Do 8 stycznia 2019 r. termin na dopełnienie formalności w ZUS, w przypadku chęci skorzystania z opłacania ZUS zależnego od przychodu. W kolejnych latach zgłoszenia należy dokonać do 7 stycznia.
Do 22 stycznia 2019 r. termin zawiadomienia przez pracodawcę swoich pracowników o obowiązku przekazania oświadczenia o numerze rachunku bankowego, na które ma zostać przekazywane wynagrodzenie lub wniosku dotyczącego przekazywania wynagrodzenia do rąk własnych.
Do 31 stycznia 2019 r.
Do 20 lutego 2019 r. dla przedsiębiorców, którzy osiągnęli pierwszy przychód w styczniu 2019 pisemne zawiadomienie o zmianie metody/formy opodatkowania (z podatku na zasadach ogólnych na podatek liniowy bądź na podatek ryczałtowy lub odwrotnie) składane za pomocą aktualizacji wniosku CEIDG-1,w przypadku gdy przedsiębiorca osiąga pierwszy przychód w trakcie roku to wyboru należy dokonać do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnięto przychód z działalności,
Do 28 lutego 2019 r.
Do 1 kwietnia 2019 r.
* Deklarację IFT-2R należy również złożyć do dnia planowanego zaprzestania działalności przez przedsiębiorcę (o ile przedsiębiorca planuje zaprzestanie działalności gospodarczej, bowiem jeśli nie planuje to nie trzeba składać deklaracji).
Do 30 kwietnia 2019 r. termin złożenia deklaracji rocznej o dochodach lub stratach osiągniętych w 2018 r. z działalności gospodarczej, na drukach PIT-36 (składają wyłącznie podatnicy, którzy wybrali opodatkowanie na zasadach ogólnych z działalności gospodarczej), lub PIT-36L (składają wyłącznie podatnicy, którzy wybrali opodatkowanie podatkiem liniowym z działalności gospodarczej).
Do 30 kwietnia 2020 r.
W przypadku, gdy podatnik chce zmienić sposób rozliczania VAT z miesięcznej na kwartalną (przedsiębiorcy rejestrujący się do VAT mają obowiązek rozliczania się miesięcznie przez pierwsze 12 miesięcy) lub odwrotnie (przejście z rozliczenia kwartalnego na miesięczne możliwe jest dopiero po czterech pełnych kwartałach) to zgłoszenie należy złożyć najpóźniej do 25 dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy rozliczać się kwartalnie (I kw do 25 lutego, II kw do 25 maja, III kw do 25 sierpnia, IV kw do 25 listopada). Dodatkowo konieczne jest złożenie formularza aktualizacyjnego – druk VAT-R.
Do 10 dnia następnego miesiąca 2019 r. termin płatności składek ZUS za miesiąc poprzedni – przedsiębiorcy nieopłacający składek za pracowników nie później niż do 10 dnia następnego miesiąca,
Do 15 dnia następnego miesiąca 2019 r. termin płatności składek ZUS za miesiąc poprzedni – przedsiębiorcy zatrudniający pracowników i opłacający za nich składki,Do 20 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale termin złożenia drogą elektroniczną deklaracji kwartalnej MOSS oraz zapłaty podatku wynikającego z tej deklaracji. Deklaracja i płatność ma trafić do urzędu między 1-20 dnia miesiąca stycznia, kwietnia, lipca bądź października; termin obowiązuje również w przypadku, gdy dzień ten przypada na sobotę i niedzielę lub dzień ustawowo wolny od pracy,
Do 20 dnia następnego miesiąca/kwartału 2019 r. termin płatności zaliczki na podatek dochodowy za miesiąc poprzedni (w przypadku rozliczenia miesięcznego) oraz za poprzedni kwartał (rozliczenie kwartalne),
Do 25 dnia następnego miesiąca/kwartału 2019 r.
W ciągu 7 dni od dnia, w którym podatnik poniesie pierwszy wydatek związany z pojazdem termin złożenia informacji VAT- 26, który obowiązuje podatników chcących skorzystać z pełnego prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z samochodem wykorzystywanym wyłącznie do działalności gospodarczej oraz chcących mieć możliwość pełnego odliczenia kosztów w KPIR.
W ciągu 3 dni od żądania Urzędu Skarbowego (obowiązuje mikroprzedsiębiorców od 1 lipca 2018 r.)
Powyższe deklaracje JPK można wysłać w formie elektronicznej do Urzędu Skarbowego za pomocą programów księgowych bądź na nośnikach danych, pod warunkiem, że dokonany na nich zapis pozwala na prawidłowy odczyt zamieszczonych informacji.
W przypadku, gdy termin płatności bądź złożenia deklaracji przypada w dniu wolnym bądź w święta to termin ten przypada na pierwszy dzień roboczy.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!