własnej kieszeni, bez pomniejszania zapłaty dla kontrahenta. Czy w takim wypadku mogą zaliczyć podatek u źródła do kosztów uzyskania przychodu?
Podatek u źródła – co to takiego?
Jest to podatek dochodowy, który mają obowiązek zapłacić zagraniczni kontrahenci, którzy uzyskują na terytorium Polski przychody m.in. z tytułu odsetek, praw autorskich lub praw pokrewnych, z tytułu usług doradczych, księgowych, prawnych itp. Podstawowa stawka zryczałtowanego podatku dochodowego wynosi 20% (w niektórych przypadkach jest to 10%).
Czasami jednak polski przedsiębiorca nie musi odprowadzać za dostawcę podatku u źródła lub może zastosować jego obniżoną stawkę (np. gdy zdobędzie jego certyfikat rezydencji) – wszystko zależy od zapisów zawartych w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a krajem, z którego pochodzi kontrahent (więcej o podatku u źródła przeczytasz tutaj).
Podatek u źródła a koszty uzyskania przychodów
Zgodnie z ogólną zasadą, polski przedsiębiorca zobowiązany do odprowadzenia podatku u źródła w imieniu zagranicznego kontrahenta, powinien jego wartość potrącić z należności płaconej dostawcy. Jednak w praktyce często jest tak, że polski podatnik kalkuluje podatek od całości należności i płaci go z własnej kieszeni.
Co ważne, w takiej sytuacji nic nie stoi na przeszkodzie, by podatek u źródła zapłacony za zagranicznego kontrahenta stanowił koszt uzyskania przychodu.
Podejście takie potwierdzają także liczne interpretacje organów podatkowych. Wydatek taki należy zewidencjonować w kol. 13 KPiR na podstawie np. wyciągu bankowego lub noty księgowej w dacie zapłaty do US.