Często tworząc portfolio, gromadzimy wszelkie prace, dzieła, dokumenty, które przedstawiają nasz dotychczasowy twórczy dobytek. Czy każde dzieło możemy swobodnie umieścić w naszym portfolio i przedstawić je osobom, z którymi chcemy współpracować? Czy dzieło wykonane na zlecenie klienta również można wykorzystać w swojej teczce? A może trzeba uzyskać stosowne zgody?
Definicji portfolio nie znajdziemy w żadnym akcie prawnym, a w szczególności w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Należy więc odnieść się do słownikowego znaczenia tego pojęcia. Zgodnie z internetowym Słownikiem Języka Polskiego PWN portfolio oznacza „teczkę zawierającą dokumentację czyjejś działalności artystycznej, np. rysunki, zdjęcia”.
Tym samym portfolio oznacza zbiór dokumentów i prac (np. zdjęć, grafik, projektów itp.), które przedstawiają umiejętności, wiedzę specjalistyczną, doświadczenie czy też osiągnięcia danej osoby. Portfolio zazwyczaj przedstawia się potencjalnym pracodawcom, klientom czy innym podmiotom, z którymi właściciel portfolio zamierza nawiązać współpracę.
Rodzaje portfolio:
Zgodnie z przepisem art. 1 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych przedmiotem prawa autorskiego są następujące utwory:
Utworem jest zatem każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia.
Czy portfolio i zbiory dokumentów, które są w nim zawarte, są zatem objęte ochroną przez prawo autorskie? Zanim odpowiemy na to pytanie, przypomnijmy, że wyróżniamy dwa rodzaje praw autorskich:
Twórcom utworów co do zasady przysługują autorskie prawa zarówno osobiste, jak i majątkowe. Jeśli samodzielnie stworzyłeś jakieś dzieło, które nie zostało następnie „sprzedane” (znajduje się wyłącznie w Twojej dyspozycji), to portfolio będzie podlegać pełnej ochronie z zakresu prawa autorskiego, a Ty będziesz mógł swobodnie rozporządzać swoimi pracami, umieszczać je w portfolio i prezentować różnym podmiotom.
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku, gdy tworzyłeś dzieło dla klienta. Jako że zazwyczaj zawierana jest pomiędzy Tobą, jako twórcą, a zleceniobiorcą umowa albo zlecenia, albo o dzieło, która w takim przypadku zawiera w swej treści przekazanie autorskich praw majątkowych klientowi, to wówczas należałoby zwrócić się do klienta o uzyskanie zgody na przedstawienie innemu podmiotowi pracy, która została przygotowana na zlecenie klienta.
Niekiedy można się spotkać z poglądem, że przedstawienie portfolio, które zawiera nawet prace przygotowane strice dla klienta, nie musi wiązać się z naruszeniami majątkowych praw autorskich, bowiem twórca, dokonując przedstawienia takiej grafiki, może powołać się wyłącznie na prawa autorskie osobiste.
Mając jednak na uwadze fakt, że podstawą wykonania dzieła i przeniesienia autorskich praw majątkowych jest umowa cywilnoprawna, to zawsze należy odnieść się do źródła, czyli do samej umowy.
„Zleceniodawca wyraża zgodę na wykorzystanie przez Zleceniobiorcę utworu w postaci grafiki komputerowej powstałego na zlecenie Zleceniodawcy w ramach niniejszej umowy w celach promocyjnych jego profilu zawodowego, a przede wszystkim umieszczenie tego utworu w portfolio Zleceniobiorcy. Zgoda ta jest nieograniczona czasowo i terytorialnie”.
Więcej o przeniesieniu autorskich praw majątkowych przeczytasz tutaj. Pobierz darmowy wzór umowy!
Należy również pamiętać o utworze, który został wykonany w miejscu pracy, tzw. utworze pracowniczym. Zgodnie z przepisem art. 12 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych „Jeżeli ustawa lub umowa o pracę nie stanowią inaczej, pracodawca, którego pracownik stworzył utwór w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, nabywa z chwilą przyjęcia utworu autorskie prawa majątkowe w granicach wynikających z celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron”.
Aby móc uznać dany utwór za utwór pracowniczy, musi on pochodzić od pracownika i musi powstać w wyniku realizacji obowiązków wynikających ze stosunku pracy. Samo nawiązanie stosunku pracy nie jest wystarczającą podstawą do nabycia przez pracodawcę autorskich praw majątkowych do utworu pracowniczego – niezbędne jest zawarcie w umowie o pracę odpowiednich klauzul, które będą regulować zakres obowiązków i twórcze obowiązki pracownika. Należy pamiętać, że strony umowy mają pełną swobodę w określeniu odpowiednich zapisów umowy w zakresie przejścia praw do powstałego utworu pracowniczego.
Jednakże należy pamiętać, że pracodawca musi respektować autorskie prawa osobiste pracowników, którzy stworzyli jakiś utwór pracowniczy, bowiem nabycie autorskich praw majątkowych przez pracodawcę nie wpływa i nie eliminuje istnienia autorskich praw osobistych pracownika do utworu oraz swobodę ich wykonywania.
Skoro prawa majątkowe do utworu pracowniczego należą do pracodawcy, to pracownik nie może swobodnie z niego korzystać. Prawa autorskie osobiste to jedno, ale sytuacja z utworem nieco bardziej komplikuje się w zakresie możliwości jego wykorzystania z uwagi na okoliczność powstania dzieła w związku z pełnieniem obowiązków pracowniczych. Oznacza to, że w przypadku chęci wykorzystania dzieła w swoim portfolio warto uzyskać zgodę pracodawcy (można to zrobić albo w osobnym dokumencie, albo poprzez zawarcie stosownych zapisów w umowie o pracę). Należy jednak pamiętać, że pracownik w swoim portfolio powinien zaznaczyć, że utwór powstał w ramach stosunku pracy, a właścicielem praw majątkowych jest pracodawca.
Więcej na temat utworów pracowniczych przeczytasz w tym artykule.
Pamiętaj jednak, że jeśli wykonujesz zdjęcie osobie popularnej i np. utrwalił jej wizerunek w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych czy zawodowych, albo jeśli na zdjęciu znajduje się osoba, która jedynie osoby wpasowała się,, „wtopiła się” w dany krajobraz, np. podczas publicznej imprezy, to nie musisz uzyskiwać zezwolenia na dalsze rozpowszechnianie wizerunku tej osoby.
Wzór umowy o rozpowszechnianie wizerunku i więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.
Niewątpliwie możliwość wykorzystania dzieł stworzonych przez danego twórcę zależy od wielu kwestii: tego, czy stworzył je samodzielnie, na własny użytek, czy też stworzył dany utwór w ramach stosunku pracowniczego – umowy cywilnoprawnej albo umowy o pracę. Każdorazowo rekomenduje się uzyskanie zgody pochodzącej od podmiotu, na który zostały przeniesione autorskie prawa majątkowe, np. na podstawie umowy zlecenia albo umowy o pracę, bądź zweryfikowanie, czy aby na pewno umowa ta nie zawiera już zapisu, który zwalnia od uzyskania zgody.
Jeśli chcesz wiedzieć, czy utwór powstały z wykorzystaniem AI korzysta z ochrony prawa autorskiego i kto jest jego twórcą, to przejdź tutaj.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!