Tworzysz filmy video? W takim razie na pewno wiesz, jak czasochłonne jest to zajęcie. Wymyślenie scenariusza, zadbanie o mnóstwo detali w trakcie nagrań, a potem jeszcze edycja – to wszystko wymaga dobrej organizacji i skupienia.
Na szczęście jest narzędzie, które pozwala zapanować nad tym chaosem i ułatwia każdy aspekt pracy nad filmami – to storyboard.
Storyboard to nic innego jak scenopis w formie rysunków, który stanowi wskazówki dla osób realizujących film. Przedstawia on to, co dzieje się w video, od pierwszej po ostatnią scenę. Obrazki zawierają podpisy i dodatkowe notatki, przez co gotowy storyboard wygląda jak komiks.
Storyboard na potrzeby krótkiego video, takiego jak reklama, zazwyczaj szkicuje się ręcznie. Istnieją jednak specjalne programy do storyboardów, które ułatwiają tworzenie bardziej profesjonalnych grafik czy nawet animacji. Za darmo dostępne są m.in. StoryboardThat i Storyboarder. Animowany storyboard jest w stanie zaprezentować nie tylko treść nagrania, ale także jego tempo czy czas trwania poszczególnych kadrów.
Przykład storyboardu użytego do stworzenia reklamy. Fot: Rosenfield Media, flickr.com, CC BY 2.0
Oczywiście do pracy nad storyboardem można przystąpić spontanicznie, ale zaplanowane działania zwykle dają lepsze rezultaty. Naostrz więc spokojnie ołówek, zadaj sobie kilka pytań o cel Twojego filmu i zaangażuj współpracowników do burzy mózgów, a następnie oceny efektów.
Zanim zaczniesz jakąkolwiek pracę nad filmem, zastanów się, dlaczego w ogóle chcesz go nagrać. Czy ma poprawić sprzedaż konkretnych towarów, zwiększyć rozpoznawalność Twojej marki, a może ma stać się instruktażem dla nowych pracowników? Skupienie na wybranym celu pomaga podejmować bardziej świadome decyzje.
Jeśli nad filmem pracujesz w grupie, zbierz ją i zrób burzę mózgów. Wypisz wszystkie pomysły na film, pamiętając, że nie ma złych – może ten, który wydaje się najbardziej niedorzeczny, zainspiruje Was do czegoś przełomowego?
Mając już wizję tego, co ma znaleźć się w nagraniu, możesz nakreślić chronologię scen. Zdecyduj, jak będzie wyglądać początek, co przyniesie rozwinięcie i jak ma się zakończyć film. Zaznacz punkty przejścia – np. zmiany tła, miejsca dodatkowych wstawek.
Na planszy lub kartce narysuj serię kwadratów odpowiadającą liczbie najważniejszych scen i zacznij wypełniać je rysunkami. Najlepiej, jeśli użyjesz w tym celu ołówka (i będziesz miał w zanadrzu gumkę). Szkicując, nie przejmuj się brakiem talentu – rysunki mogą być schematyczne. Ich celem jest przekazanie idei, nie wzbudzanie zachwytu.
Pod każdym z kwadratów możesz umieścić opis akcji lub nawet konkretne dialogi. To także dobre miejsce na wszelkie notatki, informujące np. o tym, że w danej scenie mają pojawić się napisy, albo głos lektora. Może to wyglądać np. tak:
I jeszcze kilka praktycznych porad: dobrze, jeśli każde ważne wydarzenie, zmiana, nowość w filmie przedstawione są na osobnym szkicu. Do rysunków warto dodawać strzałki, zaznaczające kierunek poruszania się osób lub obiektów, a także interakcje między nimi. Numerowanie scen i ujęć ułatwi późniejsze odnoszenie się do nich.
Pokaż gotowy storyboard współpracownikom i sprawdź ich reakcje. Teraz, z konkretnym planem przed oczami, macie najlepszą szansę, by przedyskutować pomysły na film i sprawdzić, czy w takiej postaci odpowiada celom, jakie przed nim postawiliście. Uzupełnij to, czego brakuje w storyboardzie, przygotuj scenerię, zbierz wszystkich, którzy mają uczestniczyć w nagraniu i… działaj!
Choć rysowanie storyboardu może wydawać się kolejnym z wielu obowiązków na liście przy tworzeniu nagrań video, warto poświęcić temu czas. Korzyści jest co najmniej kilka:
Pomaga zebrać myśli: na wstępnym etapie pracy nad scenariuszem filmu, w Twojej głowie może kłębić się wiele myśli, a storyboard pomoże je uporządkować w jeden ciąg i zaprezentować w formie, która ułatwia skupienie na konkretnej wizji.
Ułatwia planowanie nagrania: widząc, co dzieje się w kolejnych minutach nagrania, łatwiej jest zaplanować, jakie narzędzia lub akcesoria będą potrzebne i skoordynować pracę kilku osób, jeśli biorą udział przy produkcji filmu.
Pozwala dzielić się pomysłami: mając pod ręką storyboard, łatwiej jest przekazać swój pomysł na film współpracownikom (ci na pewno wybaczą niewprawne szkice) lub klientom (tym warto pokazać storyboard stworzony w specjalnym programie).
Uproszczenie i oszczędności: storyboard zwiększa efektywność pracy nad filmem – przyspiesza ją, ułatwia wprowadzanie zmian i identyfikację ewentualnych problemów na wczesnym etapie. Ogranicza nagrywanie scen, które zostaną wycięte w postprodukcji i pozwala skupić się na pokazaniu tego, co rzeczywiście ma sens.
Stworzenie filmu, który zrobi wrażenie na odbiorcach i pomoże osiągnąć biznesowe cele, niewątpliwie wymaga wysiłku. Jednak ze storyboardem może to być wysiłek mniejszy i lepiej skoordynowany. Wypróbuj tę metodę – być może okaże się czymś, co na zawsze zmieni Twój sposób pracy nad nagraniami.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Storyboard - co to?
Jak zrobić storyboard?
Jakie sceny umieszczać w storyboardzie?
Dlaczego warto tworzyć storyboard przez rozpoczęciem prac nad filmem?