Chcesz sprzedawać towary za granicę? Sprawdź jakie musisz spełniać warunki.
Handel międzynarodowy na dobre zagościł w prowadzonej działalności gospodarczej i stał się jej elementem. Wiele firm z powodzeniem dostarcza swoje towary na rynki zagraniczne. Przedsiębiorcy krajowi nawiązują kontakty i podpisują umowy z nabywcami w innych krajach, nie tylko w Unii Europejskiej ale również poza nią. Dlatego warto przypomnieć o podstawowych zasadach obowiązujących przy dokonywaniu takich transakcji.
Eksport jest to wywóz towarów z terytorium Polski do innego kraju poza Unię Europejską do tzw. kraju trzeciego.
Natomiast wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów WDT dotyczy wywozu towarów z Polski do innego kraju znajdującego się na terenie Unii Europejskiej.
Aby można było mówić o WDT polski przedsiębiorca, zarówno nabywca jak i dostawca musi spełnić kilka warunków, o których jest mowa w ustawie o podatku VAT dostawca:
Z kolei nabywca kontrahent z innego kraju UE musi spełniać następujące wymogi:
W ustawie o podatku VAT eksport został zdefiniowany następująco:
Rozumie się przez to dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez:
W przypadku eksportu mamy do czynienia z:
Wykaz dokumentów wymaganych przy transakcji WDT został opisany w art. 42 ustawy o VAT:
Dodatkowo jeżeli dostawa towarów odbywa się transportem nabywcy dostawca musi posiadać pisemne oświadczenia nabywcy potwierdzające ten fakt oraz wskazanie państwa przeznaczenia towarów.
Wykaz dokumentów określonych w rozporządzeniu wykonawczym Rady UE 2018/1912:
Zgodnie z informacjami jakie są publikowane na stronach rządowych przedsiębiorca ma możliwość wyboru pomiędzy stosowaniem dowodów określonych w rozporządzeniu Rady (UE) 2018/1912 a dowodami określonymi w ustawie o podatku VAT.
Właściwe udokumentowanie transakcji WDT daje przedsiębiorcy prawo do zastosowania 0% stawki podatku VAT.
Wywóz towarów do innego kraju poza UE musi być potwierdzony przez przedsiębiorcę w odpowiedniej formie (art. 41 ustawy o VAT):
Zastosowanie 0% stawki podatku VAT w eksporcie jest możliwe pod warunkiem posiadania dokumentu potwierdzającego wywóz towarów poza UE.
Otrzymanie zaliczki na poczet przyszłej dostawy są inaczej traktowane w transakcjach WDT i w eksporcie. Zgodnie z przepisami otrzymana zaliczka przy WDT nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w VAT, natomiast przy eksporcie obowiązek podatkowy powstaje.
Tylko w przypadku zaliczek w eksporcie, aby móc zastosować stawkę 0% VAT wywóz towarów musi nastąpić w terminie 2 miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym otrzymano zaliczkę i przedsiębiorca jest w posiadaniu dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza UE. Jeśli nie jest spełniony ten warunek wówczas należy zastosować stawkę VAT obowiązującą w Polsce. Projektowane zmiany SLIM VAT mają wydłużyć ten termin z 2 do 6 miesięcy.
Transakcje międzynarodowe w podatku VAT są opodatkowane na warunkach preferencyjnych 0% stawka podatku z jednoczesnym prawem do odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupów będących przedmiotem dostawy towarów. Z tego też powodu WDT i eksport obarczone są dodatkowymi obowiązkami, o których napisane zostało w publikacji. Spełnienie wymagań ustawowych pozwoli na zastosowanie 0% stawki podatku VAT.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!
Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.
ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.
Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.