|
|
1 minut czytania

Praca na B2B a urlop – ile dni urlopu przysługuje pracownikowi na umowie B2B?

Pracujesz w ramach umowy B2B i zastanawiasz się, ile dni urlopu Ci przysługuje? Dowiedz się, jak wygląda sprawa urlopu wypoczynkowego na b2b.

urlop wypoczynkowy na b2b

Prawo do urlopu jako prawo pracownika

Przede wszystkim wskazać należy, że prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi, czyli osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.

Urlop wypoczynkowy został uregulowany w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy. Jak powszechnie wiadomo, jednym z praw pracownika jest prawo do wypoczynku, z kolei obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo.

W zakresie urlopu wypoczynkowego należy zapamiętać, że urlop wypoczynkowy przysługuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę w wymiarze:

  • 20 dni, gdy pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat;
  • 26 dni, gdy pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Co więcej, urlop wypoczynkowy udzielany jest na wniosek pracownika z dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

Więcej na temat urlopu wypoczynkowego przeczytasz tutaj.

tutaj.

Nawet jeśli strony ustalą, iż osoba świadcząca usługi będzie mogła skorzystać z urlopu wypoczynkowego w trakcie trwania łączącej ich umowy o świadczenie usług, to należy pamiętać, że za czas przebywania na urlopie co do zasady nie będzie przysługiwać wynagrodzenie. Oczywiście strony mogą dokonać innych ustaleń.

Przykładowy zapis w umowie B2B dotyczący urlopu

§ 4

DNI WOLNE OD PRACY – URLOP

  1. Strony zgodnie ustalają, że Przedsiębiorca może wykorzystać w ciągu roku kalendarzowego 25 dni roboczych na odpoczynek (dalej jako Urlop).
  2. Urlop może być wykorzystany po wcześniejszym (co najmniej miesięcznym) uzgodnieniu z Zamawiającym. Zgłoszenie zamiaru wykorzystania urlopu powinno nastąpić w formie pisemnej z uwzględnieniem daty rozpoczęcia i zakończenia Urlopu.
  3. W przypadku niezgłoszenia chęci zamiaru wykorzystania Urlopu w terminie, o którym mowa w ust. 2, to Zamawiający ma prawo od odmowy udzielenia dni wolnych.
  4. Przedsiębiorca nie otrzyma wynagrodzenia za okres pozostawania na Urlopie.
  5. W przypadku niewykorzystania przez Przedsiębiorcę w danym roku kalendarzowym urlopu w całości lub części, to Urlop ten nie przechodzi na kolejny rok kalendarzowy.
  6. Zamawiający ma prawo odmówić udzielenia Urlopu, jeśli będzie to kolidować z realizacją projektów, w których uczestnicy Przedsiębiorca.

Pamiętaj, że w umowie B2B można ustalić dowolną liczbę dni urlopowych, może to być zarówno 1 dzień, jak i 30 dni.

WAŻNE – przedsiębiorcy, którzy pracują w ramach B2B, nie mogę skorzystać z urlopu wypoczynkowego ani z ustawowych dni wolnych w ramach urlopu np. rodzicielskiego. Niemniej również i w tym przypadku, zgodnie z zasadą swobody umów, można ustalić warunki udzielania tego typu urlopów i zawrzeć je w łączącej strony umowie.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak rozwiązać umowę o świadczenie usług, to przeczytaj ten artykuł.

Praca na B2B a urlop – podsumowanie

Urlop wypoczynkowy na B2B co do zasady nie przysługuje, bowiem jest to umowa cywilnoprawna, a nie umowa o pracę w rozumieniu przepisów kodeksu pracy. Wobec tego należy pamiętać, iż w ramach świadczenia usług urlop nie jest automatycznie przyznawany, ale strony mogą samodzielnie ustalić w umowie warunki udzielania i wykorzystywania urlopu.

Jako że wkrótce rozpocznie się nowy rok, w tym artykule przeczytasz, jak najlepiej zaplanować urlop w 2025 roku.

Autor ifirma.pl

Adrianna Glapiak

Autorka tekstów prawnych na ifirma.pl. Prawnik posiadająca wieloletnie doświadczenie w doradztwie prawnym oraz podatkowym. Na co dzień swoją wiedzę i doświadczenie poszerza dzięki pracy jako specjalista do spraw prawnych, a czas wolny poświęca na podnoszeniu kwalifikacji w zakresie aspektów prawnych w e-commerce i social mediach oraz szeroko pojętym prawie autorskim.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

  • Osobista księgowa
  • Fakturowanie
  • Dokumenty
  • Rozliczenia
  • E-commerce
  • Raporty
już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie