Prawo

Zmiany w prawie, które mają bezpośredni wpływ na przedsiębiorców i prowadzenie biznesu. Nasza ekspertka od tematów prawnych, Adrianna Glapiak, omawia na bieżąco kluczowe zmiany prawne, jakie mają miejsce w Polsce i Unii Europejskiej. Prawo autorskie, prawo w e-commerce, dyrektywy UE, prawo...
Czytaj więcej
prawo blog
upadłość konsumencka Upadłość konsumencka a działalność gospodarcza – kompendium 2025
Upadłość konsumencka to proces, który pozwala osobom fizycznym na pozbycie się długów w przypadku trwałej niewypłacalności. Wielu przedsiębiorców jednak zastanawia się, czy prowadzenie własnej działalności gospodarczej uniemożliwia skorzystanie z tej formy wsparcia prawnego.
|
wykorzystanie muzyki w filmie Wykorzystanie muzyki w filmie – ścieżka dźwiękowa a prawa autorskie
Muzyka pełni istotną funkcję w filmie, tworząc atmosferę i wzmacniając przekaz. Jednakże nie można swobodnie i dowolnie wykorzystywać utworów muzycznych w produkcjach filmowych, ponieważ każda kompozycja jest objęta ochroną prawną prawnoautorską. Zazwyczaj aby legalnie użyć danego utworu, konieczne jest uzyskanie odpowiedniej licencji lub zgody właściciela kompozycji muzycznej.
|
podatek od spadków i darowizn Spadki i darowizny 2025 – ile wynosi podatek? Kto i kiedy go zapłaci?
Od 1 lipca 2023 roku weszły w życie zmiany w podatku od spadków i darowizn, które obejmują wyższe kwoty wolne od podatku oraz nowe stawki podatkowe, dzięki czemu wielu podatników będzie mogło zapłacić niższy podatek.
|
praca zdalna za granicą Praca zdalna za granicą – czy jest możliwa? Co z podatkami i ZUS?
W ostatnich latach praca zdalna zyskała na popularności, stając się powszechnym i chętnie wybieranym rozwiązaniem dla wielu pracowników na całym świecie. W związku z tym coraz częściej pojawiają się pytania, czy możliwe jest, aby pracownicy zdalnie wykonywali swoje obowiązki zawodowe nie tylko z domu, ale także z zagranicy? Czy praca zdalna poza granicami Polski wpływa na podatki i składki ZUS?
|
grafika a prawa autorskie Grafika a prawa autorskie. Jak sprawdzić istnienie praw autorskich do grafiki komputerowej?
W dobie internetowej grafika komputerowa jest wszechobecna – od stron internetowych po media społecznościowe. Jednak korzystanie z cudzych grafik bez zgody autora może naruszać prawa autorskie. Jak sprawdzić, czy grafika jest chroniona prawem autorskim i jakie kroki podjąć, aby legalnie z niej korzystać?
|
dochód a przychód Dochód a przychód – jaka jest różnica?
Przychód i dochód to pojęcia, które często pojawiają się w kontekście finansów, zarówno w działalności gospodarczej, jak i życiu każdy osoby fizycznej. Pojęcie te często są mylone i używane zamiennie, jednakże w rzeczywistości oznaczają one różne rzeczy. O różnicach zachodzących między tymi pojęciami przeczytasz w poniższym artykule.
|
nagroda dla pracownika Nagrody i wyróżnienia w miejscu pracy – najważniejsze informacje 2025
Wyróżnianie i nagradzanie człowieka w życiu niesie za sobą bardzo pozytywne konsekwencje dla jego samopoczucia i rozwoju osobistego. Analogicznie działają nagrody i wyróżnienia w miejscu pracy. Pochwała pracownika, niezależnie od tego, jaką formę przybierze, wpływa korzystnie na jego motywację i zaangażowanie. Nagrody i wyróżnienia w kontekście formalnym (pracowniczym) należy przyznawać zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Ustawa ta przewiduje ogólne zasady dotyczące wynagradzania i premiowania pracowników, a także stosowania innych form uznania.
|
nieważność sprzedaży Nieważność umowy sprzedaży a skutki w podatku PCC
Umowa sprzedaży to jedna z najczęściej zawieranych umów cywilnoprawnych. Skutki jej zawarcia mają istotne znaczenie na wielu płaszczyznach prawa, w tym prawa podatkowego. Jednym z takich podatków jest podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), który ciąży na podatniku w przypadku sprzedaży rzeczy i praw majątkowych. Jednakże co w przypadku, gdy umowa została zawarta, podatek PCC został zapłacony, a w między czasie okazało się, że umowa sprzedaży jest nieważna? Na to pytanie odpowiemy w poniższym artykule.
|
prawo własności przemysłowej Prawo własności przemysłowej – zmiany w 2025 roku!
Patenty, wzory przemysłowe, znaki towarowe i oznaczenia geograficzne to tylko niektóre kwestie będące przedmiotem regulacji przez prawo własności przemysłowej. Ustawa z dnia 30 czerwca 2000 roku – Prawo własności przemysłowej jest kluczowym aktem prawnym dla działalności gospodarczej i przemysłowej, dlatego fakt jego wielokrotnego nowelizowana w celu dostosowania przepisów do dynamicznie zmieniającej się gospodarki nie jest niczym zaskakującym.
|
ustawa o kryptowalutach Ustawa o kryptowalutach – kiedy wejdzie w życie i jakie są jej założenia?
Dynamiczny rozwój rynku kryptoaktywów stanął za potrzebą wprowadzenia odpowiednich regulacji prawnych, które zapewnią bezpieczeństwo uczestnikom rynku. Dlatego też Minister Finansów podjął decyzję o utworzeniu ustawy, która będzie mieć na celu określenie organizacji oraz zasad wykonywania nadzoru nad podmiotami działającymi na rynku kryptoaktywów.
|

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie

Ułatwienia dla e‑commerce

Wygodne integracje
Wygodne integracje

Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

Sprawdź wszystkie integracje →

Wygodne integracje
Płatności w jednym miejscu

ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Wygodne integracje
Łatwe generowanie faktur

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

allegro integracja ecommerce
woocommerce integracja ecommerce
shoper integracja ecommerce
prestashop integracja ecommerce
shoplo integracja ecommerce
magento integracja ecommerce
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003