|
|
5 minut czytania

Podatkowe skutki otrzymania dotacji

Zastanawiasz się, jakie podatkowe skutki niesie otrzymanie dotacji, to koniecznie przeczytaj dzisiejszy artykuł

podatkowe skutki otrzymania dotacji

Zmiana formy opodatkowania 2025 – jaka forma opodatkowania jest najlepsza dla firmy jednoosobowej?

Przedsiębiorcy chętnie korzystają, o ile to jest tylko możliwe z różnego rodzaju dotacji, co pozwala na zainwestowanie środków w firmę a tym samym jej rozwój i konkurencyjność. Jednak być może nie każdy wie, że należy sprawdzić, czy taka dotacja nie powinna być rozliczona w podatku dochodowym. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, jakie są podatkowe skutki otrzymania dotacji.

Podatkowe skutki otrzymania dotacji

Od razu wyjaśnijmy sobie, jakie skutki podatkowe niesie otrzymanie dotacji. Ustawodawca zdecydował, że dotacje znajdą się w przychodach do opodatkowania lub będą z nich wyłączone. W pewnych okolicznościach mogą również korzystać ze zwolnienia przedmiotowego z podatku dochodowego. Zobaczmy, co konkretnie jest zapisane w ustawie o PIT.

Dotacje otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków stanowią pozostałe przychody w działalności gospodarczej
Dotacje otrzymane w związku z zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych nie są ujmowane w przychodach a odpisy amortyzacyjne nie stanowią kosztów uzyskania przychodów
Ze zwolnienia przedmiotowego od podatku PIT (nie będą opodatkowane) korzystają dotacje, które spełniają niżej wymienione warunki:
  • zostały otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego, w rozumieniu przepisów ustawy o finansach publicznych,
  • otrzymane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, na przygotowanie dokumentacji oraz realizację przedsięwzięcia,
  • jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej przyznane na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy,
  • płatności na realizację projektów w ramach programów finansowanych z udziałem środków europejskich, otrzymane z Banku Gospodarstwa Krajowego,
  • środki finansowe otrzymane przez uczestnika projektu jako pomoc udzielona w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich, o których mowa w ustawie o finansach publicznych.
Uwaga! Jeśli dotacja korzysta ze zwolnienia przedmiotowego w PIT, to przedsiębiorca nie zaliczy wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Wyjątkiem jest dotacja z Powiatowego Urzędu Pracy (PUP), na zasadach opisanych w podlinkowanej publikacji

Wykazanie dotacji jako przychód firmy

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych znajdują się, przepisy, które pozwalają przedsiębiorcy na ujęcie w przychodach otrzymanej dotacji. Zobaczmy, o czym dokładnie jest mowa.

Przedsiębiorca może zaliczyć do przychodów z działalności gospodarczej dotacje, subwencje, dopłaty, inne nieodpłatne świadczenia lub kwoty otrzymane od agencji wykonawczych, jeżeli do upływu terminu złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym je otrzymał złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o zaliczeniu określonych dotacji, subwencji, dopłat, innych nieodpłatnych świadczeń lub kwot otrzymanych od agencji wykonawczych do przychodów.
Nie ma ustalonego wzoru oświadczenia składanego do naczelnika urzędu skarbowego. Oznacza to, że można to zrobić w dowolnej formie np. elektronicznej przez e-PUAP lub osobiście w urzędzie skarbowym. W treści pisma musi być zawarta informacja, że dotacja zostanie zaliczona do przychodów w działalności gospodarczej
W konsekwencji takiego działania przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów zarówno odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych sfinansowanych dotacją, jak i inne poniesione wydatki
Skorzystanie z rozwiązania jest dla przedsiębiorcy fakultatywne może, ale nie musi z niego skorzystać
Ważne!
Przepisy mają zastosowanie do dotacji otrzymanych od 01.01.2024 r
.
Art. 21 ust. 42a ustawy o PIT nie został wymieniony w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym, co oznacza, że wprowadzone przepisy obowiązują jedynie dla przedsiębiorców rozliczających się na skali podatkowej i podatku liniowym

Dlaczego warto wykazać dotację jako przychód?

Bardzo często otrzymana dotacja nie pokrywała w pełni poniesionych nakładów na nabycie środków trwałych czy zakup wyposażenia do firmy. W takich przypadkach przedsiębiorca musi dzielić koszty na te podlegające księgowaniu w PKPiR, jak i te wyłączone z tych kosztów. Opisane w tekście rozwiązanie pozwala na zaksięgowanie pełnej kwoty w kosztach uzyskania przychodów, pokażemy to na przykładach poniżej.

Przykład 1

Pan Jerzy złożył w sierpniu 2024 r. wniosek o dotację na zakup maszyny produkcyjnej. We wrześniu nabył maszynę i wprowadził ją do ewidencji środków trwałych, od października 2024 r. zaczął naliczać odpisy amortyzacyjne, które w całości zaliczał do kosztów uzyskania przychodów. Wniosek o przyznanie dotacji został rozstrzygnięty pozytywnie w lutym 2025 r. Przyznane środki pokrywają 60% poniesionych nakładów. W tej sytuacji pan Jerzy będzie musiał skorygować koszty uzyskania przychodów w części finansowanej przez dotację. Jeśli jednak zdecyduje się na skorzystanie z rozwiązania i pełną kwotę dotacji zaliczy do przychodów miesiąca lutego 2025 r., to nie będzie musiał korygować wstecznie kosztów uzyskania przychodów.

Przy czym trzeba brać pod uwagę fakt, że przychód z dotacji będzie od razu opodatkowany, a koszty uzyskania przychodów w przypadku odpisów amortyzacyjnych będą rozłożone w czasie. Dodatkowo taki przychód znajdzie się również w podstawie do naliczania składki zdrowotnej.

Uwaga!
Przedsiębiorca może rozliczyć otrzymaną dotację pod warunkiem, że złoży oświadczenie do naczelnika urzędu skarbowego.
Ujęcie dotacji w przychodach generuje dochód, który znajdzie się w podstawie do naliczania składki zdrowotnej.

Więcej informacji na temat ustalania dochodu do składki zdrowotnej znajduje się w podlinkowanej publikacji.

Podsumowanie

Każde przysporzenie majątkowe musi być dokładnie przeanalizowane pod kątem rozliczenia przychodu z tego tytułu i idąc dalej kosztu uzyskania przychodów. W dzisiejszej publikacji omówiliśmy temat rozliczania dotacji w działalności gospodarczej. Do końca 2023 roku nie było alternatywy, jeśli dotacja mogła korzystać ze zwolnienia od podatku PIT, to nie znalazła się w przychodach do opodatkowania, a wydatki nią sfinansowane nie stanowiły kosztów uzyskania przychodów.

Obecnie przedsiębiorca ma możliwość ujęcia dotacji w przychodach i dzięki temu rozliczy koszty uzyskania przychodów. Dlaczego to jest ważne, zostało wyjaśnione na przykładzie, co pozwoli podjąć decyzję, czy warto skorzystać z nowego opisanego rozwiązania, które jest fakultatywne. Jedynym obowiązkiem jest złożenie oświadczenia do naczelnika urzędu skarbowego w odpowiednim terminie, że będzie się z niego korzystało. Jest jeszcze trochę czasu na decyzję, ale zawsze warto wiedzieć, że mamy wybór.

Stan prawny na dzień: 09.02.2025 r.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003