Odliczanie VAT od wydatków związanych z samochodami osobowymi, które są wykorzystywane w działalności gospodarczej, podlega ograniczeniu. Ta zasada wynika bezpośrednio z przepisów. Czy reguła ta ma również zastosowanie w zakresie podatku dochodowego? Sprawdźmy.
Ograniczenie do 50% odliczenia VAT
Samochód osobowy wykorzystywany w firmie – bez względu na to, czy jest środkiem trwałym, czy też stosuje się do niego kilometrówkę dla celów PIT – najczęściej podlega ograniczeniu w odliczeniu VAT do 50%. Zasada obejmuje zarówno samo nabycie pojazdu, jak też związane z nim wydatki – na paliwo, eksploatację, naprawy etc. Powyższe ograniczenia wynika z założenia, że samochody osobowe są wykorzystywane generalnie dla celów mieszanych. Nawet jeśli są firmowe, może zdarzyć się ich wykorzystywanie dla celów poza działalnością.
Samochód osobowy w środkach trwałych
Przedsiębiorcy wykorzystujący samochody osobowe w celach mieszanych według Ustawy o VAT miewają wątpliwości co do zaliczania samochodowych wydatków do kosztów uzyskania przychodu. Czy będzie to cała kwota netto, czy połowa kwoty netto? Czy wprowadzamy tam również nieodliczony VAT? Generalną zasadą jest, że do kosztów uzyskania przychodu zalicza się wydatki, poniesione w celu uzyskania przychodu bądź utrzymania jego źródła, jeśli nie zostały wymienione w katalogu wydatków obligatoryjnie wyłączonych z kosztów. Katalog ten nie zawiera natomiast ograniczenia co do kosztów związanych z osobowym samochodem będącym środkiem trwałym.
Uwaga!
Przyjęte zasady rozliczania VAT od samochodu osobowego nie ograniczają również amortyzacji samochodu osobowego – wartość początkową ustala się przede wszystkim na podstawie całej kwoty netto powiększonej o 50% nieodliczonego VAT. Tutaj warto jednak pamiętać o odrębnym ograniczeniu kwotowym do limitu 20.000 euro.
Ponadto Ustawa o PIT przewiduje, że do kosztów uzyskania przychodów możemy w większości przypadków zaliczyć podatki, w tym VAT, w części w jakiej nie przysługiwało prawo do odliczenia. Podsumowując – ponosząc wydatki na nabycie i eksploatację samochodów osobowych-środków trwałych do kosztów uzyskania przychodów możemy zaliczać całą kwotę netto powiększoną o nieodliczone 50% VAT.
Samochody osobowe niefirmowe
W przypadku samochodów niefirmowych, wykorzystywanych w działalności na podstawie kilometrówki dla celów PIT, zasady przedstawione powyżej są co do zasady prawdziwe – przedsiębiorca ma prawo zaliczyć do kosztów wydatki w całej kwocie netto powiększonej o 50% nieodliczonego VAT. Występuje tu jednak ograniczenie niemające nic wspólnego z częściowym odliczeniem VAT. W tym wypadku do kosztów wliczymy w danym okresie jedynie taką część wydatków, która zmieści się w limicie przejechanych kilometrów. Jeśli suma wydatków netto powiększonych o 50% VAT nie przekroczy kwoty wynikającej z limitu – cała wartość wydatków trafi do kosztów.
▲ wróć na początek