Nowy Ład wprowadził w dniu 1 styczniu 2022 roku przepisy o Polskiej Spółce Holdingowej (PSH), które regulują kwestie prawne polskich spółek holdingowych posiadających krajowe lub zagraniczne spółki zależne. O tym, czym jest Polska Spółka Holdingowa, przeczytasz w poniższym artykule.
Definicja spółki holdingowej znajduje się w ustawie z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ustawa o CIT) i zgodnie z przepisem art. 24m ust. 1 pkt 2 spółka holdingowa oznacza spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, prostą spółkę akcyjną albo spółkę akcyjną będącą podatnikiem mającym siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlegającą obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Musi też spełniać łącznie następujące warunki:
Dodatkowo:
Spółka holdingowa jest zwolniona z podatku od przychodów z dywidend uzyskanych przez spółkę holdingową od krajowej spółki zależnej lub zagranicznej spółki zależnej.
Jednakże zwolnienie nie ma zastosowania wobec dywidend wypłacanych przez zagraniczną spółkę zależną:
Jednakże powyższe nie ma zastosowania do zagranicznej spółki zależnej podlegającej opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, jeżeli spółka ta prowadzi w tym państwie istotną rzeczywistą działalność gospodarczą.
Ustawodawca wprowadził również wyłączenie ze zwolnienia w następujących przypadkach:
Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na interpretację Indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 29 grudnia 2022 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.803.2022.1.PC, w której wskazano, że:
„Należy zatem każdorazowo rozpatrywać, czy w przypadku osiągnięcia przychodu przez spółkę holdingową z tytułu otrzymania dywidendy od krajowej spółki zależnej lub zagranicznej spółki zależnej, podmiot otrzymujący dywidendę spełnia przesłanki spółki holdingowej oraz czy równocześnie podmiot, który wypłaca dywidendę, spełnia przesłanki spółki zależnej (krajowej spółki zależnej lub zagranicznej spółki zależnej)”;
„Tak samo należy rozpatrzeć, czy w przypadku osiągnięcia dochodu przez spółkę holdingową z tytułu odpłatnego zbycia udziałów (akcji) krajowej spółki zależnej lub zagranicznej spółki zależnej na rzecz podmiotu niepowiązanego, podmiot zbywający udziały spełnia przesłanki spółki holdingowej oraz czy równocześnie podmiot, którego akcje (udziały) są zbywane, spełnia przesłanki spółki zależnej (krajowej spółki zależnej lub zagranicznej spółki zależnej)”.
Zgodnie z przepisem art. 24o ustawy o CIT zwalnia się od podatku dochodowego dochody osiągnięte przez spółkę holdingową z tytułu odpłatnego zbycia udziałów (akcji) krajowej spółki zależnej lub zagranicznej spółki zależnej na rzecz podmiotu niepowiązanego, o którym mowa w art. 11a ust. 1 pkt 3, pod warunkiem złożenia przez spółkę holdingową właściwemu dla niej naczelnikowi urzędu skarbowego, na co najmniej 5 dni przed dniem zbycia, oświadczenia o zamiarze skorzystania ze zwolnienia.
Oświadczenie o zamiarze skorzystania ze zwolnienia zawiera:
Zwolnienie to nie ma zastosowania do zbycia udziałów (akcji) krajowej spółki zależnej lub zagranicznej spółki zależnej, jeżeli co najmniej 50% wartości aktywów tych spółek, bezpośrednio lub pośrednio, stanowią nieruchomości położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa do takich nieruchomości.
Przepisy dotyczące spółek holdingowych określają preferencyjne zasady ich opodatkowania, których celem jest zwolnienie z CIT dywidend i zysków ze zbycia udziałów (akcji) w spółkach zależnych. Należy pamiętać jednak, że warunkiem zastosowania wskazanych wyżej preferencji jest posiadanie przez spółkę holdingową co najmniej 10% udziałów lub akcji w spółce zależnej przez okres minimum 1 roku.
A jeśli chcesz wiedzieć, czym jest grupa spółek, to przejdź tutaj.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.