|
|
2 minut czytania

Co zrobić kiedy omyłkowo nie policzono kosztów uzyskania wynagrodzenia pracownikowi?

Zatrudniasz pracowników i pomyliłeś się przy naliczaniu kosztów pracowniczych? Sprawdź, w jaki sposób należy postąpić w takim przypadku.

pomyłka przy naliczaniu kosztów pracowniczych

Pracownicze koszty uzyskania przychodów zostały określone kwotowo w ustawie o podatku dochodowym. Koszty te mają rekompensować pracownikowi ponoszone wydatki na dojazdy do pracy. Ich wysokość została wskazana w ustawie o podatku dochodowym. W dzisiejszej publikacji będziemy analizowali sytuację, w której pracodawca omyłkowo nie policzył kosztów uzyskania przychodów pracownikowi.

Pomyłka przy naliczaniu kosztów pracowniczych

Jest wiele sytuacji, w których przy naliczaniu wynagrodzeń pracownikowi mogą być nienależne koszty uzyskania przychodów. Nic więc dziwnego, że może dojść do zaniżenia, zawyżenia lub omyłkowego pominięcia kosztów pracowniczych. Przedsiębiorca lub jego księgowa mogą mieć w takim przypadku dylemat czy taką pomyłkę skorygować na bieżąco, czy może jednak pozostawić tak jak jest a powstała różnica będzie widoczna dopiero w składanym rozliczeniu rocznym PIT-4R. Wyjaśnienie prezentujemy poniżej.

Jak postąpić, gdy omyłkowo nie policzono kosztów pracowniczych?

Kiedy już dojdzie do takiej sytuacji, że pracodawca nie naliczy w danym miesiącu kosztów, to wówczas pracownik będzie miał naliczoną i pobraną wyższą zaliczkę na podatek dochodowy. Kwota netto do wypłaty będzie automatycznie niższa. W takim przypadku nie powinno się takiej pomyłki korygować na bieżąco. Pracodawca po zakończonym roku podatkowym jest zobowiązany złożyć PIT-11 i PIT-4R, w których będą wykazane kwoty odzwierciedlające faktycznie dokonane wypłaty wynagrodzeń i odprowadzone zaliczki na podatek dochodowy.

Błędnie pobrane koszty pracownicze a PIT-4R i PIT-11

Jeśli już popełniliśmy pomyłkę, to wówczas w składanym rozliczeniu rocznym PIT-11 wykazujemy koszty uzyskania przychodów, w kwotach, jakie faktycznie zostały uwzględnione przez płatnika przy poborze zaliczek na podatek dochodowy.

W omawianej sytuacji koszty pracownicze zostały zaniżone, więc takie powinny zostać wykazane w PIT-11. Pracownik powinien zostać poinformowany przez pracodawcę, jakie koszty, zgodnie z ustawą, może wykazać w składanym zeznaniu rocznym. W takim przypadku kwota kosztów uzyskania przychodów w zeznaniu rocznym będzie inna niż na otrzymanym PIT-11 od pracodawcy.

Natomiast jeżeli chodzi o rozliczenie PIT-4R, to również na tym formularzu należy wpisać faktycznie pobrane zaliczki na podatek dochodowy, nawet jeżeli zostały zawyżone. Wówczas wystąpi różnica pomiędzy zaliczkami pobranymi a należnymi. W części D deklaracji rocznej o zaliczkach na podatek dochodowy płatnik musi opisać przyczyny różnicy pomiędzy kwotą pobraną, należną i wpłaconą do urzędu skarbowego.

 
pomyłka przy naliczaniu kosztów pracowniczych
 

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

  • Osobisty księgowy
  • Fakturowanie
  • Dokumenty
  • Rozliczenia
  • E-commerce
  • Raporty
już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie