Ochrona środowiska naturalnego cały czasy znajduje się na tapecie ustawodawcy, co wpływa również na przepisy podatkowe. Jedna z najnowszych ustaw – Ustawa z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych – znajduje swoje odbicie w zakresie podatku dochodowego oraz akcyzy.
Ochrona środowiska naturalnego cały czasy znajduje się na tapecie ustawodawcy, co wpływa również na przepisy podatkowe. Jedna z najnowszych ustaw – Ustawa z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych – znajduje swoje odbicie w zakresie podatku dochodowego oraz akcyzy. PIT oraz akcyza – sprawdź jak wygląda rozliczenie kiedy kupujesz pojazd elektryczny jako firmowy samochód.
Nowa ustawa o elektromobilności precyzuje i reguluje zasady wykorzystywania samochodów elektrycznych – czyli samochodów, które wykorzystują do napędu wyłącznie energię elektryczną akumulowaną przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania.
Aby zachęcić przedsiębiorców do nabywania takich pojazdów, co do zasady mniej szkodliwych niż samochody z silnikami spalinowymi, ustawodawca przewidział zachętę podatkową. Zgodnie ze znowelizowanym art. 23 ust. 1 pkt. 4 lit. a), odpisy amortyzacyjne elektrycznych samochodów osobowych mogą stanowić koszt uzyskania przychodów do wartości 30 000 euro – czyli o 10 000 euro więcej, niż jest to możliwe w stosunku do tradycyjnych pojazdów. Zasada przeliczenia limitu na złotówki jest analogiczna jak w przypadku samochodów spalinowych – stosujemy średni kurs NBP z dnia przekazania samochodu do użytkowania.
Co do zasady, nabycie samochodu osobowego zza granicy wiąże się z koniecznością opłacania akcyzy. Jednakże nabywając samochody przyjazne środowisku, podatnik będzie co do zasady zwolniony z akcyzy. Co ciekawe, to zwolnienie obowiązuje obecnie w zakresie szerszym, niż zachęta w podatku dochodowym.
Zgodnie z nowo dodanym art. 109a:
Potwierdzenie spełnienia warunków uprawniających do zwolnienia można uzyskać u naczelnika właściwego urzędu skarbowego – co ważne, zaświadczenie takie wydawane jest dopiero na wniosek podatnika oraz po przedstawieniu przez niego dokumentacji potwierdzającej fakt, że pojazd jest samochodem elektrycznym.
Natomiast art. 163a pozwala na skorzystanie ze zwolnienia z akcyzy – na analogicznych warunkach jak przy samochodzie elektrycznym – przy zakupie samochodu hybrydowego. Określenie hybrydowy samochód osobowy stosuje się w odniesieniu do pojazdu, który posiada napęd spalinowo-elektryczny. A energia elektryczna akumulowana jest przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania.
Co ważne, zakup samochodów hybrydowych będzie premiowany tylko przez trzy lata. Zwolnienie z akcyzy przestanie obowiązywać z dniem 1 stycznia 2021 r.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!