|
|
2 minut czytania

Obowiązek wysyłania ewidencji podatkowych do urzędu od 2023 roku

Prowadzisz ewidencje podatkowe? Sprawdź, jakie nowe obowiązki czekają cię od 2023 roku.

ewidencje podatkowe 2023

Przedsiębiorcy mają sporo różnych obowiązków wobec fiskusa. Z roku na rok wprowadzane są nowe rozwiązania, które najczęściej wiążą się z dodatkowymi czynnościami. W dzisiejszej publikacji napiszemy o obowiązku wysyłania ewidencji podatkowych, jakim zostaną objęci przedsiębiorcy od 2023 roku.

Jakie pliki JPK mają obowiązek przesyłać przedsiębiorcy do końca 2022 roku?

Najbardziej popularny obowiązek, jaki się kojarzy z przesyłaniem pliku JPK wiąże się z rozliczaniem podatku VAT – JPK_V7. Istnieją również inne struktury plików, które mogą być przesyłane na żądanie organu podatku podatkowego, przykładowo takie jak: JPK_PKPiR, JPK_FA, JPK_EWP, JPK_WB, ale nie ma jeszcze bezwzględnego obowiązku ich przekazywania. Możliwość ich przesłania mają tylko tacy przedsiębiorcy, którzy prowadzą zapisy księgowe z wykorzystaniem programów księgowych w formie elektronicznej, a w dalszymi ciągu nie jest zabronione prowadzenie PKPiR, czy ewidencji przychodów w postaci papierowej. To się jednak zmieni od 2023 roku.

Obowiązek wysyłania ewidencji podatkowych do urzędu od 2023 roku

W ustawie o Polskim Ładzie nałożono obowiązek prowadzenia ewidencji podatkowych przy użyciu programów komputerowych, a także konieczność ich przesyłania w formie ustrukturyzowanej.

W jakich terminach trzeba będzie wysyłać ewidencje podatkowe od 2023 roku?

Obowiązek wysyłania ewidencji podatkowych będzie istniał już w trakcie roku podatkowego. Poniższe terminy odnoszą się zarówno do przedsiębiorców, którzy prowadzą PKPiR, jak i ewidencję przychodów, jeżeli wybrali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Terminy przekazywania ewidencji podatkowych w trakcie roku podatkowego
Rozliczenie miesięczne
Rozliczenie kwartalne
Do 20 dnia miesiąca
Do 20 dnia miesiąca następującego bezpośrednio po upływie kwartału

Po zakończeniu roku podatkowego księgi będą przesyłane w terminie do upływu terminu dla złożenia zeznania za rok podatkowy, będzie to odpowiednio:

  • koniec lutego w przypadku ryczałtu,
  • 30 kwietnia w przypadku prowadzenia PKPiR.

Co oznaczają te zmiany dla przedsiębiorców?

Wprowadzane zmiany idą już w sposób jednoznaczny w kierunku wprowadzenia obowiązku prowadzenia wszystkich ewidencji podatkowych w programach księgowych, które zapewnią ewidencjonowanie w odpowiedniej strukturze. Organy podatkowe będą miały do dyspozycji wszystkie szczegółowe dane związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Od 2023 roku nie będzie już w takim razie możliwości prowadzenia zapisów w postaci papierowej.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003