Przepisy przewidują szereg przywilejów dla pracujących ojców. Część z nich mogą dzielić z matkami, a niektóre są do ich wyłącznego wykorzystania. Jeśli spodziewasz się dziecka lub jesteś ojcem, przeczytaj artykuł, a dowiesz się, jakie masz uprawnienia w pracy związane z byciem rodzicem.
Aktualne przepisy Kodeksu Pracy (dalej: k.p.) sprzyjają ojcom. Dzięki szeregowi uprawnień takich jak prawo do urlopów różnego rodzaju czy możliwości przejścia na elastyczną organizację pracy, ułatwiają ojcom aktywne uczestnictwo w wychowywaniu dziecka. Jeśli jesteś młodym rodzicem lub wkrótce zostaniesz ojcem, przeczytaj artykuł i dowiedz się jakie są, jakie przywileje Ci przysługują.
Pierwszy przywilej, z którego zazwyczaj korzystają świeżo upieczeni ojcowie to prawo do dwóch dni zwolnienia z tytułu urodzenia dziecka (potocznie mówi się na to urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka). Za czas zwolnienia ojciec zachowuje prawo do wynagrodzenia.
Podstawa prawna: § 15 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.
Przysługuje on w wymiarze do 2 tygodni (do wykorzystania jednorazowo lub w dwóch częściach) do:
Wniosek o urlop należy złożyć papierowo lub elektronicznie najpóźniej 7 dni przed rozpoczęciem korzystania urlopu.
Uwaga – do czasu nowelizacji k.p. urlop ojcowski można było wykorzystać w ciągu 24 miesięcy od urodzenia lub adopcji dziecka. W stosunku do ojców dzieci urodzonych/przysposobionych przed zmianą przepisów (tj. przed 26.04.2023 r.) obowiązują stare przepisy.
Marcinowi, pracującemu w systemie 5-dniowego tygodnia pracy, w grudniu 2021 r. urodziło się dziecko. Mężczyzna miał prawo wykorzystać urlop ojcowski przez 24 miesiące od tego czasu i wykorzystał go w okresie od 3 do 16 lipca 2023 r. Warto przy okazji podkreślić, że dwa tygodnie urlopu ojcowskiego oznacza 14 dni kalendarzowych (nie roboczych). W systemie pracy od poniedziałku do piątku jest to 10 dni wolnego od pracy i 4 dni przypadające w weekendy.
Robert pracuje w systemie równoważnym – po 12 godzin na dobę. Postanowił wykorzystać urlop ojcowski w dwóch częściach po 7 dni. Pierwszą część: od 22 do 28 maja 2023, kiedy to w grafiku wypadło mu 6 dni pracy od poniedziałku do soboty. Drugą część: od 14 do 20 sierpnia. W tym tygodniu z kolei pracodawca zaplanował mu tylko 1 dzień pracy – 14 sierpnia. Zatem Robert wykorzystując 2-tygodniowy urlop ojcowski w rzeczywistości ma 7 dni wolnego od pracy (pozostałe 7 i tak ma wolne, ponieważ tak wynika z grafiku). Robert nie może zrobić wybiegu tego typu, że w tygodniu sierpniowym weźmie urlop ojcowski na 1 dzień (ten, w którym pracuje), ponieważ urlop można wziąć wyłącznie w formatach: 14 kolejnych dni wolnego lub 2 razy po 7 kolejnych dni wolnego.
Podstawa prawna – art. 1823 § 1 k.p.
Choć urlop macierzyński z nazwy kojarzy się ze świadczeniem skierowanym do matek, przepisy pozwalają, aby w pewnych sytuacjach wykorzystał lub przejął po matce ojciec.
Długość urlopu zależy od liczby urodzonych dzieci w trakcie jednego porodu (art. 180 § 1 k.p.):
Możliwość przejęcia (korzystania) przez ojca urlopu macierzyńskiego dotyczy sytuacji, kiedy matka:
Ojciec może także przejąć urlop w przypadku:
Urlop rodzicielski (w wymiarze 41 tygodni po urodzeniu jednego dziecka i 43 tygodni po ciąży mnogiej) przysługuje obojgu rodzicom. Każde z nich ma prawo do 9 tygodni wyłącznie do swojej dyspozycji – tzn. nie może przenieść ich na drugiego rodzica.
Rodzice jedynaka postanowili, że z urlopu rodzicielskiego skorzysta tylko matka. W tym konkretnym przypadku będzie ona uprawniona do 32 tygodni urlopu, ponieważ pozostałe 9 tygodni jest przeznaczone dla drugiego rodzica. Jeżeli ten ich nie wykorzysta – przepadają.
Poniżej znajdują się kolejne przywileje dla ojców:
Różnią się one od urlopów tym, że przysługują cyklicznie (np. prawo do dni wolnych odnawia się co roku) lub przez nieokreślony czas, dopóki dziecko nie uzyska granicznego wieku.
Cechą wspólną opisanych przywilejów jest to, że – w przypadku wychowywania dziecka przez oboje rodziców – przysługują jednemu z nich. Rodzice nie mogą korzystać z nich równolegle.
Ojciec i matka uzgadniają między sobą, które z nich skorzysta z którego przywileju (i czy w ogóle skorzysta). Rodzic korzystający z przywileju składa u swojego pracodawcy oświadczenie, w którym oświadcza, że drugi rodzic nie korzysta z danego przywileju.
Ojciec wychowujący dziecko do 8 roku życia może wnioskować o zastosowanie w stosunku do niego elastycznej organizacji pracy (w tym obniżenie wymiaru czasu pracy).
Ojcu wychowującemu dziecko do 14 lat przysługują w roku dwa dni zwolnienia (lub 16 godzin) z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Ojca wychowującego dziecko do 8 lat nie można bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie przerywanego czasu pracy i delegować poza stałe miejsce pracy.
Zwiększenie przywilejów dla ojców to poniekąd pokłosie wytycznych unijnych dotyczących zachowania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. Przepisy dążą do zwiększenia aktywnej roli wychowawczej ojca. M.in. z tego powodu wprowadzono do k.p. regulację o 9 tygodniach urlopu rodzicielskiego, których ojciec nie może przenieść na matkę (i na odwrót).
Oprócz tego ojcowie mają takie same uprawnienia jak matka, które ułatwiają im łączenie roli pracownika i rodzica – chodzi tu o prawo do pracy w elastycznym systemie, prawo do dwóch dni zwolnienia w roku i możliwość niepracowania w godzinach nadliczbowych.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.