Czym się charakteryzuje fikcyjna umowa o pracę i jakie pociąga za sobą konsekwencje?
Zawieranie nieautentycznych umów cywilnoprawnych w dzisiejszych czasach jest dość powszechną praktyką czynioną dla osiągnięcia wszelkiego rodzaju korzyści, głównie materialnych. Pozorność umowy może zostać również zidentyfikowana w stosunku pracy zawartym pomiędzy pracownikiem a pracodawcą.
Rozdział II ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy reguluje kwestie związane z umową o pracę.
Umowa o pracę jest niewątpliwie umową wzajemną, w której pracownik zobowiązuje się świadczyć pracę w zamian za wypłatę przez pracodawcę wynagrodzenia. Jest ona również umową starannego działania, a nie umową rezultatu. Co więcej, umowa ta jest najpowszechniejszą formą nawiązania stosunku pracy.
WAŻNE – pracownik ma możliwość zawarcia dwóch niezależnych od siebie umów o pracę zarówno u tego samego pracodawcy albo u dwóch różnych. Więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule.
Wśród rodzajów umów o pracę ustawodawca w przepisie art. 25 Kodeksu pracy wyróżnił następujące umowy, tj.:
W tym miejscu wskazać należy, że strony stosunku pracy (pracownik i pracodawca) nie mają pełnej swobody w doborze rodzaju umowy o pracę. Właściwie w odniesieniu do wszystkich rodzajów umów o pracę występują pewne ograniczenia w tym względzie, przykładowo w art. 25 §2 Kodeksu pracy wskazano, że Umowę o pracę na okres próbny, nieprzekraczający 3 miesięcy, zawiera się w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia w celu wykonywania określonego rodzaju pracy.
Największa jednak swoboda dotyczy umowy na czas nieokreślony, która może być stosowana jako podstawa każdego zatrudnienia pracowniczego.
WAŻNE – umowa o pracę (główna) może zostać poprzedzona zawarciem przedwstępnej umowy o pracę, która powinna określać co najmniej istotne postanowienia umowy przyrzeczonej (brak któregokolwiek z powyższych elementów może unieważnić umowę przedwstępną).
Z kolei głównymi elementami umowy o pracę są oświadczenia woli stron, tj.:
O tym czy się różni umowa zlecenia od umowy o pracę przeczytasz tutaj.
Pozorność umowy o pracę wymaga nieoficjalnego porozumienia między pracodawcą a pracownikiem co do nieautentycznej (pozornej) czynności prawnej. Obie strony muszą wyrazić zgodę na podjęcie pozorowanej czynności.
Zgodnie z przepisem art. 60 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej (oświadczenie woli).
Jak słusznie wskazuje się w literaturze przedmiotu, oświadczenie woli jest najistotniejszym, niezbędnym składnikiem każdej czynności prawnej. Stanowi ono działanie, którego celem jest dokonanie czynności prawnej, czyli czynności konwencjonalnej zmierzającej do wykreowania, zmiany albo zniesienia stosunku cywilnoprawnego. Na oświadczenie woli składają się dwa elementy:
Konsekwencje różnicy między wolą a jej przejawem oraz nieprawidłowego powzięcia woli normują przepisy dotyczące wad oświadczeń woli.
W dziale IV Kodeksu cywilnego uregulowane zostały wady oświadczenia woli, wśród których wyróżniona została pozorność. Zgodnie z przepisem art. 83 Kodeksu cywilnego:
Pozorność polega na ujawnionej i zaakceptowanej przez adresata oświadczenia woli różnicy między treścią oświadczenia a wolą wywołania określonych skutków prawnych. Konstytutywnym elementem pozorności jest, poza brakiem woli wywołania skutków prawnych, także wiedza i zgoda obu stron czynności, że oświadczenie woli złożone zostało „dla pozoru” [pot. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 11 maja 2016 r., sygn. akt I CSK 326/15]. Co więcej brak zamiaru wywołania skutków prawnych został przejawiony wobec drugiej strony tej czynności otwarcie, tak że miała ona pełną świadomość co do pozorności złożonego wobec niej oświadczenia woli i co do rzeczywistej woli jej kontrahenta i w pełni się z tym zgadza [por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 25 lutego 1998 r., sygn. akt II CKN 816/97].
Działanie podmiotu składającego pozorne oświadczenie woli charakteryzują dwie cechy:
WAŻNE – bezwzględnie nieważna jest czynność prawna, w której skład wchodzi oświadczenie woli złożone dla pozoru. Taka wówczas czynność nie wywołuje żadnych skutków prawnych.
Przepisy Kodeksu pracy nie zawierają definicji pozornej umowy o pracę, jednakże zgodnie z przepisem art. 300 Kodeksu pracy W sprawach nieunormowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy. Wobec powyższego, w zakresie pozorności umowy o pracę zastosowanie będzie miał analizowany wcześniej przepis art. 83 Kodeksu cywilnego dotyczący pozornego oświadczenia woli.
WAŻNE – umowa o pracę zawarta jest dla pozoru zazwyczaj, gdy pracownik ma na celu osiągnięcie jakiejś korzyści, co do zasady, majątkowej. Z praktyki wynika, iż głównym celem pracowników jest otrzymywanie świadczeń z ubezpieczenia społecznego bez rzeczywistego wykonywania pracy.
Słusznie w orzecznictwie sądowym zauważa się, że:
Tym samym pozorność oświadczenia woli w kontekście umowy o pracę jest niczym innym jak ukryciem rzeczywistego oświadczenia woli (osiągnięcia korzyści), a więc złożenie oświadczenia woli dla pozoru, w przypadku, gdy strony w ogóle nie mają zamiaru wywołania żadnych skutków prawnych. W takiej sytuacji nie dochodzi do złożenia oświadczeń woli w postaci nawiązania stosunku pracy, a wyłącznie do stworzenia pozorów jego nawiązania.
Co do zasady, nie podlega pracowniczemu ubezpieczeniu społecznemu osoba, która zawarła umowę o pracę dla pozoru, a więc w sytuacji, gdy przy składaniu oświadczeń woli obie strony mają świadomość, że osoba określona w umowie o pracę jako pracownik nie będzie świadczyć pracy, a osoba wskazana jako pracodawca nie będzie korzystać z jej pracy [tak Sąd Apelacyjny w Szczecinie – III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w wyroku z dnia 29 marca 2022 r., sygn. akt III AUa 547/21].
Jeżeli umowa o pracę zostanie uznana za pozorną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, to instytucja ta:
Jeśli jesteś zainteresowany tematem składek ZUS pobieranych od umowy zlecenia w 2022 roku, to zajrzyj tutaj.
Nie ulega wątpliwości, że pozorność umowy o pracę wydaje się na pozór łatwym i skutecznym sposobem na możliwość skorzystania z ubezpieczenia społecznego. Jednakże należy pamiętać, że fikcyjne zawarcie umowy cywilnoprawnej niesie za sobą szereg konsekwencji. Stwierdzenie, że umowa o pracę miała charakter pozorny, skutkować będzie jej nieważnością na podstawie art. 83 § 1 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 Kodeksu pracy, co przesądza o braku tytułu do objęcia pracownika obowiązkowym pracowniczym ubezpieczeniem społecznym. Pracownik wówczas jest zobowiązany do zwrotu kwot nienależnie pobranych świadczeń wraz z odsetkami.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Czym jest pozorna umowa o pracę?
jakie są konsekwencje zawarcia pozornej umowy o pracę?