Zastanawiasz się czy oszczędzać w PPK? W dzisiejszym artykule przybliżymy ci pewne pojęcia takie jak autozapis czy rezygnacja z PPK, koniecznie przeczytaj.
W temacie Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) pisaliśmy już kilkukrotnie, jednak temat jest ponawiany z różnych powodów. W dzisiejszej publikacji przybliżymy dla czytelnika zagadnienia związane z obowiązkami informacyjnymi, wyjaśnimy czym jest autozapis, a także opiszemy jak zrezygnować z PPK.
Ciągle słyszymy i czytamy na temat problemów, jakie mogą mieć osoby przechodzące na emeryturę za kilkanaście lat. Nie od dziś zachęca się osoby aktywne zawodowo do oszczędzania na przyszłą emeryturę, nie tylko w ZUS. Alternatywnych form oszczędzania jest sporo, tylko nie każdy chce i może sobie pozwolić na zainwestowanie środków finansowych w odległą przyszłość. Dlatego też na wiele różnych sposobów zachęca się osoby w tzw. wieku produkcyjnym, żeby przeznaczyły część prywatnych pieniędzy na taki cel. PPK jest to program długofalowego oszczędzania. W tym projekcie uczestniczy pracownik, pracodawca i Skarb Państwa.
Uczestnictwo w programie PPK nie jest obowiązkowe, ale pracownicy muszą znać obowiązki informacyjne, które ich dotyczą.
Pracodawca nie musi mieć zgody pracownika, żeby go zapisać do PPK, jednak w ramach programu PPK istnieją pewne limity wiekowe:
Pracownicy w wieku 18-55 lat uczestniczą w programie PPK z automatu, o ile nie zrezygnowali |
Pracownicy w wieku 55-70 lat mogą uczestniczyć w programie PPK, o ile podpisali wniosek |
Pracodawca musi znać swoje obowiązki w zakresie PPK. W ustawie jest zapis, że co 4 lata należy ponawiać autozapis. W praktyce oznacza to dla pracodawcy konieczność podjęcia określonych działań.
Autozapis obejmuje wszystkich pracowników, którzy mieszczą się w przedziale wiekowym 18-55 lat nawet tych, którzy wcześniej złożyli rezygnację z programu. Nie obejmuje natomiast pracowników w wieku 55-70 lat, które przystępują do PPK na wniosek. W związku z tym na pracodawców czeka trochę wyzwań z tym związanych, zobaczmy jakie kroki powinny zostać podjęte.
Pracodawca powinien dokonać ponownego autozapisu wszystkich pracowników w wieku 18-55 lat
|
Osoby, które wcześniej złożyły rezygnację również są objęte autozapisem, chyba że ponownie zrezygnują z wpłat do PPK. W tym celu należy złożyć deklarację o rezygnacji do pracodawcy |
Pracodawca wznawia wpłaty za wszystkich uczestników programu
|
Wpłaty zaczną być pobierane także od tych uczestników, którzy wcześniej zrezygnowali |
Na przełomie miesięcy luty-marzec 2023 roku pracodawcy muszą podjąć dodatkowe działania w zakresie PPK. Wdrażanie PPK odbywa się w latach 2019-2021, jednak termin ponownego autozapisu jest taki sam dla wszystkich pracodawców, bez względu na datę wdrożenia PPK w ich firmie.
Do 28 lutego 2023 roku | Pracodawca ma obowiązek powiadomić wszystkich pracowników, którzy wcześniej złożyli deklarację o rezygnacji z programu, że począwszy od 1 kwietnia 2023 r. wznowione zostaną wpłaty do PPK |
---|---|
28 lutego 2023 r. | Ostatni dzień obowiązywania wcześniej złożonej deklaracji o rezygnacji z PPK |
Marzec 2023 rok | Naliczanie i pobieranie wpłat do PPK |
1-17 kwietnia 2023 roku | Przekazanie wpłat do instytucji finansowej |
Pracownik powinien znać także swoje uprawnienia. Uczestnictwo w programie PPK jest indywidualną decyzją, którą podejmuje sam pracownik, nie można na niego wywierać żadnego nacisku. Pracownik powinien wiedzieć, jak złożyć deklarację o rezygnacji z PPK z dokonywania wpłat do PPK i taką deklarację pracownik może złożyć w każdej chwili. Od momentu jej złożenia pracodawca zaprzestaje odprowadzania składek do PPK. W dowolnym momencie pracownik może powrócić do programu.
Autozapis jest dokonywany przez pracodawcę co 4 lata. Pierwszy miał miejsce w momencie tworzenia PPK, kolejny jest w 2023 roku a następne będą w 2027, 2031 i kolejnych latach. Pracodawca, lub komórka kadrowa w jego imieniu, przekazuje pracownikom w wieku 18-55 lat, którzy wcześniej zrezygnowali z PPK informację o ich zapisaniu do PPK. Graniczny termin, w którym należy to zrobić jest to 28 luty 2023 roku, do tego dnia pozostają w mocy deklaracje o rezygnacji złożone wcześniej. Deklarację o rezygnacji pracownik musi ponowić, najwcześniej może to zrobić 1 marca 2023 roku. Wznowienie wpłat od 1 kwietnia 2023 r. oznacza, że wpłaty do PPK będą już potrącone od wynagrodzeń należnych za marzec 2023 r. Deklarację o rezygnacji lub przystąpieniu do programu PPK pracownik może złożyć w dowolnym momencie, pod warunkiem, że nie ukończył 70 lat.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!