Zastanawiasz się co to jest podatek u źródła? Spróbujemy przybliżyć pojęcia związane z tym tematem.
Podatek u źródła określany jest często skrótem WHT (angielskie określenie: Withholding Tax). Podatek pobierany jest przez płatników od niektórych dochodów wymienionych w ustawach o podatku dochodowym zarówno od osób fizycznych jak i od osób prawnych. W celu lepszego zrozumienia problematyki dotyczącej tego podatku właściwym będzie przybliżenie podstawowych pojęć, które są nierozerwalnie związane z podatkiem u źródła. Dzięki temu czytelnik powinien lepiej zrozumieć zasadę poboru tego podatku.
Podatek u źródła pobiera płatnik od określonej w ustawach o podatku dochodowym kategorii przychodów:
Kolejną kwestią, którą należy wyjaśnić w kontekście poboru podatku u źródła jest czy polska ma podpisaną umowę z krajem nierezydenta o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Zanim przejdziemy do dalszej części publikacji dla lepszego zrozumienia tematu zaprezentujemy definicję nieograniczonego i ograniczonego obowiązku podatkowego w kontekście ustaw o podatkach dochodowych.
Nieograniczony obowiązek podatkowy – podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Polski, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.
Ograniczony obowiązek podatkowy – podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Polski siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Polski.
Nieograniczony obowiązek podatkowy – osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.
Ograniczony obowiązek podatkowy – osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Polski miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Polski.
Z pojęciami nieograniczonego i ograniczonego obowiązku podatkowego mają ścisły związek pojęcia rezydenta i nierezydenta.
Rezydent podatkowy – jest to podmiot podlegający na podstawie przepisów państwa obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów – nieograniczony obowiązek podatkowy.
Nierezydent podatkowy – osoba fizyczna mająca miejsce zamieszkania za granicą oraz osoba prawna mająca siedzibę za granicą, a także inne podmioty mające siedzibę za granicą, posiadające zdolność zaciągania zobowiązań i nabywania praw we własnym imieniu. Nierezydentami są również znajdujące się za granicą oddziały, przedstawicielstwa i przedsiębiorstwa utworzone przez rezydentów – ograniczony obowiązek podatkowy.
Celem zawierania takich umów przez różne państwa jest wyeliminowanie podwójnego opodatkowania, za pomocą ustalonych przez strony umowy norm prawnych. Wykaz krajów, z którymi Polska ma zawarte umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania został opracowany i opublikowany na stronie internetowej portalu podatkowego. Dzięki takim umowom szeroko rozumiani podatnicy nie muszą płacić podatku dochodowego od tego samego przychodu/dochodu podwójnie.
Wyjaśnienie tych wszystkich pojęć pozwoli na pełniejsze zrozumienie zagadnienia związanego z poborem podatku u źródła. W kolejnej publikacji napiszemy jakie przychody/dochody objęte są podatkiem u źródła i w jaki sposób ustalić, czy od danej transakcji powinien zostać pobrany podatek.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!