Powszechnie przyjęło się, że pożyczka pieniężna udzielana jest zazwyczaj osobie potrzebującej przez członka rodziny, zaufanego znajomego czy też bank. Jednakże coraz częściej słyszy się o możliwości udzielenia pożyczki przez pracodawcę, u którego biorący pożyczkę świadczy pracę.
Jak zatem wygląda udzielenie pożyczki na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych? O tym przeczytasz w poniższym artykule.
Zgodnie z przepisem art. 720 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku – Kodeks cywilny:
Stronami umowy pożyczki są:
Przedmiotem umowy mogą być:
Do najważniejszych elementów umowy należą:
Więcej na temat umowy pożyczki przeczytasz tutaj.
Przepis art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT) stanowi, że źródłami przychodów są m.in. stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza.
Z ogólnej definicji przychodów uregulowanej w przepisie art. 11 ust. 1 ustawy o PIT wynika, że przychodami są w szczególności otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Zgodnie natomiast z art. 11 ust. 2.a pkt 4 ustawy o PIT wartość pieniężną nieodpłatnych świadczeń ustala się na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy, lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.
Z kolei zgodnie z przepisem art. 12 ustawy o PIT:
Jak wskazano na początku niniejszego artykułu (na podstawie art. 720 Kodeksu cywilnego), przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. Oznacza to, że skoro umowa pożyczki co do zasady stanowi umowę nieodpłatną, to fakt udzielenia pożyczki przez pracodawcę nie stanowi przychodu dla pracownika, albowiem w wyniku jej udzielenia nie następuje stałe przysporzenie majątkowe dla pracownika.
WAŻNE – otrzymanie nieoprocentowanej pożyczki nie spowoduje powstania u pracownika przychodu powiększającego podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Jeśli zatem po stronie pracownika nie powstanie przychód z nieodpłatnego świadczenia, to pracodawca nie będzie posiadał obowiązku pobrania od tego przychodu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Taka pożyczka nie spełnia bowiem kryteriów dotyczących przychodów ze stosunku pracy, albowiem stanowi ona oddzielną umowę, a przedmiot pożyczki ma charakter zwrotny.
Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w:
Udzielanie pożyczki pieniężnej przez pracodawcę nie spowoduje po stronie pracownika powstania przychodu z nieodpłatnego świadczenia, co oznacza, że pracodawca nie ma obowiązku pobrania od tego przychodu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.
A jeśli interesuje Cię temat pożyczki w kontekście podatku VAT, to przeczytaj ten artykuł.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.