Od początku nowego roku podatkowego przedsiębiorca może zmienić sposób ujmowania kosztów w czasie w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, bez konieczności informowania o tym fakcie US (potwierdza to interpretacja US Poznań-Jeżyce sygn. SD/415-29/06). Do wyboru ma on dwie metody – metodę memoriałową (trudniejszą, ale bardziej rzetelną) lub metodę kasową (tzw. uproszczoną).
Którą metodę ewidencjonowania kosztów w KPiR wybrać? Jakie są między nimi różnice? Sprawdźmy.
Na początku warto zaznaczyć, iż koszty ponoszone w ramach działalności gospodarczej można podzielić na dwie grupy – koszty bezpośrednie i pośrednie. Pierwsze z nich dają się powiązać z konkretnym przychodem (np. zakup towarów lub materiałów). W drugiej grupie znajdują się natomiast wszystkie inne koszty, związane z ogółem prowadzonej działalności (np. polisa ubezpieczeniowa, zakup paliwa). Podział ten jest szczególnie istotny w przypadku stosowania metody memoriałowej.
Moment księgowania kosztów bezpośrednich | w roku podatkowym, w którym uzyskano związany z nimi przychód | w momencie ich poniesienia* |
Moment księgowania kosztów pośrednich | w momencie ich poniesienia | w momencie ich poniesienia |
Księgowanie kosztów pośrednich na przełomie roku | proporcjonalnie do okresów, których dotyczą | w całości w momencie ich poniesienia |
Przedsiębiorca wykupił ubezpieczenie firmowego samochodu (koszt pośredni) w kwocie 2 000 zł, obejmujące okres od 01.08.2017 roku do 31.07.2018 roku. Polisa została wystawiona 31.07.2017 r. Jak zaksięgować ten koszt przy zastosowaniu każdej z metod?
Przedsiębiorca prowadzący sklep ze sprzętem do sportów walki zakupił 10 par rękawic bokserskich, każda za 150 PLN netto (koszt bezpośredni). Otrzymał fakturę wystawioną 12.12.2016 r. Do końca roku sprzedał 5 par, pozostałe już w 2017 r. Jak ująć ten koszt w KPiR?
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!