Zastanawiasz się co zrobić, jeżeli błędnie została wykazana wartość przychodu do naliczania składki zdrowotne? Przeczytaj artykuł na ten temat.
W 2022 roku doszedł przedsiębiorcom jeszcze jeden dodatkowy i czasochłonny obowiązek związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. Mianowicie chodzi o comiesięczne naliczanie składek na ubezpieczenie zdrowotne w zależności od wysokości osiąganych przychodów. Z różnych powodów może dojść do zmiany wartości przychodu uwzględnionej w podstawie do naliczania składki, a to może mieć wpływ na jej wysokość. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, czy w przypadku zmiany wartości przychodu bieżącego za rok 2022, można złożyć korektę deklaracji ZUS.
W zależności od wybranej formy opodatkowania w działalności gospodarczej do wyliczenia składki zdrowotnej brana jest pod uwagę kwota przychodu lub dochodu. O przychodzie mówimy wówczas, gdy przedsiębiorca wybierze zryczałtowany podatek dochodowy, jako sposób na rozliczanie działalności. Przychód wygenerowany w firmie stanowi obecnie również podstawę do obliczenia składki zdrowotnej za dany miesiąc. Pamiętajmy, że przedsiębiorca ma możliwość wyboru wyliczania składki zdrowotnej na podstawie przychodu z roku ubiegłego lub przychodu roku bieżącego, w publikacji omawiamy tę drugą opcję.
W przypadku ryczałtu termin ten mija z końcem lutego, a więc na złożenie korekty przedsiębiorca będzie miał czas do końca kwietnia. Po tym terminie powinna być możliwość złożenia korekty rocznej. Pamiętajmy, że zgodnie z wprowadzonymi zmianami poza miesięcznym rozliczeniem składki zdrowotnej będzie istniał również obowiązek rozliczenia rocznego.
Pan Jan wybrał ryczałt do rozliczania działalności gospodarczej, nie zatrudnia pracowników. Złożył deklarację ZUS z wykazana kwotą przychodu za miesiąc styczeń 2022 r. W kwietniu 2022 roku okazało się, że jedna faktura przychodowa nie została uwzględniona w przychodzie stycznia. W takim przypadku pan Jan powinien złożyć korektę deklaracji ZUS DRA za miesiąc styczeń 2022 r.
Informacje przedstawione w publikacji zostały opisane w oparciu o bieżące wyjaśnienia na ten temat. Biorąc pod uwagę ciągłe zmiany przepisów, które towarzyszą wprowadzonej ustawie o Polskim Ładzie trzeba mieć na uwadze, że pewne wyjaśnienia mogą się w trakcie roku zdezaktualizować, o czym będziemy na pewno informowali.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.