|
|
2 minut czytania

Czy wynajmujący musi mieć rachunek na białej liście?

Wynajmujesz mieszkanie? Sprawdź, czy masz obowiązek posiadania rachunku bankowego na białej liście.

wynajmujący rachunek na białej liście

Odkąd pojawiła się biała lista podatników, wiele osób ma wątpliwości, czy w każdym przypadku należy dokonywać płatności na rachunek bankowy, który znajduje się na wykazie. Liczne kontrowersje pojawiły się również wokół dokonywania wpłat z tytułu najmu od osoby prywatnej, która nie prowadzi działalności gospodarczej, ale jest czynnym podatnikiem VAT. W dzisiejszej publikacji odniesiemy się do tego zagadnienia.

Kto musi mieć rachunek na białej liście?

Zgodnie z założeniami na wykazie muszą być odnotowani:

  • czynni podatnicy VAT,
  • podatnicy wykreśleni i przywróceni do rejestru,
  • wykreśleni z rejestru podatników VAT,
  • podatnicy, którym odmówiono rejestracji.

Osoba prywatna, która nie prowadzi działalności gospodarczej w niektórych okolicznościach jest zobowiązana do rejestracji w podatku VAT.

I tu rodzi się pytanie, czy w takim przypadku wynajmujący powinien mieć rachunek na białej liście.

Czy wynajmujący musi mieć rachunek na białej liście?

Oczywiście w tym przypadku można odpowiedzieć – to zależy. Jeżeli jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT, który prowadzi działalność gospodarczą, to wówczas ma obowiązek zamieszczenia firmowego numeru rachunku bankowego. Natomiast jeżeli jest to osoba prywatna lub niezarejestrowana do podatku VAT, to wówczas najczęściej posiada jedynie rachunek rozliczeniowy, tzw. ROR, na który są wpłacane należności za najem. Na białej liście nie są odnotowane rachunki ROR, nawet wówczas, gdy dana osoba prowadzi działalność gospodarczą. W takim przypadku nie ma przesłanek, aby osoba prywatna miała obowiązek zamieszczenia rachunku bankowego na białej liście, bo nie ma nawet takich technicznych i formalnych możliwości.

W takim razie w czym jest problem?

Otóż jeszcze na początku 2020 roku Ministerstwo Finansów wyrażało pogląd, że na białej liście powinny się znajdować również rachunki bankowe osób fizycznych nieprowadzących działalności, jeżeli są zarejestrowane do podatku VAT, np. z tytułu wynajmowania lokali. Na szczęście to podejście zmieniło się i już w wydawanych interpretacjach podatkowych fiskus wyraża pogląd, że jeżeli nie jest prowadzona działalność gospodarcza, nie musi być zgłoszony rachunek na białej liście. Przykładowa interpretacja nr 0111-KB2-1.4010.602.2019.2.PB z dnia 5 marca 2020 roku.

Dokonywanie wpłat za najem na rachunki bankowe tzw. ROR-y było problematyczne dla firm, które taki najem ujmują w kosztach uzyskania przychodów. Zgodnie z przepisami w niektórych sytuacjach mogliby być pozbawieni możliwości zaliczenia wydatku do kosztów podatkowych. Na szczęście orzecznictwo zaczęło iść w dobrym kierunku naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie