Jesteś na ryczałcie ewidencjonowanym? Sprawdź, jaką zapłacisz składkę zdrowotną przy braku przychodów.
W 2022 roku przedsiębiorcy będą opłacali składkę zdrowotną w różnych wysokościach, w zależności od wybranej metody opodatkowania dochodów/przychodów. Dodatkowo będzie również obowiązek comiesięcznego przesyłania deklaracji do ZUS począwszy od rozliczeń za miesiąc styczeń 2022 roku, deklaracja ZUS składana w lutym. Sprawdźmy, jaką składkę zdrowotną zapłaci przedsiębiorca na ryczałcie, który nie osiągnie przychodów.
Co do zasady kwota składki zdrowotnej będzie zależała od wysokości osiągniętych przychodów w danym roku podatkowym.
Brak przychodów w działalności gospodarczej nie należy do rzadkości. W związku z taką sytuacją rodzi się pytanie, jaką składkę zdrowotną powinien zapłacić przedsiębiorca rozliczający ryczałt w Polskim Ładzie? Ustawodawca nie przewidział żadnych przepisów, które by to regulowały. Dlatego w takiej sytuacji należy uznać, że składka zdrowotna:
Przykład:
Przedsiębiorca w 2021 roku był opodatkowany na ryczałcie i jego roczne przychody po pomniejszeniu o zapłacone składki społeczne wyniosły 200.000 zł. Za miesiąc styczeń i luty 2022 roku nie osiągnął żadnych przychodów. W takiej sytuacji przedsiębiorca może:
Przedsiębiorca jeszcze musi pamiętać, że będzie składał do ZUS miesięczne deklaracje ZUS DRA według ustalonego nowego wzoru dokumentu, w której znajdzie deklaracja, co do wysokości składki zdrowotnej.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!
A jeśli działalność założyłem we wrześniu i dochód wyniósł 422zl,a 23.10 miałem wypadek i do końca roku nie pracowałem i mój przychód był zero to muszę łjaka składkę zapłacić?