Rozliczasz ulgę dla klasy średniej? Sprawdź, jaki wpływ na ulgę dla klasy średniej ma Rozporządzenie zaliczkowe.
Ulga dla klasy średniej w Polskim Ładzie wprowadziła sporo zamieszania w sposobie naliczania wynagrodzeń pracowników. Z tymi problemami mierzą się pracodawcy począwszy od 1 stycznia 2022 roku. Dodatkowo od 8 stycznia 2022 r. zaczęło obowiązywać tzw. Rozporządzenie zaliczkowe. W dzisiejszej publikacji sprawdzimy, jaki wpływ na ulgę dla klasy średniej ma wspomniane Rozporządzenie zaliczkowe.
Co do zasady ulga dla klasy średniej jest stosowana z mocy prawa. Pracodawca ma określone obowiązki wynikające z ustawy i musi ich przestrzegać.
Pracownik ma prawo złożyć rezygnację ze stosowania ulgi dla klasy średniej w trakcie roku podatkowego. Sprawdźmy jednak, co zmieniło Rozporządzenie zaliczkowe w tej kwestii.
Rozporządzenie zaliczkowe zaczęło obowiązywać od 8 stycznia 2022 r. Płatnicy są obowiązani stosować się do zawartych w nim regulacji do wszystkich wypłat dokonanych od 1 stycznia 2022 r. W dużym uproszczeniu zaliczka na podatek dochodowy obliczona według zasad Polskiego Ładu nie może być wyższa od zaliczki obliczonej według stanu prawnego na 31.12.2021 r., a więc według starych zasad. Pracodawca odprowadza zaliczkę na podatek dochodowy w mniejszej wysokości. W związku z powstałą sytuacją złożenie wniosku o niestosowanie ulgi dla klasy średniej w takim przypadku nie zawsze będzie skuteczne.
Istnieje ograniczone grono osób, które mogą złożyć wniosek o niestosowanie mechanizmu poboru zaliczek określonego w Rozporządzeniu. Taka możliwość może dotyczyć przykładowych sytuacji:
Jak widać nie zawsze złożenie wniosku do pracodawcy o niestosowanie ulgi dla klasy średniej w trakcie roku będzie skuteczne. Jednak nie mają na to wpływu ani pracownicy, ani pracodawcy. Jaki będzie finalny efekt takich działań okaże się dopiero na etapie składania zeznań rocznych za 2022 w 2023 roku.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.