|
|
3 minut czytania

Pożyczka od członka rodziny a przychód w KPIR

Pożyczyłeś pieniądze na rozwój firmy od członka rodziny. Sprawdź, czy w związku z tym musisz wykazać przychód w KPiR!

pożyczka od członka rodziny

Przedsiębiorcy, którzy nie spełniają restrykcyjnych wymagań banków, mogą mieć problem z uzyskaniem kredytu na rozwój swojej działalności. W takim wypadku często zwracają się oni po pomoc do najbliższych i zaciągają pożyczkę od członka rodziny. Czy w związku z taką umową powstanie przychód, który należy wykazać w KPiR? Sprawdźmy.

Pożyczka a powstanie przychodu

Zgodnie z ogólną zasadą, pożyczka nie stanowi dla przedsiębiorcy przychodu. W rzeczywistości nie uzyskuje on żadnego przysposobienia – pozyskane środki będzie musiał zwrócić, w dodatku często wraz z odsetkami. Wyjątek od tej reguły stanowią m.in. nieoprocentowane pożyczki zaciągnięte od osób powiązanych. W takim wypadku po stronie przedsiębiorcy powstanie przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia, którego wartość należy określić wg warunków rynkowych.

Nieoprocentowana pożyczka od członka rodziny – kiedy nie jest przychodem?

Co ważne, nie każda nieoprocentowana pożyczka od osoby powiązanej będzie wiązała się z powstaniem przychodu. Zastosowanie może tu znaleźć art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o PIT, zgodnie z którym zwolniona od podatku dochodowego jest:

wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczona zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn, z zastrzeżeniem ust. 20*;

* z ust. 20 dowiemy się, że powyższe zwolnienie nie ma zastosowania w przypadku, gdy świadczenia te są uzyskiwane z tytułu m.in. stosunku pracy i tym podobnych

Pożyczka od członka rodziny a pit – kogo dotyczy zwolnienie?

Do I i II grupy podatkowej zaliczamy przede wszystkim:

  • małżonka, rodziców, dziadków, dzieci, wnuki, pasierbów, rodzeństwo, ojczyma, macochę, zięciów, synowe, teściów (I grupa),
  • dzieci rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, dzieci i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa, rodzeństwo małżonków (II grupa).

Podsumowując, w bardzo wielu przypadkach, zaciągając nawet nieoprocentowaną pożyczkę od członka rodziny, przedsiębiorca nie będzie zobligowany do wykazania przychodu w KPiR – wszystko zależy od stopnia pokrewieństwa z pożyczkodawcą. Problem ten nie wystąpi także, jeżeli umowa będzie przewidywała zwrot pozyskanych środków wraz z odsetkami.

WAŻNE!

Jeżeli umowa pożyczki zaciągniętej na cele działalności gospodarczej przewiduje zapłatę odsetek, wówczas mogą one stanowić koszt uzyskania przychodu, który wykazuje się w kol. 13 KPiR.

Warto pamiętać, że obowiązek wykazania przychodu pojawi się w sytuacji, gdy pożyczka od członka rodziny zostanie umorzona. W takim wypadku (oraz w sytuacji, gdy pieniądze pochodzą od krewnego spoza I lub II grupy), uzyskane środki należy wykazać w kol. 8 KPiR.

Pożyczka od członka rodziny może powodować obowiązek zapłaty PCC! Kliknij i dowiedz się więcej!

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Komentarze czytelników
  1. 16 listopada 2020 o 11:35
    AG32

    Dzień dobry,
    z tego co rozumie to w sytuacji zaciągnięcia pożyczki od znajomego na rozkręcenie firmy trzeba najlepiej ustalić z nim jakąś minimalną kwotę odsetek, żeby nie było konieczność uwzględniać takiej pożyczki w przychodzie.

    Dobrze rozumiem?

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003