|
|
3 minut czytania

Faktura przed sprzedażą a podatki

Zgodnie z przepisami, w większości przypadków sprzedawca może wystawić fakturę do 30 dni przed dokonaniem sprzedaży. Jak w takiej sytuacji należy rozliczyć podatki?

faktura przed sprzedażą
Zmiana formy opodatkowania 2025 – jaka forma opodatkowania jest najlepsza dla firmy jednoosobowej?

Zgodnie z przepisami, w większości przypadków sprzedawca może wystawić fakturę do 30 dni przed dokonaniem sprzedaży. Faktura przed sprzedażą jest więc możliwa, pytanie jak w takiej sytuacji należy rozliczyć podatki?

Faktura przed sprzedażą a przychód

Zgodnie z art. 14 ust. 1c Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za moment powstania przychodu uznaje się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania (także częściowego) usługi, jednak nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności. Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa

Zatem, jeśli faktura sprzedaży została wystawiona z datą wcześniejszą, niż dokonano dostawy towarów lub wykonano usługę, to właśnie datę wystawienia faktury powinno się brać pod uwagę, ustalając moment powstania przychodu. Jest to szczególnie istotne na przełomie okresów rozliczeniowych – jeśli bowiem data wystawienia faktury i data sprzedaży przypadać będą na różne okresy podatkowe, prawidłowe przyporządkowanie przychodu rzutować będzie na poprawne wyliczenie zaliczki na PIT.

Przykład 1.

Firma Handlowa wystawiła fakturę sprzedaży towaru 26 lutego 2018 r. Dostawa towarów została dokonana 14 marca 2018. W tej sytuacji przychód powinien zostać wykazany z datą wystawienia faktury – dlatego też zostanie on zaksięgowany i ujęty w rozliczeniu zaliczki na PIT za luty 2018 r.

Faktura przed sprzedażą a VAT

Zgodnie z art. 19a ust. 1 Ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. W związku z tym fakt, że faktura została wystawiona jeszcze przed dokonaniem sprzedaży, nie powinno mieć wpływu na obowiązek podatkowy.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo
Przykład 2.

W związku z faktem, że dostawa towarów z przykładu 1 została dokonana 14 marca 2018 r., obowiązek podatkowy powstanie w marcu. Lutowa data wystawienia faktury nie będzie tu miała znaczenia.

W zakresie VAT faktury zaliczkowe rozpatruje się analogicznie do standardowych faktur – obowiązek podatkowy powstaje w okresie, w którym otrzymano całość lub część zapłaty. Zatem, jeśli w powyższym przykładzie 26 lutego wystawiono by fakturę zaliczkową, a zaliczka wpłynęłaby 14 marca, obowiązek podatkowy również powstanie w marcu.

Przykład 3.

Firma Druk wystawiła fakturę za dostawę książek 20 lutego 2018 r. Towar został dostarczony do odbiorcy 10 marca 2018 r. W związku z faktem, że dostawa książek drukowanych została wymieniona w art. 19a ust. 5 pkt 3, obowiązek podatkowy w VAT powstanie zgodnie z datą wystawienia faktury – w lutym 2018 r.

Program do faktur – Darmowe konto
Przykład 4.

Firma Leasing wystawia fakturę 10 dnia każdego miesiąca za ratę leasingową przypadającą na miesiąc kolejny. Zatem, z uwagi na fakt, że usługa leasingowa wymieniona jest w art. 19a ust. 5 pkt. 4 lit. b, dla faktury wystawionej 10 marca 2018 r., dotyczącej raty leasingowej za kwiecień 2018 r., obowiązek podatkowy powstanie zgodnie z datą wystawienia faktury – w marcu 2018 r.

Faktura wystawiona za wcześnie? Sprawdź, co zrobić, gdy minie 30 dni od wystawienia faktury!

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003