W dzisiejszych czasach spędzanie wielu godzin w pracy, w zbyt dużym nasileniu może doprowadzić do pracoholizmu. Jest to uzależnienie behawioralne, czyli związane z silną potrzebą wykonania określonych czynności.
Zachowania, które w tym przypadku skupiają się wokół obowiązków zawodowych, często prowadzą do zaniedbywania innych ważnych sfer życia – rodziny, własnego zdrowia czy relacji z bliskimi osobami.
Osoba uzależniona od pracy zwykle nakłada na siebie zbyt dużą ilość obowiązków, przez co żyje pod presją goniącego ją czasu. Jest wiecznie zabiegana, zajęta i brakuje jej czasu na odpoczynek, spędzanie czasu z rodziną czy rozwijanie swoich pasji. Dominuje ogromna potrzeba kontroli środowiska pracy, a często nawet brak zaufania co do kompetencji innych osób. Przejmuje obowiązki na siebie, ponieważ problematyczne dla niej jest delegowanie ich innym. Częstym zjawiskiem jest zabieranie pracy do domu czy na urlop. Podczas nieobecności w pracy może czuć duże napięcie i czuć, że bez niej inni sobie nie poradzą.
Rozmowy pracoholika opierają się głównie na tematach bezpośrednio związanych z branżą lub z jego obowiązkami w pracy. Takiej osobie zdarza się „wyłączać” podczas kontaktów z innymi osobami, ponieważ dużo planują i rozmyślają o swoich zadaniach, aby zrealizować je jak najlepiej. Sprawia to, że odbieranie informacji, które napływają z otoczenia jest bardzo utrudnione.
Według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10, objawami alarmującymi o możliwości występowania pracoholizmu są:
Uzależnienie od pracy rozwija się stopniowo, przy czym coraz bardziej zmniejsza się możliwość kontroli swojego zachowania. Wyróżniono trzy etapy pogłębiania się uzależnienia od pracy.
Faza wstępna to etap, w którym osoba porównuje się z innymi pracownikami i poświęca pracy coraz więcej czasu, ponieważ chce się wykazać, uniknąć niepowodzeń i niezadowolenia innych osób. W tej fazie, można częściej odczuwać lęk, smutek a nawet poczucie winy, ze względu na zaniedbywanie swoich bliskich. Mogą się również pojawić objawy somatyczne, jak: bóle głowy, nudności, problemy z żołądkiem.
Faza krytyczna to etap, w którym pojawiają się poważne problemy z koncentracją, poczucie wyczerpania oraz bezsenność. Osoba nie jest w stanie ograniczyć swojej pracy, nawet jeżeli chce. Nasilają się również stany depresyjne, lęki i inne skutki zdrowotne, jak napady paniki, zawały czy wrzody. Ta faza może doprowadzić do niezdolności wykonywania swoich obowiązków.
Faza chroniczna to etap, w którym działania i życie uzależnionego skupione są wyłącznie wokół pracy, przez co zaniedbuje swoje podstawowe potrzeby, np. sen czy jedzenie. Takie funkcjonowanie może doprowadzić do śmierci, czyli tzw. karoshi (śmierć z przepracowania).
Uzależnienie od pracy to zaburzenie, którego nie należy bagatelizować. Niesie ono ogromne szkody dla organizmu, może doprowadzić do rozwoju wielu chorób, zawałów serca, wylewów czy otyłości.
Pracoholizm ma podłoże ściśle psychologiczne, dlatego głównym sposobem leczenia jest psychoterapia. W relacji terapeutycznej pracuje się przede wszystkim nad bezwarunkową samoakceptacją, ponieważ samoocena osób uzależnionych od pracy jest zależna od osiągnięć i czynników zewnętrznych. Elementem terapii jest nauka ekspresji własnych emocji oraz rozładowywania ich w sposób nie autodestrukcyjny. Ważna jest również umiejętność oddzielenia czasu pracy od odpoczynku oraz delegowania pracy innym. Walka z nałogiem wymaga zaangażowania pacjenta i długiej pracy nad sobą, ale zmiana jest osiągalna, dlatego warto zawalczyć o siebie i swoje życie.
▲ wróć na początekZachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.