Kim są polscy freelancerzy? Co myślą o zatrudnieniu B2B? Jaką grupę wiekową reprezentują? Poznaj kilka najciekawszych faktów o wolnych strzelcach w Polsce.
Według statystyk freelancerzy w Polsce stanowią ok. 3% zatrudnionych i reprezentują bardzo różne zawody. Są programistami, copywriterami, architektami czy lekarzami. Wśród klientów ifirma.pl wolnych strzelców również nie brakuje, dlatego z zebranych przez nas danych przygotowaliśmy statystyczny obraz polskiego freelancera. Gdzie mieszka? Czym się interesuje? Poniżej znajdziecie kilka ciekawych faktów o polskich freelancerach.
Aż co 3. polski freelancer pracuje w Warszawie. 8% “wolnych strzelców” pracuje natomiast we Wrocławiu, niewiele mniej, bo 7% w Krakowie, a 6% w Poznaniu. Najmniej freelancerów znajdziemy w Gdańsku (3%).
Jeżeli chodzi o płeć, prym wiodą kobiety. Stanowią 53% wszystkich freelancerów, mężczyźni zaś 47%.
Polscy freelancerzy to najczęściej osoby młode, między 25. a 34. rokiem życia – to aż 40% ogółu wszystkich pracujących na własną rękę. Sporą grupę, bo 26%, stanowią również osoby mające od 35 do 44 lat. Najmniej freelancerów znajdziemy wśród osób powyżej 55. roku życia. W tym przypadku odsetek wynosi 9%.
Wśród zainteresowań “wolnego strzelca” znajduje się: muzyka, motoryzacja, podróże, zakupy i sport.
Zdaniem 80% freelancerów umowa B2B to najlepsza forma zatrudnienia. Dla zdecydowanej większości (63%) samozatrudnienie było nieprzymuszonym wyborem. Niemal połowa (46%) zwiększyła swoje przychody w porównaniu do ubiegłego roku. A co drugi “wolny strzelec” twierdzi, że żadne pieniądze nie zrekompensują takiego trybu życia.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.