Opłacasz zryczałtowany podatek dochodowy? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wysyłaniu deklaracji ZUS za miesiąc styczeń 2022 roku.
Przedsiębiorcy, którzy wybrali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych powinni zwrócić szczególną uwagę przy wysyłaniu pierwszej deklaracji do ZUS w 2022 roku z uwagi na zmianę zasad rozliczania składki zdrowotnej. W dzisiejszej publikacji napiszemy dlaczego po wysłaniu deklaracji za styczeń 2022 roku nie będzie można dokonać zmian.
Zgodnie z założeniami z Polskiego Ładu, składka zdrowotna w 2022 roku może być obliczana na dwa sposoby:
Wydawać by się mogło, że jeżeli przedsiębiorca w terminie do 21 lutego 2022 roku zmieni zdanie, w sprawie wyboru zasad opłacania składki zdrowotnej będzie miał jeszcze możliwość złożenia korekty i czas na zmianę decyzji. Sprawdźmy, czy tak faktycznie jest.
Zostało skierowane zapytanie do ZUS w następującej kwestii. Przedsiębiorca zadeklarował naliczanie składki zdrowotnej na podstawie przychodu za rok 2022. Po ponownej weryfikacji zdecydował jednak, że chciałby zmienić wybór naliczania składki i opłacać składkę zdrowotną na podstawie przychodów roku 2021. W związku z powyższym zostało zadane pytanie, czy można dokonać korekty złożonej deklaracji ZUS DRA za miesiąc styczeń w zakresie podstawy naliczania składki zdrowotnej jeszcze w terminie do 21.02.2022 r.
W odpowiedzi uzyskano informację, że dokonywanie obliczania składki zdrowotnej na podstawie przychodów roku poprzedniego nie jest obowiązkiem lecz przywilejem, a więc przedsiębiorca może, ale nie musi z niego skorzystać. Jeżeli więc płatnik nie skorzystał z takiej możliwości i wykazał w złożonej deklaracji przychód miesiąca stycznia 2022 roku, to za każdy kolejny miesiąc musi wpłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne od miesięcznej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne obowiązującej w roku bieżącym. A więc wynika z tego, że nie ma możliwości zmiany decyzji, nawet wówczas, gdy nie upłynął jeszcze termin na złożenie ZUS DRA za styczeń 2022 roku.
Przedstawiona w artykule sytuacja została opisana w oparciu o odpowiedź otrzymaną z ZUS, która nie ma charakteru wiążącego. Trzeba pamiętać, że pytań i wątpliwości związanych z rozliczaniem składki zdrowotnej w Polskim Ładzie jest niewspółmiernie więcej i brakuje na nie odpowiedzi lub są sprzeczne. Być może stanowisko, na jakim obecnie stoi ZUS również się zmieni w przyszłości. Jedno jest pewne, że do tematu składki zdrowotnej będziemy wracali jeszcze pewnie niejednokrotnie.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.