|
|
3 minut czytania

Zaliczka na PIT w złej wysokości – co zrobić?

Jednym z najważniejszych obowiązków każdego przedsiębiorcy jest właściwe wyliczanie i terminowe opłacanie zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Jak powinien postąpić podatnik, gdy otrzyma z urzędu skarbowego informację, że przesłane kwoty nie zgadzają się z tym, co wynika z prowadzonych ewidencji lub złożonej deklaracji podatkowej?

zła wysokość zaliczki na PIT

Jednym z najważniejszych obowiązków każdego przedsiębiorcy jest właściwe wyliczanie i terminowe opłacanie zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Jak powinien postąpić podatnik, gdy otrzyma z urzędu skarbowego informację, że przesłane kwoty nie zgadzają się z tym, co wynika z prowadzonych ewidencji lub złożonej deklaracji podatkowej? Kiedy może wystąpić taka sytuacja? Sprawdźmy.

Kontrola z US a nieprawidłowa zaliczka

Informacja o błędnych zaliczkach na PIT to częsty efekt kontroli z US. Czynności takie mogą wykazać np. że podatnik wylicza zaliczki niezgodne z zadeklarowaną formą opodatkowania (np. w wyniku błędnych ustawień w systemie księgowym). Fiskus może również zakwestionować odliczone przez podatnika koszty. W takiej sytuacji jest on zobowiązany ponownie obliczyć zaliczki na PIT i – jeśli to potrzebne – skorygować prowadzone ewidencje.

Błędna zaliczka na PIT w zeznaniu rocznym

Informacja o nieprawidłowych zaliczkach na PIT może dotrzeć do podatnika także po złożeniu przez niego zeznania rocznego. W wyniku weryfikacji w US może okazać się, że np. w polu dotyczącym opłaconych zaliczek przedsiębiorca wpisał inną kwotę niż rzeczywiście wpłacił w trakcie roku. Inną przyczyną może być złożenie zeznania na dobrym druku, ale z wyliczeniami z systemu księgowego, w którym wybrano złą formę opodatkowania. W takim wypadku przedsiębiorca powinien skorygować zaliczki za cały rok (lub okres prowadzenia działalności) i złożyć korektę zeznania.

▲ wróć na początek

Błędna zaliczka na PIT – co robić?

Gdy podatnik uzyska z US informację o błędnie wyliczonych zaliczkach, w pierwszej kolejności powinien zweryfikować kwoty rzeczywiście wpłacone na konto fiskusa (na podstawie dowodów zapłaty), porównując je z tymi, które powinny zostać zapłacone. Jeśli w wyniku takiej kontroli nie odkryje żadnych nieprawidłowości, powinien skontaktować się z US w celu uzyskania informacji na temat popełnionego błędu.

Zaliczka na PIT – niedopłata i nadpłata

Jeżeli podatnik otrzyma z US informację o niedopłacie w zaliczce na PIT za określony miesiąc/kwartał, wówczas powinien on bezzwłocznie uregulować swoją zaległość. Co ważne, do brakującej różnicy powinien on dodać także odsetki od zaległości podatkowej.

W sytuacji, gdy podatnik pomyli się na swoją niekorzyść i zapłaci zbyt wysoką zaliczkę na PIT, a odkrył to w trakcie roku, wówczas może on pomniejszyć o tę kwotę kolejną zaliczkę. Jeżeli o nadwyżce dowiedział się już po złożeniu zeznania, odzyska ją na zasadach obowiązujących przy zwrocie podatku.

Wiesz, że w określonych sytuacjach możesz płacić uproszczoną zaliczkę na podatek dochodowy? Kliknij i dowiedz się więcej!

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003