|
|
2 minut czytania

Korekta zaliczki na PIT w trakcie roku

Działalność gospodarcza opodatkowana skalą podatkową lub liniowo wymaga opłacania w trakcie roku zaliczek na podatek dochodowy. Do urzędu nie składa się w tej kwestii formularzy – dlatego jeśli zdarzy się korekta opłaconej zaliczki, powstaje pytanie, jak skorygować ją w urzędzie skarbowym?

korekta zaliczki na PIT w trakcie roku

Korekta zaliczki na PIT – niedopłata

Podczas uzupełniania księgi przychodów i rozchodów może zdarzyć się pomyłka, wpływająca na wysokość zapłaconej już zaliczki na podatek dochodowy.

Jeśli przedsiębiorca ujmie w rozliczeniu:

  • Zbyt wiele kosztów (np. za dużą kwotę, fakturę zaksięgowaną dwukrotnie)
  • Zbyt mało przychodów (np. za niską kwotę, pominiętą fakturę sprzedaży)

powstanie niedopłata zaliczki na podatek dochodowy.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa

W takim przypadku konieczna będzie dopłata kwoty zaliczki, w niektórych przypadkach wraz z odsetkami za zwłokę. Odsetki za opóźnienie w opłacie zobowiązania podatkowego wynoszą obecnie 8% w skali roku – wyliczamy je, począwszy od dnia, w którym należało wpłacić korygowaną zaliczkę, aż do dnia zapłaty. Jeśli wysokość odsetek nie przekroczy kwoty 8,70 zł, nie ma potrzeby ich płacenia.

Uwaga!

W przypadku zaliczki na PIT nie składamy deklaracji, a tym samym – także korekty. Niektóre organy skarbowe zalecają jednak złożenie czynnego żalu przy niedopłacie powstałej w wyniku korekty zaliczki na PIT w celu wyjaśnienia wpływu.

Korekta zaliczki na PIT – nadwyżka

Nie zawsze błąd w księgowaniu wiązać się będzie z niedopłatą. Jeśli przedsiębiorca pomylił się i:

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo
  • Zmniejszył wysokość kosztów (np. zaksięgował zbyt małą kwotę, nie ujął faktury)
  • Zawyżył wysokość przychodów (np. zaksięgował podwójnie fakturę)

może powstać nadwyżka w zaliczce na podatek dochodowy. Co w takiej sytuacji?

Program do faktur – Darmowe konto

Przedsiębiorca może w tym przypadku wybrać zasadniczo jedno z trzech rozwiązań:

  • Rozliczyć nadwyżkę przy wpłacie kolejnej zaliczki – tj. pomniejszyć zaliczkę za kolejny okres rozliczeniowy o kwotę nadwyżki
  • Rozliczyć nadwyżkę po zakończeniu roku – w zeznaniu rocznym wykazuje się wysokość należnych zaliczek oraz wysokość rzeczywiście wpłaconych kwot – ewentualna nadpłata zwrócona zostanie jako zwrot podatku
  • Zwrócić się do US z wnioskiem o zwrot nadwyżki lub zaliczenie na poczet innego zobowiązania (np. z tytułu VAT)
Uwaga!

Warto zwrócić uwagę, że zbyt wysoka zaliczka na podatek dochodowy jest traktowana jako nadwyżka, a nie nadpłata podatku. Natomiast zwrotu nadwyżki urząd skarbowy może dokonać wyłącznie na wniosek podatnika, uzasadniony jego ważnym interesem. Zatem, nawet wnioskując o zwrot, podatnik nie może mieć pewności, że rzeczywiście go uzyska – w praktyce gospodarczej zdarza się to bardzo rzadko.

Pomyłka wpłynęła na VAT? Złóż korektę deklaracji przez serwis ifirma i zapomnij o problemie!

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Najważniejsze pytania

  1. Jak wygląda korekta zaliczki na podatek dochodowy w przypadku niedopłaty?

    W takim przypadku konieczna będzie dopłata kwoty zaliczki, w niektórych przypadkach wraz z odsetkami za zwłokę.
  2. Jak wygląda korekta zaliczki na podatek dochodowy w przypadku nadwyżki?

    Przedsiębiorca może w tym przypadku wybrać zasadniczo jedno z trzech rozwiązań:
    • Rozliczyć nadwyżkę przy wpłacie kolejnej zaliczki
    • Rozliczyć nadwyżkę po zakończeniu roku
    • Zwrócić się do US z wnioskiem o zwrot nadwyżki lub zaliczenie na poczet innego zobowiązania (np. z tytułu VAT)

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003