Przeszkody finansowe powstrzymują wiele osób przed założeniem własnego biznesu.
Pieniądze, choć w tym kontekście grają główną rolę, nie są jedynym problemem, z jakim muszą zmierzyć się początkujący przedsiębiorcy, ale to aspekt finansowy jest czynnikiem najbardziej kłopotliwym, gdyż uniemożliwia zrobienie kroku w przód. Na szczęście są biznesy, które nie wymagają wielkiego nakładu pieniężnego. Oto kilka przykładów.
Umów się na bezpłatną wideorozmowę z ekspertem, podczas której zarejestrujesz działalność unikając typowych pułapek i błędów.
Bez pokaźnych środków finansowych możemy zapomnieć o bogatym wyposażeniu studia, zakupie drogich sprzętów, czy podpisywaniu kontraktów leasingowych z renomowanymi markami. Dysponując ograniczonymi sumami pieniędzy, posiadamy ograniczone możliwości. Istnieją jednak całkiem skuteczne metody na szybki start biznesowy bez lokowania kapitału w firmę.
Niewątpliwym plusem takiego rozwiązania jest brak ryzyka straty zainwestowanych środków. Poniżej prezentujemy 6 propozycji na to, jaki biznes bez wkładu własnego może założyć początkujący przedsiębiorca, który chce „wyjść na swoje”.
Pisanie ciekawych artykułów blogowych czy ogólne publikowanie materiałów w sieci to pomysł na biznes bez wkładu finansowego na starcie działalności. Swoją przedsiębiorczą aktywność w sieci można rozpocząć przy użyciu całkowicie darmowych narzędzi i bezpłatnych usług ułatwiających pracę.
Jeśli pomysł trafi na podatny grunt, a wpisy zyskają szerszy rozgłos, blog zacznie na siebie zarabiać.Coraz więcej możliwości stwarza również praca influencera, który, przy użyciu różnego rodzaju mediów społecznościowych, jest w stanie budować wokół siebie na tyle silną społeczność, że w perspektywie czasu kontakt z nią, uwzględniając reklamy i współprace z markami, może przeobrazić się w kreatywne źródło zarobku.
Warto w tym kontekście dywersyfikować kanały dystrybucji kontentu: korzystając m.in. z portali społecznościowych, grup tematycznych, czy kontaktowania się z potencjalnymi sponsorami. Działalność internetową najswobodniej poszerzać z użyciem komputera stacjonarnego, bądź laptopa. Jeśli chcemy jednak prowadzić ten biznes bez kapitału początkowego, możemy posłużyć się wyłącznie smartfonem, który z pewnością każdy z nas posiada.
Zastanawiasz się jaki biznes bez wkładu własnego opłaca się współcześnie otworzyć? Warto rozważyć dropshipping, który umożliwia realizację transakcji handlowych bez fizycznego posiadania magazynu i składowania w nich zapasów. Model ten opiera się na samym promowaniu i sprzedaży produktów.
Wystarczy więc, że otworzy się sklep internetowy oraz nawiążę współpracę z odpowiednimi dostawcami zewnętrznymi, którzy przejmą odpowiedzialność za produkcję, dostawę i logistykę, bezpośrednio wysyłając zamówienia do Twoich klientów. W rezultacie możliwe staje się uniknięcie często bardzo wysokich kosztów związanych z transportem czy magazynowaniem towarów.
Kolejny pomysł na biznes bez wkładu finansowego to wykorzystywanie swoich umiejętności artystycznych do tworzenia ciekawych dzieł, a następnie sprzedawanie ich w sieci. Na platformach takich jak Etsy, czy eBay można spotkać wiele osób, wypatrujących „perełek” malarskich, czy też wyjątkowych rękodzieł nieznanych dotąd artystów.
Artystyczny biznes bez nakładów finansowych jest w stanie wypalić, o ile posiadamy wymagane umiejętności do tworzenia tego typu prac. Drugi warunek to trafienie w niszę: nie możemy tworzyć duplikatów dzieł, czy bazować na znanych dotąd schematach. Na tym etapie warto skupić się na usługach, których nie ma w Polsce lub tych jeszcze wciąż rzadko spotykanych na rynku. Ważne jest bazowanie na swojej kreatywności i wymyślanie innowacyjnych wzorców, które mają szansę na uzyskanie szerszego rozgłosu.
Zapotrzebowanie na wykwalifikowaną siłę roboczą jest niezwykle duże. Cały czas brakuje specjalistów remontowych, „złotych rączek”, czy pracowników budowlanych. Informatyzacja społeczeństwa sprawia, że coraz szerszą lukę na rynku pracy stanowią także zawody związane z naprawą sprzętów komputerowych, czy serwisowaniem smartfonów.
Jeśli posiadamy skonkretyzowane, wąskie umiejętności w danej dziedzinie, jak na przykład programowanie, projektowanie graficzne czy copywriting, to z dużym prawdopodobieństwem jesteśmy w stanie sprzedawać swoje doświadczenie w formie freelancingu lub otworzyć własną firmę. Warto rozważyć również opcję przekazywania naszego doświadczenia i wiedzy innym za pośrednictwem coachingu czy doradztwa.
Nie należy jednak ograniczać się do promowania wyłącznie ściśle specjalistycznych umiejętności. Czasami zwykłe sprzątanie, opieka nad innymi, gotowanie czy udzielanie korepetycji, mogą okazać się najprostszym sposobem na sprawne rozkręcenie biznesu bez wkładu własnego.
Sprzedaż produktów afiliacyjnych opiera się na promowaniu ofert innych firm i otrzymywaniu prowizji za klientów, którzy ostatecznie, dzięki Twojej rekomendacji, dokonają określonego zakupu. Współcześnie jest to jedna z ciekawszych opcji na rozpoczęcie własnego biznesu bez wkładu własnego.
Taki rodzaj działalności wiąże się z poszczególnymi programami partnerskimi, w ramach których, wraz z rejestracją zobowiązujemy się do promowania produktów marki. Jednocześnie każda sprzedaż zrealizowana za pośrednictwem unikalnego linku partnerskiego, przynosi prowizję dla osoby reklamującej w ten sposób dane produkty.
Ostatni pomysł na biznes bez konieczności inwestowania pieniędzy, który nas zainspirował to odsprzedaż.
Idea firmy odsprzedażowej jest niezwykle prosta: okazyjnie nabywamy towary, które są sprzedawane w zaniżonej wartości, lub występują rzadko w sklepach. Mogą być to ubrania renomowanych marek z second-handów, produkty kolekcjonerskie, czy limitowane towary. Co prawda w takim przypadku trzeba zainwestować, choć kilka złotych w pierwszą rzecz, ale nie jest to wygórowana kwota na start.
Wiele osób poszukuje ciekawych przedmiotów w okazyjnych cenach, a my, zdobywając je, możemy narzucić dodatkową marżę, która będzie stanowiła nasz zysk.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!
Jaki biznes bez wkładu własnego się opłaca?
Dlaczego warto zdecydować się na biznes bez wkładu?