Dokonywanie transakcji na rynku unijnym wymaga wcześniejszej rejestracji jako podatnik VAT-UE. Obowiązek ten dotyczy zarówno podatników czynnych, jak i tych korzystających ze zwolnienia VAT – handlujących z zagranicznymi firmami.
Obowiązek rejestracji do VAT-UE może dotyczyć zarówno przedsiębiorców, którzy są vatowcami czynnymi w Polsce, jak i nievatowców (art. 97 ustawy o podatku od towarów i usług).
Podatnicy VAT czynni zobowiązani są do zgłoszenia rejestracyjnego do VAT-UE przed dokonaniem pierwszej transakcji:
Przedsiębiorca prowadzący działalność w Polsce – vatowiec chce sprzedać towary handlowe firmie z Niemiec zarejestrowanej do VAT- UE (firma podała NIP z prefiksem DE). Towar zostanie dostarczony za pośrednictwem kuriera z Polski do Niemiec. Przedsiębiorca z Polski przed dokonaniem sprzedaży rejestruje się do VAT-UE, wystawia fakturę ze stawkę VAT 0%, na fakturze podaje swój NIP poprzedzony prefiksem PL. Transakcja będzie wykazana w pliku JPKV7 oraz w informacji podsumowującej VAT-UE.
Przedsiębiorca prowadzący działalność w Polsce- vatowiec chce zakupić towary handlowe od firmy z Włoch zarejestrowanej do VAT- UE (firma podała NIP z prefiksem IT). Towar zostanie dostarczony za pośrednictwem kuriera z Włoch do Polski. Przedsiębiorca z Polski przed dokonaniem zakupu rejestruje się do VAT-UE. Otrzymuje fakturę ze stawką VAT 0%, nalicza i odlicza (zakup ma związek ze sprzedażą opodatkowaną) podatek VAT w Polsce. Transakcja będzie wykazana w pliku JPKV7 oraz w informacji podsumowującej VAT-UE.
Przedsiębiorca vatowiec z Polski chce zakupić usługę reklamy na stronach internetowych od firmy z Irlandii (art. 28b). Przed dokonaniem zakupu powinien zarejestrować się do VAT-UE. Na fakturze nie został naliczony podatek VAT, przedsiębiorca w Polsce nalicza i odlicza (zakup ma związek ze sprzedażą opodatkowaną) podatek VAT. Transakcja będzie wykazana w pliku JPKV7.
Przedsiębiorca vatowiec z Polski chce sprzedać usługę pozycjonowania strony internetowej na rzecz firmy z Francji (art. 28b). Przed dokonaniem sprzedaży powinien zarejestrować się do VAT-UE. Na fakturze nie zostanie naliczony podatek VAT, będzie na niej informacja o odwrotnym obciążeniu. Transakcja będzie wykazana w pliku JPKV7 oraz w informacji podsumowującej VAT-UE.
Podatnicy VAT czynni rejestrują się do VAT-UE składając aktualizację deklaracji VAT-R. W przypadku jednoczesnej rejestracji jako vatowiec w Polsce oraz VAT-UE wybierając cel złożenia na formularzu rejestrację. W części C.3 należy wybrać pole 65 (VAT-R wersja 17).
Nievatowcy zobowiązani są do zgłoszenia rejestracyjnego do VAT-UE przed dokonaniem transakcji:
Co do zasady nabycie usług z zagranicy zarówno od podmiotów z UE, jak i spoza niej jest opodatkowane w kraju usługobiorcy (poza wyjątkami wymienionymi w art. m.in. 28e, 28f, 28g, 28i i 28j).
Przedsiębiorca, który korzysta ze zwolnienia z podatku VAT ma obowiązek wykazania transakcji w deklaracji VAT-9M. Jeśli dokona rejestracji z tytułu WNT- wówczas wykazuje import usług w trybie art. 28b w deklaracji VAT-8. Podatek VAT należny podlega wpłacie do urzędu skarbowego w terminie do 25. dnia miesiąca po miesiącu nabycia usługi, powstania obowiązku podatkowego w VAT. Podatek VAT przedsiębiorca musi zapłacić, ale ma też prawo rozliczyć go w kosztach firmy. Transakcja nie jest tu neutralna podatkowo.
Przedsiębiorca, który nie jest vatowcem w Polsce, chce zakupić usługę reklamy od firmy z USA. Przed dokonaniem zakupu powinien zarejestrować się do VAT-UE z tytułu importu usług w trybie art. 28b. Nie rejestruje się do VATu w Polsce. Nalicza podatek VAT w Polsce na deklaracji VAT-9M i płaci go do US. Ponieważ przedsiębiorca rozlicza się na KPiR, to ma też prawo ująć go w kosztach podatkowych.
Jest to sprzedaż usług na rzecz przedsiębiorców z UE, dla których miejsce świadczenia zostało określone w kraju nabywcy. Przedsiębiorca wystawia dokument sprzedaży z adnotacją “odwrotne obciążenie”. Zobowiązanym do zapłaty podatku od wartości dodanej jest usługobiorca.
Obowiązek rejestracji jako podatnik VAT-UE nie dotyczy przedsiębiorców, którzy świadczą usługi na rzecz osób fizycznych z innych niż Polska krajów UE, nieprowadzących działalności gospodarczej.
Przedsiębiorca, który nie jest vatowcem w Polsce, chce sprzedać usługę programistyczną firmie z Czech. Przed dokonaniem sprzedaży powinien zarejestrować się do VAT-UE z tytułu świadczenia usług w trybie art. 28b. Nie rejestruje się do VATu w Polsce. Przedsiębiorca wystawia dokument sprzedaży z informacją o odwrotnym obciążeniu. Wykazuje transakcje w informacji podsumowującej VAT-UE.
Deklaracje VAT-8 składamy co miesiąc po zarejestrowaniu do WNT jako podatnik VAT- UE (także zerową), wtedy w tej deklaracji również wykazujemy import usług w trybie art. 28b.
Podatek VAT przedsiębiorca musi zapłacić, ale ma też prawo rozliczyć go w kosztach firmy. Transakcja nie jest tu neutralna podatkowo.
Przedsiębiorca może dobrowolnie zarejestrować się jako podatnik VAT-UE przed przekroczeniem limitu.
Przedsiębiorca, który nie jest vatowcem w Polsce, kupuje towary handlowe od różnych firm z UE. Przed dokonaniem sprzedaży, która powoduje przekroczenie limitu 50 000 zł, rejestruje się do VAT-UE z tytułu WNT. Nie rejestruje się do VATu w Polsce. Przedsiębiorca nalicza podatek VAT w Polsce na deklaracji VAT-8. Ponieważ przedsiębiorca rozlicza się na KPiR, to ma też prawo ująć podatek VAT w kosztach. Dodatkowo wykazuje transakcje w informacji podsumowującej VAT-UE.
Przedsiębiorcy zwolnieni z VAT zgłaszają się do VAT-UE na formularzu rejestracyjnym VAT-R zaznaczając na formularzu w części C.3 pole 66i/ lub 67 (VAT-R wersja 17).
Deklaracja: | Kiedy należy złożyć: |
---|---|
VAT-9M | Składamy jedynie w przypadku importu usług w trybie art. 28b, chyba że dokonaliśmy rejestracji z tytułu WNT. |
VAT-8 | Składamy co miesiąc po zarejestrowaniu do WNT jako podatnik VAT-UE (także zerową), wtedy w tej deklaracji wykazujemy także import usług w trybie art. 28b. |
VAT-UE | Składamy w przypadku świadczenia usług w trybie art. 28b, oraz WNT – wraz z deklaracją VAT-8. |
Zarówno vatowcy, jak i nievatowcy mogą mieć obowiązek zarejestrowania się do VAT-UE. Rejestracja powoduje nie tylko konieczność posługiwania się prefiksem PL w dokumentowaniu usług wewnątrzwspólnotowych, ale przede wszystkim konieczność wysyłania dodatkowych deklaracji/ informacji podsumowujących do US.
Przed dokonaniem jakiejkolwiek transakcji z klientem zagranicznym przedsiębiorca powinien zainteresować się tematem rejestracji do VAT-UE.
Stan prawny na dzień: 29.10.2024 r.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Kiedy powstaje obowiązek rejestracji do VAT-UE u vatowców?
Jak zarejestrować się do VAT UE?
Jak wypełnić VAT-R?
Proste pytanie.
Jestem zwolniony z VAT. (nie odprowadzam podatku VAT)
Chciałbym dokonać zakupu towaru w sklepie w Niemczech potrzebnego do prowadzenia działalności (kamera tv) o wartości 25000 zł.
Czy muszę się rejestrować na VAT-R?
Czy mogę wpisać po prostu fakturę w koszty, tak jak robię to z polskimi fakturami?