Od 1 stycznia 2018 r. mikroprzedsiębiorcy zostaną objęci nowymi zasadami kontroli skarbowej, czyli obowiązkiem przekazywania co miesiąc Jednolitego Pliku Kontrolnego. Niestety nie wszyscy przedsiębiorcy i nie wszystkie biura rachunkowe są na to gotowe. Tymczasem za brak przesłania JPK grożą sankcje karno-skarbowe.
Od 1 stycznia 2018 r. mikroprzedsiębiorcy zostaną objęci nowymi zasadami kontroli skarbowej, czyli obowiązkiem przekazywania co miesiąc pliku JPK. Niestety nie wszyscy przedsiębiorcy i nie wszystkie biura rachunkowe są na to gotowe. Tymczasem za brak przesłania JPK grożą sankcje karno-skarbowe. Czym jest jednolity plik kontrolny? Kto ma obowiązek go wysyłać?
JPK to zbiór danych finansowych, m.in. ewidencja zakupu i sprzedaży VAT (JPK_VAT), które należy przesyłać do urzędu skarbowego w wersji elektronicznej. Przy użyciu podpisu kwalifikowanego lub Profilu Zaufanego.
Dane do utworzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego mają być pobierane bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych przedsiębiorstwa, w określonym układzie i formacie (schemat xml).
Co ważne, dotyczy to także przedsiębiorców rozliczających się kwartalnie – oni też będą musieli dostarczać JPK_VAT co miesiąc.Wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego to prawdziwa rewolucja w podatkach, która od 2018 r. obejmie większość firm. Dlatego już teraz upewnij się, czy Twoje biuro rachunkowe jest na nią gotowe.
Obowiązek wysyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) od 2018 r. będzie dotyczyć wszystkich przedsiębiorców, którzy są zarejestrowani do VAT i prowadzą księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych (w tym arkuszy kalkulacyjnych, np. Word lub Excel).
Obowiązkiem tym objęte są już duże i małe przedsiębiorstwa. Od 1 stycznia 2018 r. dołączą do nich mikroprzedsiębiorcy – a więc firmy, które:
Jednolity Plik Kontrolny (JPK) można wysłać wyłącznie w wersji elektronicznej, w określonym układzie i formacie, przy użyciu podpisu elektronicznego. Oprócz podpisu elektronicznego Twojemu księgowemu będzie potrzebny specjalny program księgowy dostosowany do nowych wymogów i potrafiący obsłużyć JPK.
JPK_VAT – generowany na podstawie dokumentów kosztowych i faktur sprzedaży – musi zawierać wszystkie wystawione faktury (faktura po fakturze), także te w wersji papierowej. W praktyce należy wpisać dane z faktur do ewidencji VAT i na tej podstawie wygenerować JPK.
Wdrożenie i obsługa Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) to więcej pracy i większa odpowiedzialność, a także dodatkowe koszty dla biur rachunkowych, takie jak zakup nowego oprogramowania, podpisu elektronicznego albo zatrudnienie dodatkowych osób.
Większa liczba księgowań, konieczność składania korekt JPK_VAT (w przypadku zmian w ewidencji VAT – np. gdy otrzymasz fakturę korygującą od kontrahenta) i inne dodatkowe obowiązki związane z przygotowywaniem i weryfikowaniem danych do JPK może wpłynąć na koszt obsługi księgowej Twojej firmy.
Sprawdź, czy Twoje biuro księgowe nie będzie wymagało od Ciebie zakupu aplikacji do wystawiania faktur lub programu księgowego przystosowanego do obsługi JPK.
Obowiązek comiesięcznego składania JPK_VAT to nie wszystko, co czeka na mikroprzedsiębiorców w nowym roku. Od lipca 2018 r. oprócz ewidencji VAT, na żądanie organów podatkowych (np. w czasie kontroli), przedsiębiorcy będą musieli dostarczyć także:
które również mają być przygotowane w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK), w odpowiednim układzie i formacie. Przedsiębiorca będzie miał na to nie mniej niż 3 dni (w uzasadnionych przypadkach termin ten może zostać wydłużony). Niezłożenie pliku JPK będzie wiązało się z sankcjami karno-skarbowymi.
Wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) ma na celu usprawnienie i zwiększenie efektywności kontroli podatkowych. Przedsiębiorcy zyskają więcej komfortu – skróceniu ulegnie bowiem czas kontroli skarbowych – a administracja rządowa sprawne narzędzie do uszczelnienia systemu VAT.
Jednolity Plik Kontrolny (JPK) jest już dostępny w ifirma.pl zarówno w Księgowości Internetowej jak i w Biurze Rachunkowym
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.