Osiągasz przychody, które mogą skorzystać z ulgi dla klasy średniej? Sprawdź, czy można zrezygnować z rozliczania ulgi w trakcie roku.
Polski Ład wprowadza bardzo dużo zmian, szczególnie jeżeli chodzi o podatek dochodowy od osób fizycznych. Piszemy sporo artykułów na ten temat, żeby jeszcze przed końcem roku była możliwość zapoznania się z nimi. Wprowadzonych zostało szereg nowych przepisów, które szczególnie na początku mogą być nie do końca zrozumiałe i rodzić pytania. Dzisiaj dowiemy się, czy można w trakcie roku zrezygnować z ulgi dla klasy średniej.
Nie musisz wiedzieć wszystkiego. Zaufaj ekspertom z ifirma.pl, którzy ze zmianami przepisów są zawsze na bieżąco.
Z ulgi dla klasy średniej może skorzystać jedynie wybrana grupa osób. Znajdą się w niej pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę, ulga nie obejmuje umowy zlecenia i umowy o dzieło. Jeżeli chodzi o przedsiębiorcę, to skorzystają z niej jedynie osoby, które wybiorą opłacanie podatku dochodowego według skali podatkowej.
Rezygnacja z obliczania ulgi dla klasy średniej w trakcie roku jest więc jak najbardziej możliwa, ale jedynie na wniosek pracownika, nie może o tym zdecydować pracodawca.
Z założenia z ulgi skorzystają podatnicy, których przychody mieszczą się w ustawowych limitach:
Z mocy ustawy pracodawca ma obowiązek obliczenia i zastosowania ulgi dla klasy średniej, jeśli przychody pracownika osiągną pułapy miesięczne wskazane w przepisach.
Pamiętajmy, że w przypadku ulgi dla klasy średniej nie sumuje się przychodów narastająco. O zastosowaniu ulgi będzie decydował jedynie miesięczny limit przychodów, bez względu na ilość dokonywanych wypłat. Zaniechanie obliczania ulgi dla klasy średniej jest możliwe dopiero wówczas, kiedy pracownik złoży pracodawcy odpowiedni wniosek o odstąpienie od obliczania ulgi.
Przedsiębiorca, który w prowadzonej działalności gospodarczej jest opodatkowany na zasadach ogólnych według skali podatkowej, kwotę ulgi dla klasy średniej będzie obliczać od kwoty przychodów osiąganych narastająco, a nie miesięcznie, jak ma to miejsce w przypadku pracowników.
Rozliczanie ulgi dla klasy średniej w trakcie roku podatkowego jest fakultatywne, a więc również przedsiębiorca będzie mógł zaczekać z jej rozliczeniem do zeznania rocznego lub jeżeli zaczął ją obliczać, zrezygnować z tego w trakcie roku podatkowego.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Ulga dla klasy średniej - kto z niej skorzysta?
Rezygnacja z ulgi dla klasy średniej - kto i kiedy może to zrobić?
Czy licząc górny limit dla ulgi dla klasy średniej muszę sumować przychód z tytułu umowy o pracę oraz przychód z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym?
Jeśli z działalności opodatkowanej liniowo nie mogę korzystać z tej ulgi to rozumiem, że przy rozliczeniu rocznym i sprawdzaniu czy przysługuje mi ulga dla klasy średniej biorę pod uwagę tylko kwotę brutto z umowy o pracę?
Bardzo proszę o interpretację.
Z góry dziękuję
Czy pracodawca może wywierać jakieś naciski na rezygnację z ulgi (Papiery już krążą do podpisania, choć jeszcze nawet nie widziałem nowo-ładowej wypłaty.)? I czy rezygnacja z ulgi się opłaca pracownikowi, który może raz na 5 wypłat ma wynagrodzenie 4080 zł netto, a tak przeważnie gdzieś w okolicach 3800+ netto (czyli nawet nie ma pewności czy się załapie na dolny pułap ulgi chyba, że dostanie podwyżki przynajmniej 170 zł brutto miesięcznie. Po nowym roku.
Czy jak zrezygnuje z ulgi dla klasy średniej w rozliczeniu miesięcznym składając wniosek o niepomniejszanie dochodu o tą ulgę u pracodawcy to czy w przypadku gdy będzie mi się ona należała ze względu na dochód będzie ona uwzględniona w rozliczeniu rocznym?
tak, jak napisano w artykule, ulga dotyczy dgosp. na skali podatkowej nie liniowców