Zastanawiasz się, czy w okresie urlopu bezpłatnego trzeba będzie opłacać składki ZUS od umowy zlecenie? W dzisiejszym artykule poruszymy to zagadnienie.
W przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę zgodnie z ustawą Kodeks pracy przysługuje urlop wypoczynkowy w maksymalnym wymiarze 26 dni w roku kalendarzowym. Okres urlopu wypoczynkowego może okazać się w niektórych przypadkach niewystarczający. W dzisiejszej publikacji napiszemy na temat opłacania składek ZUS od umowy zlecenie w okresie urlopu bezpłatnego.
Zasady udzielania urlopu bezpłatnego zostały uregulowane w ustawie Kodeks pracy. Urlop bezpłatny udzielany jest na pisemny wniosek pracownika.
Pracodawca może udzielić urlopu bezpłatnego na pisemny wniosek pracownika, który nie ma obowiązku podawać przyczyny, dla której chce skorzystać z urlopu bezpłatnego |
Okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze |
Przy udzielaniu urlopu bezpłatnego, dłuższego niż 3 miesiące, strony mogą przewidzieć dopuszczalność odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn |
Za czas urlopu bezpłatnego nie jest wypłacane wynagrodzenie i pracownik nie podlega pod ubezpieczenia ZUS |
W trakcie urlopu bezpłatnego pracownik może podjąć pracę u innego pracodawcy |
Każda osoba może podejmować różne aktywności zawodowe, nie ma żadnego przepisu, który w jakikolwiek sposób ograniczałby tę swobodę zawierania umów. Można prowadzić działalność gospodarczą, być zatrudnionym na umowę o pracę, umowę zlecenie czy umowę o dzieło. Wszystko zależy od możliwości i dyspozycyjności danej osoby. Może się też tak zdarzyć, że ktoś otrzyma intratną propozycję zatrudnienia ograniczoną czasowo, przykładowo na okres jednego czy dwóch miesięcy. Jeśli nie da się tego pogodzić z pracą na etacie, to jest to dobry powód, żeby wystąpić z wnioskiem do pracodawcy o urlop bezpłatny. Praca na etacie i umowa zlecenie rodzi określone obowiązki na gruncie rozliczeń ZUS. Mamy wówczas do czynienia ze zbiegiem tytułów do ubezpieczeń społecznych.
W przypadku zatrudnienia na umowę o pracę i umowę zlecenie najczęściej składki na ubezpieczenia społeczne opłacane są tylko z tytułu pracy na etat pod warunkiem, że pracownik uzyskuje co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę, bez względu na to, czy jest zatrudniony na pełen etat, czy część etatu
W trakcie urlopu bezpłatnego pracownik:
Nie ma przeszkód podejmowania zatrudnienia na umowę zlecenie w trakcie urlopu bezpłatnego, jednak należy pamiętać, że taka umowa będzie podlegała pod ubezpieczenia społeczne
Jeśli jeszcze ktoś ma wątpliwości, że trzeba płacić składki społeczne od umowy zlecenie w trakcie urlopu bezpłatnego, to zachęcamy do zapoznania się z decyzją ZUS. Mowa o rozstrzygnięciu z dnia 13 października 2022 r. sygn. WPI/200 000/43/1080/2022 (decyzja nr 1080/2022. W tym przypadku ZUS nie miał żadnych wątpliwości, że pracownik przebywający na urlopie bezpłatnym, w czasie którego był zatrudniony na umowę zlecenie ma obowiązek opłacać składki społeczne od takiej umowy. Z uwagi na brak innego tytułu do ubezpieczeń społecznych zleceniobiorca podlega pod obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe, natomiast ubezpieczenie chorobowe jest dla niego dobrowolne.
W dzisiejszej publikacji poruszony został temat zatrudnienia na umowę zlecenie w trakcie urlopu bezpłatnego w kontekście składek ZUS. Wyjaśniono, że w trakcie urlopu bezpłatnego pracownik traci uprawnienia pracownicze, m.in. nie podlega pod ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Z tej prostej przyczyny podejmowanie zatrudnienia na umowę zlecenie w tym czasie rodzi obowiązek zgłoszenia do ubezpieczeń z tego tytułu.
Stan prawny na dzień: 01.07.2024 r.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.