Zatrudniasz pracowników w dni świąteczne? Sprawdź, jakie masz dodatkowe obowiązki.
W kalendarzu w ciągu roku wypadają również inne dni wolne od pracy poza niedzielami. Mowa o świętach, które są określone sztywnymi datami, co oznacza że każdego roku wypadają w różne dni tygodnia. Przykładowo w miesiącu listopadzie mamy dwa takie dni – 1 i 11 listopada. Z uwagi na charakter pracy wiele osób musi wykonywać swoje obowiązki również w święta. W dzisiejszej publikacji przypomnimy pracodawcom, że praca w święto wiąże się z udzieleniem dodatkowego wolnego lub wypłatą dodatkowego wynagrodzenia.
Przepisy ustawy Kodeks pracy wskazują, że co do zasady niedziele i święta są dniami wolnymi od pracy. Jednak istnieje kilka okoliczności, które pozwalają na pracę w te dni, a zalicza się do nich w szczególności:
W tych i jeszcze innych przypadkach wymienionych w Kodeksie pracy możliwa jest praca w święta. Są to wyjątki od ogólnej zasady, która mówi, że praca w niedziele i święta jest niedopuszczalna. Jeżeli pracodawca zatrudnia jednak pracowników w niedziele i święta, to musi pamiętać o obowiązkach wynikających z Kodeksu pracy.
Święto może wypaść również w niedziele, dlatego niezbędna jest wiedza na temat tego, w jaki sposób dokonywać rozliczenia w takich przypadkach.
| ||
---|---|---|
Dodatkowo należy jeszcze pamiętać, że jeżeli norma czasu pracy w takim dniu przekracza 8 godzin, to nadwyżka ponad ten limit będzie traktowana jak praca w godzinach nadliczbowych.
Jak widać przy rozliczaniu czasu pracy pracowników ważna jest znajomość wielu przepisów, które zostały zapisane w Kodeksie pracy. Jest to szczególnie ważne dla pracodawców, którzy ze względu na specyfikę prowadzonej działalności funkcjonują również w niedziele i święta.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!