|
|
2 minut czytania

Polski Ład – Ulga na sponsoring sportowy – poradnik MF

Chciałbyś skorzystać z ulgi na sponsoring sportu? Sprawdź, na jakich zasadach może być rozliczana ulga.

ulga na sponsoring sportu

W ustawie Polski Ład zostało zapisanych wiele zmian przepisów, które staramy się poznawać sukcesywnie. Między innymi pojawiła się nowa ulga, której do tej pory w ogóle nie było. Mianowicie mowa jest o uldze na sponsoring sportu. W dzisiejszej publikacji napiszemy kilka słów na temat rozliczania tej ulgi w oparciu o poradnik Ministerstwa Finansów.

Kto może skorzystać z ulgi na sponsoring sportowy?

Ulga sponsoringowa skierowana jest do przedsiębiorców, którzy wybrali opodatkowanie swoich dochodów podatkiem według skali podatkowej i podatkiem liniowym. Mogą z niej skorzystać zarówno osoby fizyczne, jak i spółki osobowe. W ramach ulgi przedsiębiorca może dodatkowo odliczyć 50% kosztów:

  • 100% jako koszt uzyskania przychodów i
  • 50% w ramach ulgi na sponsoring.

Z ulgi na sponsoring sportowy nie skorzystają przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

W ramach przedmiotowej ulgi przedsiębiorca może na przykład sfinansować imprezę sportową w zamian za usługę reklamową. Koszty poniesione na organizację imprezy przedsiębiorca zaliczy w koszty uzyskania przychodów, natomiast dodatkowo w ramach ulgi będzie mógł jeszcze odliczyć 50% poniesionych kosztów.

Przykład
Koszt imprezy sportowej sfinansowanej przez przedsiębiorcę wyniósł 60.000 zł. Kwotę tę będzie można zaksięgować w PKPiR po stronie kosztów podatkowych. Dodatkowo w ramach ulgi na sponsoring zostanie wykazana kwota 30.000 zł, ale jej odliczenie będzie możliwe dopiero w zeznaniu rocznym.

Ulga na sponsoring sportu – poradnik MF

W ramach ulgi na sponsoring może być finansowana działalność sportowa, kulturalna, wspierająca szkolnictwo:

  1. Działalności sportowej:
    • klubu sportowego,
    • stypendium sportowego,
    • imprezy sportowej.
  2. Działalność kulturalną w rozumieniu ustawy o działalności kulturalnej.
  3. Działalność wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę.

Odliczenia ulgi na sponsoring dokonuje się w zeznaniu rocznym składanym po zakończeniu roku podatkowego odpowiednio na druku PIT-36 lub PIT-36L. Dodatkowo trzeba będzie złożyć informację według ustalonego wzoru, zawierającą wykaz poniesionych kosztów podlegających odliczeniu.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie