Zastanawiasz się czym jest kapitał zakładowy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością oraz czy istnieje możliwość jego podwyższenia? W niniejszym artykule szczegółowo omówimy tę kwestię na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych.
Kapitał zakładowy spółki z o.o., to nic innego jak majątek, który wnoszą wspólnicy tworzący ten podmiot. Minimalna wysokość kapitału zakładowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wynosi 5000 zł. Wartość kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest równa sumie nominalnej wartości udziałów wspólników, przy czym wartość nominalna udziału nie może być niższa niż 50 zł.
Wkłady pieniężne można wnieść w następującej formie, tj.;
Zgodnie z przepisem art. 255 § 1 i 3 KSH zmiana umowy spółki wymaga uchwały wspólników, która musi być podjęta co najmniej większością dwóch trzecich głosów, a uchwała powinna być umieszczona w protokole sporządzonym przez notariusza.
W sytuacji, gdy nie jest podwyższenie kapitału spółki z o.o. nie przewidziane w umowie spółki oraz gdy w umowie spółki nie jest zawarty jakikolwiek warunek określający któryś z warunków określonych dla podwyższenia bez zmiany umowy spółki – może się odbyć tylko przez zmianę umowy spółki.
Zgodnie z przepisem art. 257 KSH:
Zgodnie z przepisem art. 260 KSH:
Podwyższenie kapitału ze środków spółki może nastąpić zarówno poprzez utworzenie nowych udziałów, jak i w drodze zwiększenia wartości nominalnej dotychczasowych udziałów. Zgodnie z przepisem art. 260 § 2 KSH Nowe udziały przysługują wspólnikom w stosunku do ich dotychczasowych udziałów i nie wymagają objęcia.
W wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 15 grudnia 2016 r., sygn. akt I ACa 965/16 wskazuje się, że:
Zastrzeżenie w umowie spółki postanowień przewidujących możliwość podwyższenia kapitału zakładowego spółki w trybie uproszczonym nie wyklucza możliwości podwyższenia kapitału zakładowego w drodze zmiany umowy spółki. W istocie zatem o tym w jakim trybie następuje podwyższenie kapitału zakładowego decydują wspólnicy (zgromadzenie wspólników) dopiero na etapie podejmowania uchwały w przedmiocie podwyższenia kapitału zakładowego [tak wyrok Sądu Najwyższego z dnia 20 października 2011 r., sygn. akt III CSK 5/11].
Podwyższenie kapitału zakładowego zarząd zobowiązany jest zgłosić do sądu rejestrowego. Do zgłoszenia podwyższenia kapitału zakładowego należy dołączyć:
Dodatkowo należy dołączyć:
Należy pamiętać, że podwyższenie kapitału zakładowego następuje poprzez zmianę umowy spółki. Zgodnie zatem z regulacją zawartą w art. 255 § 3 KSH, zmiana umowy spółki wymaga zamieszczenia w protokole sporządzonym przez notariusza. Wpis podwyższenia kapitału zakładowego jest dokonywany na wniosek złożony wyłącznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
Zastanawiasz się na czym polega ocena sytuacji finansowej firmy za pomocą analizy wskaźnikowej? Przejdź tutaj.
Przepis art. 263 KSH stanowi, że:
Obniżenie kapitału zakładowego, to nic innego, jak zmiana wartości kapitału zakładowego na niższą niż dotychczasowa. Przy obniżaniu kapitału zakładowego następuje wypłata wartości za obniżony kapitał. Obniżenie kapitału zakładowego jest ograniczone minimalną wysokością kapitału zakładowego (5000 zł) i nominalną wartością udziałów (50 zł).
Należy również pamiętać, że obniżenie kapitału zakładowego zarząd zobowiązany jest zgłosić do sądu rejestrowego. Do zgłoszenia obniżenia kapitału zakładowego należy również dołączyć:
Podwyższenie kapitału zakładowego może nastąpić na mocy dotychczasowych postanowień umowy spółki lub na skutek zmiany umowy spółki. Należy pamiętać, że uchwała o podwyższeniu kapitału zakładowego, która zmienia umowy spółki, może wyłączać prawo pierwszeństwa dotychczasowych wspólników do objęcia nowych udziałów. Podwyższenie kapitału zakładowego wymaga wpisu do KRS, a zmiana kapitału musi zostać zgłoszona przez zarząd spółki w terminie 6 miesięcy od dnia podjęcia uchwały.
A jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat dotacji na kapitał obrotowy – wsparcia dla mikro i małych przedsiębiorstw, to przejdź do tego artykułu.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!
Jak wygląda podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z o.o. ze środków spółki?
Co to jest obniżenie kapitału zakładowego spółki z o.o.?