Usługi budowlane należą do grupy usług, w której – w zależności od indywidualnego przypadku – mogą być opodatkowane stawką podstawową 23%, obniżoną 8% VAT bądź też podlegać procedurze odwrotnego obciążenia. Problem pojawia się wtedy, kiedy w skład transakcji wchodzi zarówno usługa, jak i związany z nią towar. Usługa budowlana z towarem? Sprawdź, kiedy nie zastosujesz podstawowej stawki VAT. Jaką stawkę zastosować – wyjaśnia Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
- 1. Usługa budowlana usługą kompleksową?
- 2. Usługa budowlana z towarem – przykłady
Usługi budowlane a VAT – omówione zagadnienia:
Usługa budowlana usługą kompleksową?
Wykonanie usługi budowlanej często wiąże się z koniecznością używania materiałów – w większym lub mniejszym zakresie. Jeśli taki materiał jest dostarczony przez nabywcę (np. płytki przy usłudze kafelkowania), określenie transakcji jako usługi nie pozostawia wątpliwości. Jeśli jednak to sprzedający wraz z „robocizną” dostarcza odpowiednie materiały, powstaje pytanie – czy mamy do czynienia z dostawą towaru, czy też usługą budowlaną?
Dyrektor KIS w swojej interpretacji z 26 stycznia 2018 r. wskazuje, że każdą tego typu transakcję należałoby rozpatrywać indywidualnie. Uwagę zwracamy tutaj na to, czy:
- Przede wszystkim wykonujemy jedną, główną usługę, a ewentualne dodatkowe materiały i usługi mają charakter pomocniczy, uzupełniający
- Przede wszystkim dostarczamy towar, a ewentualne usługi mają tylko umożliwić nabywcy skorzystanie z nabytku
- Wykonujemy kilka różnych transakcji, które mogłyby być wykonane odrębnie i nie wpłynęłoby to na ich użyteczność czy charakter.
Innymi słowy – najważniejsze jest ustalenie, co stanowi trzon wykonywanej transakcji; oraz czy ewentualne elementy (usługi, towary) mogłyby istnieć samodzielnie. Jak wskazuje Dyrektor KIS, powinno się tu unikać sytuacji, kiedy podział usługi na poszczególne elementy miałby charakter sztuczny – stworzony wyłącznie na potrzeby podatkowe.
Usługa budowlana z towarem – konkretne przykłady:
Przykład 1.
Producent luster Szkło Sp. z o.o. otrzymał zlecenie na dostawę i montaż luster łazienkowych wbudowanych w ścianę. Zlecenie pochodzi od firmy budowlanej, która wykonuje osiedle dla dewelopera. W związku z faktem, że lustra mają być na stałe wmontowane w ściany łazienkowe, a ich ewentualny demontaż wiązałby się z przebudową lub remontem łazienki, Szkło Sp. z o.o. traktuje zlecenie montażu luster jako usługę budowlano-montażową, i – jako podwykonawca – wystawia fakturę z odwrotnym obciążeniem.
Księgowość Internetowa – 30 dni za darmoPrzykład 2.
Spółka Szkło Sp. z o.o. otrzymała zamówienie na lustra wiszące, przeznaczone do garderób w mieszkaniach pokazowych. Przy dostarczeniu luster montażyści zawiesili je we wskazanych pomieszczeniach. W związku z faktem, że dostarczone zostały lustra wiszące, które mogą zostać w każdej chwili zdjęte i wykorzystane w dowolnym miejscu, Szkło Sp. z o.o. taktuje sprzedaż luster jako sprzedaż produktu ze stawką 23% VAT. Dostawa i zawieszenie luster jest jedynie dodatkiem, ułatwiającym zamawiającemu umieszczenie luster we właściwym miejscu.
Program do faktur – Darmowe kontoPrzykład 3.
Szkło Sp. z o.o. otrzymała od firmy budowlanej zlecenie na montaż szklanych drzwi, zakupionych u innego producenta; oraz na wyprodukowanie luster wiszących o podobnym wzornictwie, jakie zastosowano na drzwiach. Firma budowlana wykonuje osiedle na zlecenie dewelopera. Szkło Sp. z o.o. wystawi dwie faktury – za usługę budowlano-montażową z odwrotnym obciążeniem za montaż drzwi; oraz za sprzedaż produktów ze stawką 23% VAT za wyprodukowane lustra wiszące. Wynika to z faktu, że transakcje są od siebie niezależne i każda z nich mogłaby zostać wykonana samodzielnie.
Program do faktur – Darmowe konto
Czy mogę prosić o odpowiedź lub wskazanie interpretacji organów podatkowych na następującą sytuację. Firma zajmująca się produkcją drzwi zewnętrznych, dostaje od dewelopera zlecenie (podpisana umowa) na wymianę skrzydła drzwi zewnętrznych w budynku istniejącym/zamieszkanym, usługa jest wykonywana w ramach reklamacji złożonej przez klienta dewelopera (za usługę płaci deweloper). Można więc stwierdzić, że usługa wykonana jest w ramach remontu. Jednak drzwi nie są wymienianie wraz z ościeżnicą a jedynie ich skrzydło – razem z montażem. Czy ma tutaj zastosowanie VAT 8% czy 23% ?