|
|
2 minut czytania

Pożyczka od członka rodziny a PCC

Zawarcie umowy pożyczki powoduje obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Jednak jeżeli do tego typu transakcji dochodzi między krewnymi, zastosowanie może znaleźć zwolnienie przewidziane w ustawie o PCC. Czy wszystkie pożyczki od członków rodziny mogą z niego korzystać? Jakie warunki należy spełnić, by nie płacić PCC?

ifirma.pl - księgowość

Zawarcie umowy pożyczki powoduje obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Jednak jeżeli do tego typu transakcji dochodzi między krewnymi, zastosowanie może znaleźć zwolnienie przewidziane w ustawie o PCC. Czy wszystkie pożyczki od członków rodziny mogą z niego korzystać? Jakie warunki należy spełnić, by nie płacić PCC?

Pożyczka od członka rodziny – kiedy możliwe zwolnienie z PCC?

To, czy pożyczka od członka rodziny będzie podlegała zwolnieniu z podatku od czynności cywilnoprawnych, zależy przede wszystkim od stopnia pokrewieństwa między pożyczkobiorcą a pożyczkodawcą. Zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 10 lit. b ustawy o PCC, z podatku od czynności cywilnoprawnych zwolnione są umowy pożyczki pieniężnej zawarte pomiędzy osobami należącymi do I grupy podatkowej.

Kogo zaliczamy do pierwszej grupy podatkowej?

Jest to tzw. najbliższa rodzina, czyli:

  • obecny małżonek
  • zstępni (czyli np. syn, córka, wnuki, prawnuki)
  • wstępni (czyli np. matka, ojciec, dziadkowie)
  • rodzeństwo
  • ojczym, macocha
  • teściowie
  • pasierb
  • zięć, synowa

W przypadku umów pożyczki z członkami rodziny spoza I grupy podatkowej (oraz z osobami niespokrewnionymi) limit zwolnienia z PCC wynosi 5 000 PLN, jeżeli pożyczki udziela jedna osoba lub 25 000 PLN, gdy wierzycieli jest więcej.

Zwolnienie dla I grupy podatkowej – pamiętaj o limicie!

W tym miejscu należy podkreślić, że ustawodawca przewidział limit pożyczki od członka rodziny (z I grupy podatkowej) bezwarunkowo podlegającej zwolnieniu z PCC, który wynosi 9 637 PLN. Jeżeli umowa przewiduje pożyczkę wyższą niż wskazana kwota, wówczas by możliwe było skorzystanie ze zwolnienia, pożyczkobiorca powinien spełnić dodatkowe warunki, czyli:

  • w ciągu 14 dni od zawarcia umowy złożyć w urzędzie skarbowym wypełniony formularz PCC-3,
  • przedłożyć w urzędzie dowód otrzymania środków (np. potwierdzenie przelewu).

Pożyczka od członka rodziny z I grupy – niedopełnienie warunków zwolnienia

W sytuacji, gdy umowa pożyczki między członkami rodziny z pierwszej grupy podatkowej przekracza ww. limit i nie zostały spełnione wskazane warunki skorzystania ze zwolnienia lub też została ona zawarta z krewnym spoza pierwszej grupy podatkowej, wówczas pożyczkobiorca ma obowiązek w ciągu 14 dni od zawarcia umowy złożyć deklarację PCC-3 oraz opodatkować otrzymaną kwotę. PCC od tego typu umów wynosi 2%.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie