|
|
4 minut czytania

Kogo dotyczy obowiązek składania deklaracji tylko w formie elektronicznej od stycznia 2017 r.

Nowe przepisy znacznie ograniczają możliwość składania deklaracji VAT-7/7K w formie papierowej. Co istotne podatnicy zobligowani do składania VAT-UE mają już tylko możliwość wysyłki danych deklaracji w formie elektronicznej.

deklaracje w formie elektronicznej
Zmiana formy opodatkowania 2025 – jaka forma opodatkowania jest najlepsza dla firmy jednoosobowej?

W odniesieniu do okresów rozliczeniowych przypadających od 1 stycznia 2017 r. deklaracje wyłącznie za pomocą środków komunikacji elektronicznej składają podatnicy:

Kogo dotyczy:
1) obowiązanych do zarejestrowania się jako podatnicy VAT UE 2) podatników, którzy dokonują krajowych dostaw lub nabyć w systemie odwróconego obciążenia 3) tych którzy zatrudniają powyżej 5 pracowników i mają obowiązek składania deklaracji podatkowych za nich elektronicznie oraz biura rachunkowe
 

1) Obowiązani do zarejestrowania się jako podatnicy VAT UE.

 
Podatnicy VAT czynni zobowiązani są do zgłoszenia rejestracyjnego do VAT-UE przed dokonaniem pierwszej czynności:
1 wewnątrzwspólnotowej dostawy (WDT)
2 wewnątrzwspólnotowego nabycia (WNT)
3 nabycia usług dla których miejsce świadczenia (kraj opodatkowania) zostało określone w kraju, w którym nabywca ma siedzibę, stałe miejsce działalności lub miejsce zamieszkania (art. 28b ustawy o VAT)
4 świadczenia usług dla podatników VAT-UE lub osób prawnych niebędących podatnikami dla których miejsce świadczenia zostało określone w kraju nabywcy
 
Nievatowcy zobowiązani są do zgłoszenia rejestracyjnego do VAT-UE w następujących przypadkach:
1 przed dniem dokonania pierwszego importu usług dla których miejsce świadczenia (kraj opodatkowania) zostało określone w kraju, w którym nabywca ma siedzibę, stałe miejsce działalności lub miejsce zamieszkania (art. 28b ustawy o VAT)
2 przed dniem świadczenia pierwszej usługi dla podatników VAT-UE lub osób prawnych niebędących podatnikami dla których miejsce świadczenia zostało określone w kraju nabywcy
3 nabycia towarów gdy wartość nabytych towarów z UE przekroczy kwotę 50. 000 zł rocznie
Przykład:

Przedsiębiorca kupuje licencję na program komputerowy od kontrahenta zagranicznego ( z UE lub spoza UE). Jest to transakcja importu usług, dla której miejscem opodatkowania zostało określone w kraju, w którym nabywca ma siedzibę. W tym przypadku przedsiębiorca musi zarejestrować się do VAT-UE, a więc deklaracje VAT-7 musi składać w formie elektronicznej.

Ważne:

Każda deklaracja VAT-8 oraz VAT-9M składana przez przedsiębiorcę zwolnionego z VAT w Polsce, jednak będącego podatnikiem unijnym, za okresy rozliczeniowe przypadające od 1 stycznia 2017 r. musi być wysyłana do urzędu w formie elektronicznej.

2) będący dostawcami towarów lub świadczącymi usługi, dla których podatnikiem jest nabywca zgodnie z art. 17 ust.1 pkt 7 i 8, lub nabywcą tych towarów lub usług;

Przepis dotyczy podatników, którzy dokonują krajowych dostaw lub nabyć w systemie odwróconego obciążenia. Wykaz towarów, o których mowa w powyżej znajduje się w załączniku nr 11 do ustawy.

Przykład:

Przedsiębiorca vatowiec kupuje druty z miedzi (wymienione w załączniku 11 do ustawy) od innego przedsiębiorcy będącego vatowcem. Otrzymuje fakturę z adnotacją „odwrotne obciążenie”. Przedsiębiorca dokonujący zakupu oraz sprzedający towar musi złożyć VAT-7 w formie elektronicznej.

3) obowiązani, zgodnie z art. 45ba ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm. 6 ), do składania deklaracji, zeznań, informacji oraz rocznego obliczenia podatku za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Deklaracje, informacje oraz roczne obliczenie podatku mogą być składane w Urzędzie Skarbowym w formie dokumentu papierowego, jeżeli płatnicy są zobowiązani sporządzić je za dany rok dla nie więcej niż 5 podatników. Prawa wyboru wersji papierowej deklaracji i informacji nie mają biura rachunkowe.

Pozostali podatnicy będą zobowiązani do składania deklaracji podatkowych w formie elektronicznej od 1 stycznia 2018 r.

Informacje podsumowujące

Od nowego roku informacje podsumowujące VAT-UE oraz informacje podsumowujące w obrocie krajowym będą składane tylko w trybie miesięcznym. Powyższe informacje podsumowujące oraz ich korekty będą składane wyłącznie w formie elektronicznej.

Przepisy przejściowe

Do rozliczeń poprzedzających pierwszy okres rozliczeniowy w 2017 r. nie będą miały zastosowania powyższe przepisy. Korekty rozliczeń (deklaracji oraz informacji podsumowujących) za poprzednie okresy będą mogły być składane w formie papierowej.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Monika Kobylak

Komentarze czytelników
  1. 29 marca 2017 o 20:15
    Gość

    Witam Państwa. Mam prośbę o potwierdzenie, czy dobrze rozumiem: czy stowarzyszenie, które powstało w II połowie 2016 r. ale którego rok obrotowy kończy się 31.12.2016 r., zgodnie ze statutem mogące prowadzić działalność gospodarczą, ale nie zatrudniające pracowników, może wysłać deklarację CIT-8 za rok 2016 jeszcze w formie papierowej? Trochę zagapiliśmy się z podpisem elektronicznym i UPL-1, w dwa dni tego nie załatwimy. Nie było przychodów, CIT-8 będzie zerowy. Stowarzyszenie rozpoczęło procedurę likwidacji, ale chodzi o dopełnienie formalności przed US.

  2. 30 marca 2017 o 07:19
    ifirma.pl

    Witam,odpowiedzi na pytania użytkowników serwisu rozliczających się na uproszczonych ewidencjach udzielamy mailem, poprzez czat bądź telefonicznie. W przypadku pytań zadanych przez nie będących użytkownikami serwisu zalecany jest kontakt z urzędem skarbowym bądź Krajową Informacją Skarbową.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003