Zastanawiasz się, czego dotyczą przepisy o abolicji podatkowej i czy zostaną uchylone? Przeczytaj artykuł na ten temat.
Nie zawsze osoby osiągające przychody w Polsce, czy za granicą wykazują wszystkie uzyskane kwoty w składanych rozliczeniach podatkowych. Dlatego też od czasu do czasu pojawiają się przepisy podatkowe zachęcające do wyjścia z szarej strefy, taki też przepis został zapisany w ustawie o Polskim Ładzie. W dzisiejszej publikacji napiszemy o projekcie uchylenia przepisów o abolicji podatkowej wprowadzonych w Polskim Ładzie.
W ustawie o Polskim Ładzie wprowadzony został przejściowy zryczałtowany podatek dochodowy dla podmiotów, które osiągnęły dochody nie zadeklarowane w całości lub w części do opodatkowania w Polsce dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych w szczególności z:
Stawka przejściowego ryczałtu w przypadku wykazania takich dochodów wynosi 8% podstawy opodatkowania. Możliwość skorzystania z ryczałtu przejściowego została ograniczona czasowo do 31 grudnia 2022 roku, w tym terminie można złożyć stosowny wniosek.
W uzasadnieniu do projektu ustawy o Polskim Ładzie pojawiła się informacja, że Prezydent Polski skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności przepisów o abolicji podatkowej z Konstytucją. Jednym z podnoszonym argumentów w kontekście potrzeby uchylenia obowiązujących przepisów jest naruszenie zasady zaufania do państwa, powszechności i równości opodatkowania. W uzasadnieniu napisano, że biorąc pod uwagę wniosek Prezydenta i dokonując ponownej analizy wprowadzonych przepisów proponuje się ich uchylenie. Nastąpiłoby to więc jeszcze przed okresem, w którym przepisy tak naprawdę zaczęłyby obowiązywać. Od października 2022 roku miałby się rozpocząć okres składania wniosków o zastosowanie abolicji podatkowej a projektowana zmiana przepisów ma wejść w życie od 1 lipca 2022 roku.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.