|
|
2 minut czytania

Składka społeczna ZUS a strata z działalności gospodarczej

Nawet jeśli obawiasz się, że twoja działalność poniesie stratę, nadal możesz zoptymalizować swoje podatki. Chodzi o składki ZUS na ubezpieczenie społeczne, które – odpowiednio rozliczone – mogą poprawić sytuację firmy w przyszłości.

składki społeczne ZUS
Zmiana formy opodatkowania 2025 – jaka forma opodatkowania jest najlepsza dla firmy jednoosobowej?
Nawet jeśli obawiasz się, że twoja działalność poniesie stratę, nadal możesz zoptymalizować swoje podatki. Chodzi o składki ZUS na ubezpieczenie społeczne, które – odpowiednio rozliczone – mogą poprawić sytuację firmy w przyszłości.

Składka społeczna ZUS  a strata

Przedsiębiorcy prowadzący działalność opodatkowaną na zasadach ogólnych albo podatkiem liniowym mogą rozważyć rozliczanie opłaconych składek ZUS na ubezpieczenie społeczne w kosztach uzyskania przychodów. Zaliczenie opłaconych składek do kosztów generalnie zmniejsza podstawę opodatkowania PIT, a co za tym idzie – zakłada zmniejszenie kwoty podatku do zapłacenia. W przypadku poniesienia straty nie wypracowaliśmy dochodu, czyli podstawa do opodatkowania także nie wystąpi – co oznacza, że zasadniczo nie jesteśmy zobowiązani do opłacenia podatku. Dlaczego zatem składka w kosztach to dobry pomysł? Strata z działalności może wpłynąć korzystnie na przyszłe zobowiązania podatkowe. W ciągu 5 lat można rozliczyć stratę z działalności, pomniejszając uzyskany w przyszłych latach dochód. Tym samym – jeśli składki ZUS na ubezpieczenie społeczne zaliczone zostały do kosztów, także one będą pomniejszały przyszłą podstawę opodatkowania.

Składki ZUS społeczne – odliczenie od dochodu

Alternatywną metodą rozliczania składek ZUS jest ich odliczenie od dochodu. Dopóki nasz dochód jest na wysokim poziomie, pozwala na odliczanie składek, a tym samym – zmniejszenie zaliczek PIT. Sposób ujęcia składek będzie istotny w momencie, kiedy dochodu nie wypracujemy lub będzie on zbyt mały, aby rozliczyć składki ZUS na ubezpieczenie społeczne w pełnej wysokości. Wtedy wartość opłaconych składek ZUS „przepada” – nie mają one korzystnego wpływu na podatek dochodowy.

Wybór rozliczenia składek ZUS

Wybór sposobu rozliczenia składek ZUS na ubezpieczenie społeczne nie jest sztywno obwarowany. W przeciwieństwie do rozliczeń podatkowych, rozliczanie składek ZUS można zmienić także w trakcie roku podatkowego. Tym samym, nawet jeśli dotychczas pomniejszałeś swój dochód, nie ma przeszkód, aby od kolejnego miesiąca rozpocząć zaliczanie społecznego ZUS do kosztów. Bez względu na wybór sposobu rozliczenia należy jednak pamiętać, że odliczać możemy jedynie opłacone składki ZUS na ubezpieczenie społeczne.
Wiesz, jak zoptymalizować podatki. A jak zoptymalizować składki ZUS? Sprawdź i nie przepłacaj!
  Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003