Co to jest usługa elektroniczna?
Zgodnie ze słowniczkiem pojęć zawartym w ustawie o podatku VAT pod pojęciem usługi elektronicznej należy rozumieć usługi świadczone za pomocą środków komunikacji elektronicznej, o których mowa w art. 7 Rozporządzenia 282/2011 Rady UE. Aby ustalić co mieści się pod pojęciem “środki komunikacji elektronicznej” nieodzowne jest dotarcie do wspomnianego Rozporządzenia. Tej tematyce została poświęcona cała publikacja zachęcamy do lektury co pomoże właściwie i całościowo zdefiniować usługi elektroniczne. W tej kategorii znajdą się m.in.:
- tworzenie i hosting stron internetowych,
- hurtownie danych internetowych,
- dostarczanie oprogramowania online,
- książki, publikacje, czasopisma w formie elektronicznej,
- reklama na stronach internetowych,
- wyszukiwarki internetowe,
- dostęp i pobieranie muzyki, filmów, gier
i wiele innych wymienionych w Rozporządzeniu.
Co to jest miejsce świadczenia usługi elektronicznej?
W celu prawidłowego rozliczenia podatku VAT niezbędne jest ustalenie miejsca świadczenia takich usług, ponieważ ta informacja pozwoli na określenie, gdzie takie usługi powinny być opodatkowane. W przepisach podatkowych ustawodawca określił różne miejsca świadczenia usług elektronicznych w zależności od statusu nabywcy. W przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest to miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej (art. 28b ustawy o VAT). W przypadku transakcji dokonywanych pomiędzy przedsiębiorcami, bez względu na to czy usługa będzie świadczona na rzecz przedsiębiorcy z innego kraju UE czy też poza nią, taka usługa będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT w kraju, gdzie posiada siedzibę usługobiorca/przedsiębiorca.
W jaki sposób będzie wyglądało rozliczenie podatku VAT?
Jeżeli usługa elektroniczna będzie świadczona na rzecz przedsiębiorcy polskiego, który ma zarejestrowaną działalność gospodarczą na terenie naszego kraju, to wówczas taka transakcja jest opodatkowana w Polsce na zasadach ogólnych stawką podatku VAT, jaka obejmuje takie usługi.
W przypadku usług na rzecz przedsiębiorcy, który posiada siedzibę działalności gospodarczej w innym kraju niż Polska, należy wystawić fakturę VAT. W praktyce w systemach księgowych stosuje się w pozycji stawka VAT zapis NP, czyli nie podlega. Dodatkowo taka faktura będzie oznaczona jako “Odwrotne obciążenie” co oznacza, że do naliczenia i wykazania podatku VAT należnego jest zobowiązany przedsiębiorca z innego kraju UE lub z tzw. kraju trzeciego.
W takim przypadku polski przedsiębiorca będzie zobowiązany do odpowiedniego wykazania podstawy opodatkowania z tytułu świadczenia usług w nowym JPK_V7:
- pole P_11 (zbiorcza wysokość podstawy opodatkowania z tytułu dostawy towarów oraz świadczenia usług poza terytorium kraju),
- pole P_12 (zbiorcza wysokość podstawy opodatkowania z tytułu świadczenia usług, o których mowa w art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy).
W przypadku świadczenia usług na rzecz przedsiębiorcy z UE należy jeszcze taką transakcję wykazać w miesięcznej informacji podsumowującej VAT-UE (art. 100 ust. 1 pkt 4) co jest równoznaczne z tym, że polska firma musi być zarejestrowana na potrzeby zawierania transakcji wewnątrzunijnych i posiadać NIP UE, którym będzie się posługiwać na wystawianych fakturach VAT.
Podsumowanie
Świadczenie usług elektronicznych na rzecz firm, które:
- posiadają siedzibę działalności w Polsce jest opodatkowane na zasadach ogólnych jak inne transakcje krajowe,
- posiadają siedzibę działalności w innym kraju, czy to z UE czy też poza nią, nie będzie podlegało opodatkowaniu na terytorium Polski.