Jesteś wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością albo planujesz nim zostać? Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, jakie prawa i obowiązki będą na Tobie spoczywać!
Przepis art. 20 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (KSH) stanowi, że: „Wspólnicy albo akcjonariusze spółki kapitałowej powinni być traktowani jednakowo w takich samych okolicznościach”.
Odnosząc powyższą regulację na grunt spółki z organizowaną odpowiedzialnością, wskazać należy, że wynika z niej nic innego jak zasada równouprawnienia wspólników. Oznacza to, że nie można w sposób nierówny traktować wspólników, niezależnie od wysokości posiadanych udziałów.
Jedną z najważniejszych zasad jest zasada równych praw i obowiązków wspólników, jednak należy pamiętać, że jeśli umowa spółki z o.o. przewiduje dla wspólnika udziały o szczególnych uprawnieniach (inaczej udziały uprzywilejowane), to mogą one dotyczyć przykładowo prawa głosu, prawa do dywidendy lub sposobu uczestniczenia w podziale majątku, jeśli spółka zostanie postawiona w stan likwidacji.
Należy pamiętać, że:
Do głównych obowiązków wspólnika spółki z o.o. należy:
Jeśli chodzi o obowiązek związany z udziałem w zgromadzeniu wspólników spółki o.o., to wskazać należy, że również i na tym organie spoczywa szereg obowiązków:
Do głównych praw wspólnika spółki z o.o. należy:
Co więcej, nie ma przeszkód, aby wspólnik uzyskał szczególne prawa (przyznane tylko jemu), jednakże należy pamiętać, że umowa spółki musi zawierać o tym wzmiankę (musi te prawa określać).
Niewątpliwie bycie wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wiąże się z szeregiem obowiązków, które należy wypełniać. Należy pamiętać, że uporczywe niewykonywanie obowiązków, czy też działanie na szkodę spółki z o.o. nie musi być akceptowane przez pozostałych wspólników, bowiem mogą oni, zgodnie z literą prawa, wyłączyć wspólnika ze spółki. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj, gdzie dodatkowo znajdziesz wzór pozwu wraz z omówieniem.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.