Przedsiębiorcy, którzy nie spełniają restrykcyjnych wymagań banków, mogą mieć problem z uzyskaniem kredytu na rozwój swojej działalności. W takim wypadku często zwracają się oni po pomoc do najbliższych i zaciągają pożyczkę od członka rodziny. Czy w związku z taką umową powstanie przychód, który należy wykazać w KPiR? Sprawdźmy.
Pożyczka a powstanie przychodu
Zgodnie z ogólną zasadą, pożyczka nie stanowi dla przedsiębiorcy przychodu. W rzeczywistości nie uzyskuje on żadnego przysposobienia – pozyskane środki będzie musiał zwrócić, w dodatku często wraz z odsetkami. Wyjątek od tej reguły stanowią m.in. nieoprocentowane pożyczki zaciągnięte od osób powiązanych. W takim wypadku po stronie przedsiębiorcy powstanie przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia, którego wartość należy określić wg warunków rynkowych.
Nieoprocentowana pożyczka od członka rodziny – kiedy nie jest przychodem?
Co ważne, nie każda nieoprocentowana pożyczka od osoby powiązanej będzie wiązała się z powstaniem przychodu. Zastosowanie może tu znaleźć art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o PIT, zgodnie z którym zwolniona od podatku dochodowego jest:
* z ust. 20 dowiemy się, że powyższe zwolnienie nie ma zastosowania w przypadku, gdy świadczenia te są uzyskiwane z tytułu m.in. stosunku pracy i tym podobnych
Pożyczka od członka rodziny a pit – kogo dotyczy zwolnienie?
Do I i II grupy podatkowej zaliczamy przede wszystkim:
- małżonka, rodziców, dziadków, dzieci, wnuki, pasierbów, rodzeństwo, ojczyma, macochę, zięciów, synowe, teściów (I grupa),
- dzieci rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, dzieci i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa, rodzeństwo małżonków (II grupa).
Podsumowując, w bardzo wielu przypadkach, zaciągając nawet nieoprocentowaną pożyczkę od członka rodziny, przedsiębiorca nie będzie zobligowany do wykazania przychodu w KPiR – wszystko zależy od stopnia pokrewieństwa z pożyczkodawcą. Problem ten nie wystąpi także, jeżeli umowa będzie przewidywała zwrot pozyskanych środków wraz z odsetkami.
WAŻNE!
Jeżeli umowa pożyczki zaciągniętej na cele działalności gospodarczej przewiduje zapłatę odsetek, wówczas mogą one stanowić koszt uzyskania przychodu, który wykazuje się w kol. 13 KPiR.
Warto pamiętać, że obowiązek wykazania przychodu pojawi się w sytuacji, gdy pożyczka od członka rodziny zostanie umorzona. W takim wypadku (oraz w sytuacji, gdy pieniądze pochodzą od krewnego spoza I lub II grupy), uzyskane środki należy wykazać w kol. 8 KPiR.
Dzień dobry,
z tego co rozumie to w sytuacji zaciągnięcia pożyczki od znajomego na rozkręcenie firmy trzeba najlepiej ustalić z nim jakąś minimalną kwotę odsetek, żeby nie było konieczność uwzględniać takiej pożyczki w przychodzie.
Dobrze rozumiem?