|
|
2 minut czytania

Faktura RR – kto i kiedy może ją wystawić?

Przedsiębiorca, który nabywa w ramach swojej działalności produkty od rolników, może stanąć przed koniecznością wystawienia faktury RR. Dokument ten związany jest ze szczególną procedurą, jaką jest nabywanie płodów rolnych lub usług rolniczych od rolników ryczałtowych. Co warto wiedzieć o fakturze RR?

faktura RR

Faktura RR – co dokumentuje?

Rolnicy ryczałtowi nieprowadzący działalności gospodarczej należą do grupy podmiotów zwolnionych przedmiotowo z obowiązku rozliczania VAT – gwarantuje im to art. 43 ust. 1 pkt. 3 Ustawy o VAT. Mimo to jeśli przedsiębiorca zdecyduje się nabyć produkty rolne bądź usługi rolnicze od rolnika ryczałtowego, będzie zobowiązany do rozliczenia VAT w ramach specjalnej procedury.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa

Zgodnie z przepisami Ustawy o VAT, rolnikowi sprzedającemu swoje produkty lub usługi przedsiębiorcy będącemu czynnym podatnikiem VAT przysługuje zwrot VAT. Obecnie jest to kwota 7% od wartości danej sprzedaży. Z drugiej strony, rolnik nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji księgowych ani wystawiania faktur – dlatego też obowiązek wystawienia specyficznej faktury RR oraz rozliczenia podatku spada na nabywcę.

Faktura RR – zasady wystawiania

Fakturę RR wystawia nabywca – czyli przedsiębiorca, dokonujący zakupu płodów rolnych albo usług rolniczych – po dokonaniu zakupu. Fakturę należy wystawić w dwóch kopiach, z czego oryginał przekazywany jest sprzedawcy.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo

Na fakturze RR powinny się znaleźć przynajmniej następujące elementy:

  • Imiona, nazwiska, nazwy i adresy stron
  • NIP lub PESEL stron
  • Dane dowodu osobistego lub innego dokumentu dostawcy, stwierdzającego jego tożsamość (numer, data wydania, organ wydający)
  • nabycia oraz wystawienia faktury
  • Numer kolejny faktury
  • Nazwy nabytych produktów lub usług
  • Jednostka miary i ilość nabytych produktów oraz oznaczenie ich klasy lub jakości
  • Program do faktur – Darmowe konto
  • Cena jednostkowa produktu netto
  • Wartość nabytych produktów netto
  • Stawka zryczałtowanego zwrotu podatku
  • Kwota zryczałtowanego podatku
  • Wartość nabytych produktów brutto
  • Kwota należności brutto wyrażoną cyfrowo i słownie
  • Podpisy (czytelne lub imiona i nazwiska oraz podpisy) osób uprawnionych do wystawienia i otrzymania faktury
  • Adnotacja „Oświadczam, że jestem rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 3 ustawy o podatku od towarów i usług”.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

  • Osobista księgowa
  • Fakturowanie
  • Dokumenty
  • Rozliczenia
  • E-commerce
  • Raporty
już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Najważniejsze pytania

  1. Kto wystawia fakturę RR?

    Fakturę RR wystawia nabywca – czyli przedsiębiorca, dokonujący zakupu płodów rolnych albo usług rolniczych – po dokonaniu zakupu.
  2. Co dokumentuje faktura RR?

    Rolnicy ryczałtowi nieprowadzący działalności gospodarczej należą do grupy podmiotów zwolnionych przedmiotowo z obowiązku rozliczania VAT, mimo to jeśli przedsiębiorca zdecyduje się nabyć produkty rolne bądź usługi rolnicze od rolnika ryczałtowego, będzie zobowiązany do rozliczenia VAT w ramach specjalnej procedury.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie